wyspana kobieta przeciągająca się w szarej pościeli
Nie ma jednego, właściwego dla wszystkich materaca. Wygodny materac to pojęcie przede wszystkim rozumiane dość indywidualnie | fot.: stock.adobe.com

Jak wybrać najlepszy materac do spania?

Materac to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia nie tylko sypialni, ale i całego domu. To tam spędzamy ważną część doby. Na materacu wypoczywamy i regenerujemy siły. Sen na niewygodnym łóżku spowoduje uczucie niewyspania i rozdrażnienia. A jeśli stan ten będzie utrzymywał się przez dłuższy czas grozi nam ból szyi, kręgosłupa i problemy z koncentracją.

Materac wybierz mądrze

Nie ma jednego, właściwego dla wszystkich materaca. Wygodny materac to pojęcie przede wszystkim rozumiane dość indywidualnie. Jedni potrzebują idealnego podporu kręgosłupa, inni – większej niż przeciętna twardość, jeszcze inni – doskonałego dopasowania do własnej. Znajdą się też tacy, którzy oczekiwać będą tego, żeby materac nie przenosił drgań wynikających na przykład z wiercenia się partnera podczas snu.

Na rynku dostępnych jest obecnie wiele różnych modeli materaców, możemy więc wybierać takie, na których będzie nam się spało najwygodniej. Ponieważ jednak wygoda – jak wspomnieliśmy wyżej – jest pojęciem dość indywidualnym – zanim przystąpimy do zakupu, ustalmy własne priorytety. Najlepsze materace, to te, które spełniają nasze oczekiwania.

Materace kieszeniowe

Pierwszą propozycją są materace kieszeniowe charakteryzujące się tym, że sprężyny znajdujące się w ich wypełnieniu zostały schowane w specjalnych „kieszeniach”. Dzięki temu, inaczej niż w przypadku klasycznych materacy sprężynowych, mniejsze jest ryzyko postępującego odkształcania się materaca. Ciekawym rozwiązaniem proponowanym przez producentów materacy jest hybryda materaca piankowego i kieszeniowego, najczęściej w wersji dwustronnej. Pozwala to na zachowanie najważniejszych walorów materaca piankowego – przewiewności i miękkości, z trwałością materaca kieszeniowego.

Materace piankowe

Jeśli nie przemawia do nas wizja materaca sprężynowego lub kieszeniowego w sypialni, możemy zastanowić się nad kupnem materaca piankowego. Producenci tego typu rozwiązań oferują w tej grupie materace:

  • Termoelastyczne – reagujące na ciepło ciała i dzięki temu dopasowujące się do indywidualnych wymagań użytkownika. Tego typu materace zapewniają także indywidualne podparcie kluczowych stref ciała.
  • Wysokoelastyczne – sprężyste i elastyczne, ale też pozwalające jednocześniena tworzenie różnych stref twardości. Pianki wysokoelastyczne sa także przewiewne i zapewniają wentylację dzięki swej otwartokomórkowej strukturze.
  • Lateksowe – przeznaczone dla alergików ze względu na właściwości antygrzybiczne i antyalergiczne. Tego typu materace dopasowują się do kształtu ciała, jest też wyjątkowo trwały.

Miękki czy twardy – czyli jaka twardość materaca jest odpowiednia?

Podobnie jak w przypadku indywidualnie pojmowanej wygody materaca, równie ważkim tematem jest kwestia twardości materaca. Uniwersalną podpowiedzią jest to, że zbyt miękki materac nie będzie podtrzymywał poszczególnych elementów naszego ciała w wymagany sposób. Jeśli jednak zdecydujemy się na zbyt twardy (pokutująca gdzie niegdzie teoria o tym, że najzdrowiej jest spać na desce) wybór nasz może skutkować bólem kręgosłupa i zaburzeniem komfortu snu.

Standardowo twardość materaców rozciąga się od H2 do H4. Wszystko zależy jednak od naszej wagi – im więcej kilogramów, tym twardszego materaca potrzebujemy. Do 80 kilogramów poleca się materace o twardości H2. Jeśli nasza waga jest w przedziale 80 – 100 kilogramów zaleca się materac H3. Powyżej stu kilogramów – wybierzmy H4. Jeżeli lubimy nieco twardsze materace, niż wynika to z naszej budowy ciała, możemy wybrać materac z wyższej o 1 kategorii. Jeśli jednak chcemy spać na materacu bardziej miękkim, niż wskazują na to producenci, ryzykujemy nie tylko niewyspaniem, ale i uszkodzeniem materaca.

Wybierając materac do spania ustalmy na czym nam szczególnie zależy. Weźmy pod uwagę ewentualne problemy z kręgosłupem i optymalną twardość. Wyciągnijmy także wnioski z użytkowania naszego poprzedniego materaca – przypomnijmy sobie ewentualne niedogodności i postarajmy się je wyeliminować przy kolejnym wyborze. Jeżeli zaś nasz spokojny sen zaburza nam wiercący się partner – rozważmy zakup dwóch osobnych materacy. Skorzystajmy także z oferty doświadczonych producentów, którzy od lat zajmują się tworzeniem sprawdzonych rozwiązań. Pośród nich wyróżniają się materace hilding – trwałe, ergonomiczne i wykonane z najlepszej jakości komponentów. To jeden z wiodących produktów w ofercie sklepu sennamaterace.pl.

OLI

Sprawdź także

zdrowy sen niemowlaka

Sekrety zdrowego snu niemowlaka: Praktyczne wskazówki dla rodziców

Tworzenie odpowiedniego środowiska snu dla niemowlaka Zapewnienie odpowiedniego środowiska snu jest kluczowe dla zdrowego i …