leasing samochodu
Przedsiębiorcy mają do wyboru dwa rodzaje leasingu: finansowy lub operacyjny. Dzięki tym dwóm możliwościom mogą użytkować pojazd bez konieczności jego kupowania | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Przewodnik po leasingu finansowym samochodu dla początkujących przedsiębiorców

Trudno wyobrazić sobie prowadzenie firmy bez samochodu. Jednak pojazd, który dobrze się prezentuje i robi wrażenie na klientach, kosztuje dość dużo. Jeśli nie chcesz kupować auta za gotówkę lub na kredyt, rozważ leasing finansowy samochodu. To świetna propozycja dla przedsiębiorców, którzy po zakończeniu umowy chcą wykupić samochód na własność. Dowiedz się więcej!

Przedsiębiorcy mają do wyboru dwa rodzaje leasingu: finansowy lub operacyjny. Dzięki tym dwóm możliwościom mogą użytkować pojazd bez konieczności jego kupowania. Leasingobiorca ma jedynie obowiązek regularnie płacić za usługę i dbać o auto tak jakby należało do niego. 

Jednak należy pamiętać, że po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego samochód trzeba wykupić. Nieco inaczej jest w przypadku leasingu finansowego. Gdy spłacisz wszystkie raty, pojazd od razu staje się Twoją własnością. To nie jedyna istotna cecha tej usługi.

Leasing finansowy samochodu  – na czym polega?

Finansowy leasing jest określany często także jako kapitałowy lub inwestycyjny. Polega na tym, że leasingodawca przekazuje samochód klientowi w zamian za to, że klient co miesiąc przez określony w umowie czas opłaca raty we wcześniej ustalonej wysokości. Auto zostaje wpisane jako środek trwały leasingobiorcy, a to sprawia, że:

  • pojazd jest zaliczany do składników majątkowych przedsiębiorcy, więc dokonuje on odpisów amortyzacyjnych,
  • do kosztów uzyskania przychodu zalicza się wyłącznie część odsetkową rat leasingowych.

To sprawia, że leasing finansowy samochodu osobowego to dobry wybór zwłaszcza dla przedsiębiorców np. z sektora MSP.

Finansowy leasing samochodu osobowego: dla kogo jest usługą idealną?

Zastanawiasz się, czy finansowy leasing samochodów to usługa dla Ciebie? Wybierz tę formę finansowania, jeśli:

  • kupujesz auta z innym niż 23% VAT, np. z rynku wtórnego na fakturę VAT marża,
  • chcesz, żeby leasing samochodów trwał krócej niż 40% okresu amortyzacji (w przypadku leasingu operacyjnego to zazwyczaj minimalny czas trwania umowy),
  • zamierzasz odliczyć podatek VAT od razu,
  • nie możesz zawrzeć umowy na operacyjny leasing samochodu osobowego, ponieważ ma niską stawkę amortyzacji i bardzo wysoki koszt wykupu auta po zakończeniu umowy. 

Umowa na leasing finansowy samochodu osobowego może zostać zawarta od 12 do 60 miesięcy. To sprawia, że po maksymalnie 5 latach możesz stać się pełnoprawnym właścicielem samochodu. 

Leasing finansowy 2023 – gdzie znaleźć?

Chcesz mieć dostęp do samochodu w leasingu? Oferty możesz znaleźć u podmiotów, które zajmują się outsourcingowymi modelami finansowania floty w firmie np. Carefleet.  Aby je poznać, możesz:

  • osobiście zgłosić się do jednego z oddziałów z prośbą o przedstawienie propozycji leasingu samochodu osobowego,
  • wypełnić formularz zapytania ofertowego, który znajduje się na stronie. Określ swoje potrzeby leasingowe na 2023 i zostaw dane kontaktowe. Specjalista skontaktuje się z Tobą w dogodnym dla Ciebie terminie oraz opowie o najatrakcyjniejszych warunkach umowy. 

Pamiętaj! Z finansowego leasingu możesz korzystać bez ponoszenia bardzo dużych kosztów. Dlatego rozważ wybór tej usługi, zwłaszcza jeśli jesteś małym lub średnim przedsiębiorcą. 

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Volvo XC60

Volvo – leasing i wynajem. Jakie Volvo warto sfinansować?

W 2019 roku Volvo 8. raz z rzędu odnotowało najlepszy wynik sprzedaży, zwiększając swój dotychczasowy …