kobieta sportowiec nawadnianie
Zarówno izotoniki, jak i elektrolity przydają się do nawadniania organizmu w trakcie upałów | fot.: materiał partnera

Nawadnianie w upalne dni – izotoniki czy elektrolity – co wybrać?

Upały latem nie są niczym nadzwyczajnym, jednak wysokie temperatury wymagają od nas odpowiedniego przystosowania się do panujących warunków. Przede wszystkim trzeba pamiętać o stosownym nawadnianiu organizmu i dotyczy to nie tylko sportowców, ale każdej osoby. Chcąc uniknąć odwodnienia podczas upałów, należy zwiększyć podaż płynów, przede wszystkim wody mineralnej, a także wyposażyć się w produkty, które sprzyjają utrzymaniu równowagi wodno-elektrolitowej organizmu. Izotonik czy elektrolity? Co lepiej chroni przed odwodnieniem?

Izotonik – co to jest?

Napój izotoniczny to płyn, wykazujący taką samą osmolalność, jaką mają płyny naszego ciała. Czym jest osmolalność? To stężenie rozpuszczonych w wodzie składników mineralnych oraz cukrów. Skład napojów izotonicznych zazwyczaj wzbogacony jest także o minerały, witaminy oraz wyciągi roślinne. Najczęściej izotoniki znajdziemy w sklepach na półkach z produktami dla sportowców, gdyż to głównie im są one dedykowane. Nie oznacza to jednak, że tylko osoby aktywne mogą izotoniki spożywać. W czasie upałów napoje izotoniczne mogą wspomóc nawodnienie organizmu, dostarczając ciału ważnych składników aktywnych, które ochronią przed osłabieniem, płynącym z utraty wody i cennych minerałów.

Czym są elektrolity?

Elektrolitami nazywamy jony sodu, magnezu, potasu, wapnia oraz jony chlorkowe i fosforanowe. Są one absolutnie niezbędne dla prawidłowego działania organizmu, ponieważ odpowiadają za  przewodzenie impulsów nerwowych, co oznacza, że pełnią ważną funkcję w zachowaniu poprawnej pracy mózgu, układu nerwowego i mięśni, w tym serca.

Przy nadmiernej utracie płynów, np. podczas upałów lub w trakcie wysiłku fizycznego, traci się także spore ilości cennych elektrolitów, o których uzupełnieniu warto pomyśleć. Przy stanie odwodnienia dochodzi do zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej w organizmie, co z kolei prowadzi do problemów z funkcjonowaniem różnych układów, a wtedy pogarsza się nasze samopoczucie, czujemy się senni, nie mamy na nic energii.

W upalne dni warto mieć przy sobie suplementy elektrolitowe, które ochronią organizm przed odwodnieniem. Takie produkty są przydatne także w innych sytuacjach, np. można stosować suplementy Dicoflor Elektrolity podczas biegunki, które latem na wakacjach zdarzają się dość często. Pamiętajmy, że każda sytuacja, w której dochodzi do nadmiernej utraty wody, wymaga od nas uzupełnienia płynów oraz cennych związków mineralnych, czyli wspomnianych elektrolitów.

Izotonik czy elektrolity – co lepsze?

Zarówno izotoniki, jak i elektrolity przydają się do nawadniania organizmu w trakcie upałów. Elektrolity mają nieco szersze działanie, a zawarte w nich związki stanowią substancje, które są organizmowi potrzebne w większym stopniu, a więc to na nie szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę. Poza tym należy także dokładnie czytać ulotkę napojów izotonicznych, gdyż często zawierają one duże ilości cukrów i barwników. Zarówno elektrolitów, jak i izotoników nie należy traktować jako alternatywy dla wody.

Materiał partnera

Sprawdź także

Kobieta bierze tabletkę antybiotyku

Czy antybiotyki są dobre dla naszego zdrowia? Kiedy je stosować?

Każdy choć raz w życiu miał styczność z antybiotykiem. Są to substancje, które zwalczają zakażenia …