Kobieta bierze tabletkę antybiotyku
Przyjmowanie antybiotyków wiąże się z przestrzeganiem określonych zasad. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Czy antybiotyki są dobre dla naszego zdrowia? Kiedy je stosować?

Każdy choć raz w życiu miał styczność z antybiotykiem. Są to substancje, które zwalczają zakażenia bakteryjne i pozwalają na szybki powrót do zdrowia. Pomocne bywają w wielu różnych przypadkach jak np. podczas zapalenia gardła, zapalenia płuc czy po ekstrakcjach stomatologicznych. Dzięki ich odkryciu możliwe było wyleczenie ciężkich i śmiertelnych chorób. Dziś wykorzystywane są zarówno u dzieci, jak i dorosłych do leczenia popularnych infekcji.

Kiedy stosować antybiotyki?

Działanie antybiotyków polega na niszczeniu komórek bakteryjnych, przyczyniając się w ten sposób do zahamowania ich metabolizmu i śmierci. Mechanizmy działania są skomplikowane i różnią się w zależności od klasy antybiotyku. Błędem jest podawanie antybiotyku w przypadku zakażeń wirusowych, ponieważ leki te nie działają na strukturę wirusów. Niestety w dzisiejszych czasach antybiotyki są zdecydowanie nadużywane i podawane w sytuacjach niewymagających ich użycia. Wywołuje to poważne konsekwencje zarówno zdrowotne, jak i epidemiologiczne, ponieważ dochodzi do uodparniania się bakterii na dany rodzaj antybiotyku. Dlatego przed zdecydowaniem się na kurację antybiotykową np. w przypadku infekcji gardła, warto wcześniej wykonać badanie mikrobiologiczne na obecność bakterii.

Jak stosować antybiotyki?

Przyjmowanie antybiotyków wiąże się z przestrzeganiem określonych zasad. Aby substancje zawarte w preparacie skutecznie zwalczyły zakażenie, należy przyjmować lek w ściśle określonych ilościach, odstępach czasu i przez zalecony okres. Nie wolno omijać poszczególnych dawek, ponieważ utrudnione będzie osiągnięcie odpowiedniego stężenia przeciwbakteryjnego w organizmie, co w rezultacie uniemożliwi zwalczenie infekcji.

Korzyści antybiotykoterapii

W przypadku prawidłowo rozpoznanych chorób bakteryjnych, leczonych antybiotykami uzyskuje się zdecydowanie lepsze wyniki terapeutyczne niż podczas stosowania leków działających jedynie na objawy choroby (np. przeciwgorączkowych czy przeciwzapalnych). W takich przypadkach zyskuje się zdecydowanie szybsze i trwalsze wyleczenie. Dodatkowo uniknąć można ewentualnych powikłań i nawrotu choroby.

Negatywny wpływ antybiotyków na zdrowie

Antybiotyki działają nie tylko na bakterie wywołujące chorobę, ale także na korzystne bakterie bytujące w ludzkim organizmie. Stąd podczas kuracji antybiotykowej zaleca się jednoczesne stosowanie preparatów osłonowych. Zawierają one dobre bakterie, chroniące układ pokarmowy przed spustoszeniem, które może wyrządzić antybiotyk. Jednym z najczęstszych powikłań poantybiotykowych są biegunki, które wynikają z niedostatecznego zabezpieczenia mikroflory jelitowej. Bardzo ważne jest, aby w tym czasie stosować elektrolity dla dorosłych Dicoflor, które zapobiegną odwodnieniu. Dodatkowo niektóre antybiotyki wykazują działania toksyczne dla niektórych narządów np. nerek, wątroby, aparatu wzrokowego oraz krwi. Dlatego bardzo ważne jest wykonanie przed podaniem antybiotyku badań oraz kontrola stanu zdrowia. Ponadto wiele antybiotyków wywołuje reakcje alergiczne (np. penicylina), które mogą być słabo nasilone lub silne i wywołujące wstrząs anafilaktyczny. Stąd, jeżeli u kogoś występuje osobista nadwrażliwość na któryś ze składników antybiotyku, należy o tym koniecznie poinformować lekarza przepisującego leki.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

jak rozpoznać grypę

Grypa czy przeziębienie? Jak poznać różnicę?

Jesteśmy w środku sezonu grypowego, więc jeśli zachorowałeś i udajesz się do lekarza po pomoc, …