jak rozpoznać grypę
Przeziębienie to choroba, której objawy nasilają się stopniowo. W przypadku grypy – wręcz przeciwnie. Objawy pojawiają się gwałtowanie i od samego początku mają ostry charakter | fot.: Fotolia

Grypa czy przeziębienie? Jak poznać różnicę?

Jesteśmy w środku sezonu grypowego, więc jeśli zachorowałeś i udajesz się do lekarza po pomoc, zapewne założyłeś, że masz grypę. Co jednak jeśli twój lekarz zdiagnozuje przeziębienie?

Główna różnica pomiędzy grypą a przeziębieniem

Grypa to zakaźna choroba układu oddechowego wywołana przez wirus grypy, który zakaża nos, gardło, a czasem także płuca. Jej objawy obejmują niektóre lub wszystkie z następujących dolegliwości:

  • Gorączka
  • Kaszel i ból gardła
  • Katar lub zatkany nos
  • Ból mięśni i ciała oraz dreszcze
  • Bóle głowy
  • Zmęczenie

Przeziębienie to choroba, której objawy nasilają się stopniowo. W przypadku grypy – wręcz przeciwnie. Objawy pojawiają się gwałtowanie i od samego początku mają ostry charakter. Grypie towarzyszy też wysoka gorączka, sięgająca niekiedy 40 stopni C.

Jak lekarz poznaje czy to grypa, czy przeziębienie?

Grypa jest rozpoznawana na podstawie wymazu z nosa lub gardła oraz innych objawów. Przeziębienie nie wymaga testu. Lekarz stwierdza je po przebadaniu pacjenta. Przeziębienie może obejmować inne wirusy układu oddechowego, które mogą wywoływać objawy podobne do grypy.

Przeziębienie oznacza, że masz wirusa, który prawdopodobnie wpływa na twój układ oddechowy. Testy na grypę mogą być pomocne dla niektórych osób, ale dla większości przypadków ich przeprowadzenie jest zbędne. Testy mogą być kosztowne, a wielu lekarzy używa ich tylko wtedy, gdy nie są pewni diagnozy, co rzadko ma miejsce w przypadku grypy. W przeważającej części oficjalne testy na grypę są przeprowadzane w przypadku hospitalizacji z powodu choroby grypopodobnej.

Jak leczy się grypę w porównaniu do przeziębienia?

Grypę leczy się środkami przeciwwirusowymi. Mogą zmniejszyć objawy i skrócić czas choroby o dzień lub dwa. Działają najskuteczniej, gdy zostaną podane w ciągu 48 godzin od wystąpienia pierwszych objawów, chociaż mogą pomóc w walce z poważnymi komplikacjami związanymi z grypą, nawet jeśli zostaną podane później.

Niezależnie od tego, czy chorujesz na grypę, czy przeziębienie, lekarze zalecają:

  • Pij dużo płynów. Gorączka i infekcje wirusowe mogą odwadniać organizm, szczególnie u osób młodszych i starszych. Sprawia to, że czujesz się niekomfortowo, może również predysponować do rozwoju zapalenia płuc.
  • Odpoczywaj i dużo śpij. Twoje ciało potrzebuje przestoju, aby odzyskać zdrowie.
  • Przyjmuj leki na przeziębienie i grypę bez recepty, aby wyleczyć takie objawy, takie jak katar i kaszel. Stosuj paracetamol lub ibuprofen.
  • Użyj pary z gorącego prysznica, aby zwilżyć błony śluzowe, otworzyć zatoki i pomóc w drenażu nosa w przypadku kataru.

Grypa i przeziębienie a antybiotyk

Lekarze podkreślają, że ważne jest, aby wiedzieć, że antybiotyki nie pomogą w przypadku grypy ani przeziębienia, ponieważ leczą jedynie infekcje bakteryjne. Leki przeciwwirusowe mogą być lekarstwem zarówno na grypę, jak i na grypę.

Wielu pacjentów chce wrócić do domu z antybiotykiem, ale choroba przypominająca grypę jest spowodowana zwykle przez wirusa, nie potrzebujesz więc antybiotyku. Przyjmowanie antybiotyku, którego nie potrzebujesz, może spowodować rozwój oporności na antybiotyki. Jeśli więc rozwinie się u ciebie infekcja bakteryjna, twój organizm będzie odporny na antybiotyk, sprawiając jednocześnie, że choroba, np. zapalenie płuc, będzie o wiele trudniejsze do wyleczenia.

Nie każde przeziębienie to grypa. Dla uzyskania pewności udaj się do lekarza. Pamiętaj, by nie rozprzestrzeniać wirusa. Zostań w domu, myj często ręce i nie podejmuj bliskiego kontaktu z innymi osobami. Przeziębienie przechodzi zwykle po 7-14 dniach. Jeśli jego objawy się nasilą lub nie ustąpią po tym czasie, skontaktuj się z lekarzem.

KGR

Sprawdź także

przeziębiona dziewczynka

Wysoka temperatura u dziecka – kiedy z nią walczyć?

Chociaż gorączka u dziecka nie musi automatycznie wskazywać na to, że jest ono chore, to …