kobieta ból jajników
Torbiele kojarzą się często z chorobami nowotworowymi, jednak te na jajnikach nie muszą oznaczać raka | fot.: stock.adobe.com

Torbiel jajnika – co powinnaś o niej wiedzieć?

Torbiel określana jest często również cystą. To zamknięta jama z galaretowatym albo płynnym wnętrzem. Torbiele na jajnikach mogą pojawiać się u każdej kobiety, niezależnie od wieku. Najczęściej występujące torbiele to torbiele pęcherzykowate i ciała żółtego. Jakie są przyczyny i objawy ich powstawania? Czy są groźne i jak przebiega leczenie? – o tym wszystkim poniżej.

Przyczyny powstawania torbieli i objawy

Najczęstszą przyczyną pojawiania się torbieli jajnika, jest pęcherzyk Graffa, który z jakichś powodów nie uległ pęknięciu. Częstą przyczyną jest także wlewające się krew do pęcherzyka, który pękł w czasie owulacji. Trzecią popularną przyczyną są nieprawidłowości związane z zanikaniem ciałka żółtego po owulacji. W znacznej części przypadków torbie na jajnikach nie dają żadnych objawów. Dlatego kobiety bardzo dowiadują się o niej podczas wizyty u ginekologa. Są jednak takie przypadki, w których torbiel na jajniku daje objawy, takie jak:

  • bóle w dolnej części brzucha,
  • bóle w czasie współżycia seksualnego,
  • wzmożone parcie na mocz,
  • wzdęcia,
  • nieregularne miesiączki.

Jeśli od pewnego czasu odczuwasz tego rodzaju dolegliwości, bezpiecznie będzie zgłosić się do ginekologa.

Czy torbiele jajnika są groźne?

Torbiele kojarzą się często z chorobami nowotworowymi, jednak te na jajnikach nie muszą oznaczać raka. Obraz sytuacji zależy od cech indywidualnych, takich jak rodzaj torbieli czy jego wielkość. Jeśli odczuwasz objawy, które mogą świadczyć o torbieli na jajniku, zgłoś się do lekarza specjalisty. Tylko dzięki wizycie, poprawnej diagnozie można dowiedzieć się, czy torbiel rzeczywiście powstała i czy jest zagrożeniem dla zdrowia albo życia. Pamiętaj, że w niektórych przypadkach jedynie odpowiednie leczenie gwarantuje usunięcie torbieli jajnika. Nie warto więc zwlekać i odkładać wizyty u ginekologa na później. Od szybkości działania może zależeć twoje zdrowie albo nawet życie.

Leczenie

Metody leczenia są różne, zależne od sytuacji. Czasami okazuje się, iż leczenie nie jest potrzebne, ponieważ torbiel się wchłania a po miesiączce nie ma już po nim śladu. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić przyjmowanie odpowiednich środków, zawierających progesteron. Podstawą jest oczywiście uważna obserwacja, dzięki której lekarz może ocenić, co należy zrobić aby pozbyć się problemu.

W niektórych przypadkach dochodzi do konieczności usunięcia torbieli jajnika. Zazwyczaj dokonuje się tego za pomocą metody laparoskopowej. To jednak z najlepszych metod. Dzięki niej pacjenta szybciej dochodzi do siebie i czuje się lepiej. Otwarte operacje chirurgiczne przeprowadza się wówczas, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo choroby nowotworowej albo torbiel jest bardzo dużych rozmiarów. Te endometrialne mogą pęknąć, co niesie ze sobą negatywne skutki, takie jak wstrząs i zapalenia otrzewnej.

Podsumowanie

Każda z pań powinna regularnie odwiedzać gabinet ginekologa, aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Taka wizyta pozwala wykryć zmiany, które mogą być szkodliwe, ale nie dawać jednoznacznych objawów. Tylko regularne wizyty u lekarza specjalisty pozwolą na utrzymanie zdrowia w tej kwestii.

SZA

Sprawdź także

Cichy zabójca kobiet

Każdego roku ponad 3 tys. Polek dowiaduje się, że ma raka jajnika. Nie jest to …