Zdrowie na szpilkach

Każda kobieta przynajmniej raz w roku powinna udać się na wizytę do ginekologa | fot.: Fotolia

Żyjemy coraz szybciej i coraz bardziej cenimy swój czas. Dlatego tak chętnie korzystamy z rozwiązań „kompaktowych”, które dają nam możliwość załatwiania kilku spraw jednocześnie. Dotyczy to wielu sfer życia, począwszy od zakupów przez Internet, a kończąc na… dbaniu o swoje zdrowie. Nic dziwnego – w pakiecie badania można wykonać szybciej, lecz równie skutecznie. To rozwiązanie sprawdza się także w przypadku poważnych chorób, takich jak rak piersi, czy rak szyjki macicy.

Kompaktowe podejście do „kobiecego zdrowia”

Każda kobieta przynajmniej raz w roku powinna udać się na wizytę do ginekologa. Nawet, gdy w jej opinii nic jej nie dolega. Wizyta kontrolna i badania profilaktyczne to podstawa kobiecego zdrowia. Cytologia, USG piersi, USG ginekologiczne, konsultacja ginekologa z omówieniem wyników to konieczność dla wykrycia nowotworów ginekologicznych, w przypadku których wczesne wykrycie to szansa na ich wyleczenie. Umawianie się na poszczególne badania oraz oczekiwanie na wizytę u specjalisty, który je zanalizuje zajmują dużo czasu. Rynek prywatnej opieki medycznej idzie z duchem czasu i odpowiada na „modę na kompaktowość”.

– W Medicover oferujemy pakiet badań, który obejmuje konsultację położnej, cytologię szyjki macicy, USG piersi, USG ginekologiczne, konsultację ginekologa z omówieniem wyników badań ginekologicznych wraz z rekomendacjami lekarskimi. Wszystkie badania i konsultacje można zrealizować w ciągu 2 wizyt. Podczas takich badań profilaktycznych, oprócz możliwości wczesnego wykrycia nowotworów: trzonu macicy, szyjki macicy, jajnika oraz piersi, można zdiagnozować inne mniej groźne schorzenia, jak np. zaburzenia cyklu miesiączkowego, stany zapalne układu rozrodczego, których także nie można bagatelizować i należy odpowiednio leczyć – mówi dr n. med. Lidia Walczak, specjalista ginekolog Medicover. To oczywiście pierwszy krok na drodze dbania o swoje zdrowie. Kolejne kroki to regularna profilaktyka – dodaje.

Dlaczego te badania są tak ważne?

Każdego dnia u 45 Polek diagnozuje się raka piersi, a u kolejnych 10-ciu raka szyjki macicy. Wiele z nich umiera, ponieważ nowotwór zostaje rozpoznany zbyt późno. Warunkiem wczesnego wykrycia nowotworów ginekologicznych są regularne badania profilaktyczne. Każda kobieta przynajmniej raz w roku powinna wykonać cytologię, która pozwala wykryć raka szyjki macicy. Z kolei jednym z najważniejszych badań profilaktycznych raka piersi jest USG. Wykonuje się je u kobiet między 20 a 40 rokiem życia, czasem także u kobiet starszych. Po 40. roku życia zmianie ulega struktura piersi, tzn. rozrasta się tkanka tłuszczowa, a zmniejsza się ilość tkanki gruczołowej. Wówczas na USG rak piersi może być niewidoczny. Kobiety po 50 roku życia minimum raz na 2 lata powinny więc udać się na badanie mammograficzne, dzięki któremu możliwe jest wykrycie raka piersi we wczesnym stadium mimo rozrostu tkanki tłuszczowej. Częstszą mammografię lekarz zaleci kobietom, u których wynik badania wskazuje, że konieczna jest większa częstotliwość badań, lub gdy w rodzinie występował lub występuje ten nowotwór.

Co powinno mnie zaniepokoić?

Rak piersi, czy rak szyjki macicy nie zawsze daje sygnały ostrzegawcze w postaci bólu, który często jest bodźcem udania się do specjalisty. Dlatego w przypadku tych chorób kobieta powinna być wyjątkowo czujna i zwracać uwagę na nawet najmniejsze niepokojące objawy. Kobieta w naturalny sposób przeprowadza samobadanie piersi biorąc codzienny prysznic. Każda zmiana w wyglądzie piersi, asymetria, wciągnięcie brodawki sutkowej, zgrubienie lub guzek powinny zapalić u niej czerwoną lampkę. Wówczas konieczna jest wizyta u ginekologa, aby potwierdzić lub wykluczyć raka piersi. Kobieta powinna być bardziej „wyczulona”, jeśli przeszła urazy piersi, które sprzyjają wystąpieniu raka piersi.

– Łatwiej zauważalne są objawy raka szyjki macicy – upławy krwiste, które niestety często są lekceważone. Warto także pamiętać, że nieleczone stany zapalne mogą zwiększać ryzyko wystąpienia tej choroby – mówi dr n. med. Lidia Walczak.

Co mogę zrobić na co dzień?

Lepiej zapobiegać niż leczyć. Prawda ta sprawdza się w przypadku każdej choroby, także nowotworowej. Podstawą jest zaprzestanie palenia tytoniu. Aby obniżyć ryzyko wystąpienia raka piersi, czy raka szyjki macicy kobiety w codzienną dietę powinny wdrożyć zdrowe nawyki żywieniowe – spożywać dużą ilość warzyw i owoców, ograniczyć spożywanie alkoholu i produktów bogatych w tłuszcze zwierzęce, a także wystrzegać się pokarmów, które zawierają związki chemiczne.

– Jesteśmy tym co jemy. Chemia w pokarmach ma działanie toksyczne dla całego organizmu, a u osób, które genetycznie bądź immunologicznie są słabsze obniża odporność, tym samym zwiększając ryzyko wystąpienia nowotworu – tłumaczy dr n. med. Lidia Walczak.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

kobieta ból jajników

Torbiel jajnika – co powinnaś o niej wiedzieć?

Torbiel określana jest często również cystą. To zamknięta jama z galaretowatym albo płynnym wnętrzem. Torbiele …