dziewczyna profilaktyka jamy ustnej
Jeżeli zależy nam na tym, by nie zasiadać zbyt często na fotelu dentystycznym, koniecznie musimy pamiętać o wykonywaniu rutynowych czynności higienicznych | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Jak dbać o profilaktykę jamy ustnej?

Właściwa higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna, jeżeli chcemy cieszyć się zdrowymi dziąsłami, zębami oraz świeżym oddechem. Warto byłoby zatem przyswoić sobie najważniejsze zasady dbania o profilaktykę jamy ustnej. Kluczem do sukcesu jest jednak wdrożenie ich w życie. Dzięki temu, istnieje duża szansa na to, że będziemy cieszyć się śnieżnobiałym uśmiechem.

Systematyczne szczotkowanie to podstawa

Jeżeli zależy nam na tym, by nie zasiadać zbyt często na fotelu dentystycznym, koniecznie musimy pamiętać o wykonywaniu rutynowych czynności higienicznych. Jedną z nich jest oczywiście regularne mycie zębów. Należy szczotkować je minimum dwa razy w ciągu dnia, rano oraz wieczorem. Najlepiej byłoby jednak, gdybyśmy myli zęby po każdym posiłku. Szczotkowanie powinno być staranne, aby można było pozbyć się płytki nazębnej i wymasować dziąsła. Wskazany jest więc staranny dobór szczoteczki.

Wypróbuj szczoteczkę Ocean X Pro Elite 

Jeśli poszukujesz szczoteczki skuteczniejszej niż ta manualna, zwróć swoją uwagę na Oclean X Pro Elite. To przykład szczoteczki sonicznej, wyposażony w cztery różne tryby pracy i w aż 20 planów mycia. Co ciekawe, istnieje możliwość ich personalizacji! Szczoteczka nie wydaje głośnych dźwięków, dlatego przypadnie do gustu każdemu, kto nie przepada za hałasem. Ponadto, Ocean X Pro Elite umożliwia połączenie z aplikacją mobilną. 

Nie zapomnij o nitkowaniu! 

Szczotkowanie zębów to niestety nie wszystko. Aby można było cieszyć się zdrowiem jamy ustnej, należałoby także pamiętać o systematycznym nitkowaniu. Dzięki temu, będzie można pozbyć się pozostałości jedzenia z przestrzeni międzyzębowych. Co do zasady, zaleca się, by nitkować swoje zęby przed każdym ich myciem. Należy robić to wyjątkowo starannie, ruchem wahadłowym. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów nici, a jednym z najpopularniejszych są te woskowane. Nici dentystyczne dostępne są w różnych wersjach zapachowych, ale najwięcej osób decyduje się na zakup tych o aromacie mięty. Nie ma się temu co dziwić, bo doskonale odświeżają oddech. 

Płyn do płukania jamy ustnej? Jak najbardziej!

Aby można było cieszyć się nie tylko zdrowiem zębów, ale i świeżym oddechem, dobrze byłoby zainwestować również w płyn do płukania jamy ustnej. Ważny jest jednak jego staranny wybór. Wydaje się, że należy unikać specyfików na bazie alkoholu. Mogłyby one bowiem podrażniać dziąsła, zwłaszcza u osób wrażliwych. Zdecydowanie lepiej postawić na odświeżający płyn do płukania jamy ustnej bazujący na naturalnych składnikach aktywnych. Dzięki temu, w skuteczny sposób można będzie odświeżyć oddech. Płynu do płukania jamy ustnej można używać rano i wieczorem po myciu zębów, jak również w ciągu dnia. Ważne jest to, aby płukać usta przez odpowiednią ilość czasu. Najczęściej zaleca się, by płukanie trwało około trzydziestu sekund. Pozwala to nie tylko na odświeżenie oddechu, ale również na pozbycie się bakterii. Mogłyby one przyczyniać się do powstania próchnicy, która w dużej mierze jest odpowiedzialna za poważne ubytki. 

Rutynowe wizyty u stomatologa

Każdy, kto chce cieszyć się zdrowiem jamy ustnej, powinien systematycznie odwiedzać stomatologa. Najkorzystniej byłoby robić to przynajmniej jeden raz w ciągu roku. Jeśli jednak ma się skłonności do próchnicy, warto wybrać się do gabinetu dentystycznego raz na pół roku. Stomatolog obejrzy jamę ustną i oceni, czy nie zachodzi konieczność leczenia. Dzięki systematycznym wizytom u dentysty, najprawdopodobniej uda się uniknąć bolesnego i długotrwałego procesu leczniczego.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

stomatologia bonding

Bonding stomatologia – zalety i wady zabiegu

W stomatologii estetycznej można znaleźć mnóstwo różnych zabiegów. Jednym z nich jest bonding stomatologia. Jak …