dziewczynka śpiąca z misiem na wygodnym materacu
Materac piankowy sprawdzi się przy wyborze produktu do łóżeczka dziecięcego. Najlepsze materace piankowe dla dzieci są zazwyczaj dwustronne i utwardzone warstwą włókna kokosowego | fot.: stock.adobe.com

Materac piankowy – jaki wybrać?

Każdy materac, jaki znajduje się w naszych mieszkaniach, to przedmiot szczególnego przeznaczenia. Dobrze dobrany i wysokiej jakości materac powinien podpierać ciało, dopasowywać się do sylwetki, a dzięki temu – gwarantować spokojny sen i odpowiedni poziom wypoczynku. Kiedy jesteśmy wyspani, mamy siłę i energię do codziennych wyzwań. Wybierając materac dla siebie, naszą uwagę kierujemy najczęściej w stronę materacy piankowych. Dlaczego warto poszukać najlepszych w tej kategorii?

Jak zbudowany jest materac piankowy?

Jak sama nazwa wskazuje, komponentem materaca piankowego jest pianka właśnie. Zależnie jednak od rodzaju tej pianki lub pianek, ich stopnia twardości czy dodatkowych właściwości, wśród materacy piankowych wyróżniamy dodatkowe podgrupy. Do wypełnienia klasycznych materacy piankowych najczęściej stosowane są pianki poliuretanowe. Te z kolei uzupełnia się piankami lateksowymi, termoelastycznymi lub wysokoelastycznymi. Wraz ze sklepem sennamaterace.pl oraz klasyczną marką Hilding, która od 1939 roku produkuje różnego rodzaju materace, przybliżymy zarówno zalety materacy piankowych, jak i najciekawsze rozwiązania w nich stosowane.

Trwałe i komfortowe, czyli materace piankowe według potrzeb

Materace piankowe należą do grupy najtrwalszych tego typu produktów. Wybierając klasyczne, wykonane wyłącznie z pianki poliuretanowej, trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że są to produkty mające pewne ograniczenia. Nie będą więc najtrwalsze spośród wszystkich pianek. Co z kolei nie znaczy, że materace piankowe są zupełnie niewarte naszej uwagi. Materac piankowy sprawdzi się przy wyborze produktu do łóżeczka dziecięcego. Najlepsze materace piankowe dla dzieci są zazwyczaj dwustronne i utwardzone warstwą włókna kokosowego. W przypadku materaca Hilding Kołysanka z tej kategorii ze względów higienicznych zastosowano także przewiewną i elastyczną piankę Flexifoam. Z kolei przeznaczony dla młodzieży Hilding Breakdance wyróżnia się wysoką jakością, trwałością i odpornością na ścieranie, a także zróżnicowanymi strefami twardości, dzięki czemu nastolatki mają zapewnione właściwe podparcie ciała podczas snu.

Innym rozwiązaniem z kategorii materacy piankowych są te wysokoelastyczne, które gwarantują sprężystość i elastyczność. Dzięki strukturze pianki materace są przewiewne, a odpowiednie wyprofilowanie pozwala uzyskać różne strefy twardości i dopasować komfort  użytkowania do indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Tego typu rozwiązania zastosowane zostały na przykład przy produkcji materacac Hilding Foxtrot. Jest on wysoko odporny na odkształcenia oraz zapewnia optymalną przewiewność i wentylację, co jest istotną zaletą zwłaszcza w przypadku alergików. Odpowiednie podtrzymanie poszczególnych części ciała gwarantuje aż siedem zróżnicowanych stref twardości.

Najbardziej zaawansowanym konstruktem są z kolei produkty z pianki termoelastycznej. Ich główną zasadą działania jest reakcja na ciepło ciała, dzięki czemu materac dopasowuje się do indywidualnego kształtu człowieka śpiącego na nim, a tym samym zapewnia mu zdrowe podparcie. Taką pianką jest na przykład wysokiej jakości pianka VISCO używana przez producenta Hilding Rumba, która „zapamiętuje” nasz kształt i niweluje wszystkie punkty nacisku na mięśnie i kręgosłup.

Jaka pianka jest najlepsza?

Najlepszym, a tym samym najbardziej satysfakcjonującym w użytkowaniu produktem będzie z pewnością materac z pianki termoelastycznej lub z jej dodatkiem. Ten rodzaj pianki ze względu na swoje złożone właściwości sprawdzi się zarówno u wymagających użytkowników poszukujących relaksu, jak i u osób z problemami związanymi z kręgosłupem czy stawami. Pianka termoelastyczna podpiera ciało, ale i zapamiętuje kształt ciała osoby śpiącej.

Zarówno materace wysokoelastyczne, jak i termoelastyczne, są dobrym wyborem dla osób, które wymagają od produktów najwyższej jakości. Ich dodatkowymi zaletami będą przewiewność i właściwości antyalergiczne. Jeśli zaś poszukujemy sprawdzonej marki z dobrymi tradycjami, wybierzmy materace Hilding – produkty o ustalonej renomie i najwyższej jakości stosowanych komponentów. Pamiętajmy jednak, żeby dokładnie przeanalizować przeznaczenie wybranych materacy i sprawdzić czy odpowiadają naszym wymaganiom.

OLI

Sprawdź także

przeciążenie sensoryczne

Jak poradzić sobie z przeciążeniem sensorycznym?

Przeciążenie sensoryczne to stan, w którym nasz mózg odbiera zbyt wiele bodźców z jednocześnie działających …