Uśmiechnięta kobieta po zabiegu
Wybierając kosmetyki dla alergika, należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na skład poszczególnych preparatów. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Jak wybrać kosmetyki dla alergika?

Nasza skóra, poza temperaturą, porywistym wiatrem czy czynnikami mechanicznymi, bardzo często musi zmagać się z różnego rodzaju alergiami. Liczba osób, którym doskwiera podobny problem, cały czas rośnie. Wysypka, zaczerwienienie, nieustające swędzenie – to tylko wybrane objawy alergii, która zaatakować nas może w każdej chwili.

Należy zdać sobie sprawę z tego, iż reakcję alergiczną wywołać może szereg zróżnicowanych czynników. Może być to pokarm, zanieczyszczenia, woda czy różnego rodzaju związki chemiczne. Ostatnia kategoria potencjalnych alergenów sprawia, że alergicy często mają poważny problem w tym, aby w sposób prawidłowy dobrać dla siebie kosmetyki, które byłyby dla nich w pełni bezpieczne.

Co może nam zaszkodzić?

Wszelkiego rodzaju środków chemicznych, które wywołują wspomniane objawy, jest w kosmetykach sporo. Wspomnieć należy chociażby o konserwantach, związkach zapachowych, detergentach czy glikolach. Każda z tych grup jest w stanie uruchomić reakcję alergiczną w bardzo krótkim czasie. Dlatego też, wybierając kosmetyki dla alergika, należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na skład poszczególnych preparatów. Jeżeli znajdą się w nim związki, o których mowa powyżej, należy ich unikać.

Skuteczna ochrona

Naszym podstawowym wyborem powinny być więc tak zwane kosmetyki hipoalergiczne. Nie tylko są wolne od różnego rodzaju szkodliwych składników chemicznych, ale zawierają również składniki lecznicze oraz łagodzące, które wprost idealnie nadają się do skóry wrażliwej. Złagodzą one wszelkie negatywne zmiany oraz uodpornią nasz naskórek na przyszłość. Pozytywną informacją dla alergików jest fakt, iż kosmetyki hipoalergiczne występują w wielu odmianach. Są to zarówno kremy, balsamy, maści, jak i produkty wykorzystywane na co dzień podczas przygotowywania makijażu. Dzięki ich leczniczym i łagodzącym właściwościom, nie podrażniają one skóry, przez co nie musimy martwić się ewentualnymi komplikacjami.

Błędne wybory

Nie dajmy się jednak zwieść szumnym zapowiedziom producenta, że jego produkt jest w pełni hipoalergiczny, dzięki czemu możemy go stosować bez żadnych obaw. Za każdym razem czytajmy etykietę. Jeżeli w składzie tego typu produktów znajdą się detergenty, glikole, związki zapachowe, detergenty bądź alkohol, oznacza to, że nie spełniają one warunków bezpiecznych preparatów przeznaczonych dla alergików. Wnikliwe analizowanie etykiet oraz wybieranie produktów sprawdzonych producentów nie zabezpieczy nas jednak w stu procentach. Wrażliwość na różnego rodzaju składniki jest bowiem sprawą jak najbardziej indywidualną, dlatego także kosmetyki hipoalergiczne mogą spowodować uczulenie. Dlatego też, wybór poszczególnych środków musi często odbywać się metodą prób i błędów. Dopiero wtedy będziemy mieć bowiem pewność, co możemy stosować, a czego należy unikać. Co prawda, na rynku spotkać można tak zwane kosmetyki certyfikowane, jednak i one nie zawsze gwarantują pełnego bezpieczeństwa. Warto, natomiast, przyjrzeć się kosmetykom naturalnym (np. https://www.apo-discounter.pl/marki-kosmetykow-weleda-c-768_596.html), które zawierają składniki pochodzenia naturalnego znacznie bezpieczniejsze dla naszej skóry. Musimy więc o tym pamiętać i spokojnie uzupełniać arsenał odpowiednich dla nas kosmetyków.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

TEAXONE

Jesienny rytuał piękna – odkryj, jak odzyskać naturalne rozświetlenie skóry z TEOXANE!

Wrzesień to czas powrotu do przedwakacyjnej rutyny i wdrażania nowych rytuałów, również w pielęgnacji skóry …