bikini fitness
Choć pozornie może wydawać się, że wygrywa zawodniczka z największą muskulaturą, to sędziowie analizują także inne elementy | fot.: stock.adobe.com

Czym jest bikini fitness?

Bikini fitness to sylwetkowa dyscyplina sportowa dla kobiet. Po okresie przygotowawczym następują zawody, podczas których jury ocenia sylwetkę kandydatek według określonych kryteriów. Choć pozornie może wydawać się, że wygrywa zawodniczka z największą muskulaturą, to sędziowie analizują także inne elementy, w tym takie jak: zarys mięśni, proporcje ciała czy umiejętności autoprezentacji. Znaczenie mają także strój, wcięcie w talii czy idealna depilacja.

Bikini fitness  – jak zacząć?

Do tej dyscypliny nadają się kobiety, które mają proporcjonalnie zbudowane ciało, harmonijną sylwetkę i lubią ćwiczyć na siłowni. Etap przygotowań na siłowni jest bowiem nieodłączną częścią startu w zawodach.

Strój

Zanim przejdziemy do przygotowań, warto omówić strój, który jest istotną częścią zawodów. Jego wygląd ustalany jest indywidualnie przez organizatora. Najbardziej znaną federacją organizującą zawody bikini fitness jest International Federation of Bodybuilding and Fitness (IFBB), która nie precyzuje materiału, z którego powinien być wykonany strój. Wskazuje jednak, że dolna jego część powinna zakrywać co najmniej 1/3 pośladków. Większość zawodniczek decyduje się jednak na strój dwuczęściowy.

Jak zacząć przygotowania?

Zawodniczka powinna być przygotowana na wiele wyrzeczeń, szczególnie związanych z dietą, jak i intensywnymi treningami. W czasie przygotowań konieczne jest wykonywanie nawet dwóch treningów dziennie. Najczęściej są to ćwiczenia cardio, których celem jest obniżenie poziomu tkanki tłuszczowej. Natomiast zajęcia siłowe służą rzeźbieniu mięśni. Przygotowania warto rozpocząć od współpracy z profesjonalnym trenerem, który posiada już odpowiednie doświadczenie w przygotowywaniu zawodniczek do startu w zawodach. Nieodzowna może też okazać się pomoc wykwalifikowanego dietetyka.

Przygotowanie do zawodów

Wbrew pozorom idealne przygotowanie sylwetki to nie wszystko. Dzień przed wystąpieniem w zawodach konieczne jest przeprowadzenie procesu odwodnienia, aby mocniej wyeksponować mięśnie. W tym celu stosowany jest również bronzer, który uwypukla masę mięśniową. Ostatnim elementem jest doprowadzenie ciała do perfekcji, czyli jego wygładzenie. W tym celu wykonywana jest dokładna depilacja. Bezwzględnie należy unikać wszelkich podrażnień czy wysypki, które wpływają na estetykę skóry.

zawody body fitness
Wbrew pozorom idealne przygotowanie sylwetki to nie wszystko | fot.: stock.adobe.com

Bikini fitness a wellness

Nową kategorią bikini fitness jest wersja wellness, w której startują zawodniczki o bardziej kobiecych kształtach. Co to oznacza? Prezentują się w niej panie, które mają rozbudowane konkretne partie mięśniowe, ale wciąż niską zawartość tkanki tłuszczowej. W kategorii wellness największe znaczenie mają duże mięśnie pośladkowe oraz wąska talia.

Na co zwrócić uwagę?

Choć bikini fitness jest dla wielu osób sposobem na życie, warto zdawać sobie sprawę z tego, że przygotowanie do zawodów może wiązać się z określonymi skutkami ubocznymi. Z powodu znacznego obniżenia kaloryczności diety (w stosunku do zapotrzebowania organizmu) zawodniczki mogą mieć problemy z zaburzeniami hormonalnymi, objawiającymi się na przykład zanikaniem miesiączki. Niemniej jednak rozwój dyscypliny oraz coraz większa wiedza na temat właściwych nawyków żywieniowych i suplementacji oraz – oczywiście – budowania sylwetki pozwalają na osiąganie wyników w bezpieczny sposób.

IIM