Kobieta przekazuje kluczyki
Osoba, która chce wynająć auto, musi posiadać i okazać dokumenty, które będą podstawą zawarcia umowy. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Jakie wymogi trzeba spełnić, aby wynająć samochód?

Wypożyczanie auta w czasie urlopu to coraz popularniejsza praktyka. Przemawiają za nią wygoda i swoboda ruchu, jaką można się cieszyć w czasie wyjazdu. Jest to uwolnienie się z okowów zwiedzania wyłącznie miejsc dostępnych środkami transportu zbiorowego. Rozwiązanie jest znacznie tańsze od usług taksówkarskich. Wiele osób lęka się wynajmu auta z uwagi na brak znajomości procedur, które wydają się im bardzo skomplikowane oraz niemożność oszacowania kosztów takiej usługi. Czy słusznie?

Podstawowe wymogi stawiane przed wypożyczającymi

Osoba, która chce wynająć auto, musi posiadać i okazać dokumenty, które będą podstawą zawarcia umowy. Najważniejsze jest posiadanie ważnego prawa jazdy, które jest podstawą przy wypożyczeniu samochodu. Osoby bez tego dokumentu z reguły nie będą mogły wypożyczyć pojazdu. Ponadto, w większości wypożyczalni funkcjonuje wymóg posiadania ważnego prawa jazdy przez co najmniej rok. Drugim, ważnym dokumentem jest dowód tożsamości (paszport lub dowód osobisty), który pozwoli na weryfikację informacji zawartych w prawie jazdy.

Niektóre wypożyczalnie dodatkowo wymagają, by klient osiągnął określony wiek, inne rezygnują z tego zaostrzenia, wymagają jednak w zamian, by młodsi klienci wykupili dodatkowe ubezpieczenie albo wypożyczane są im tańsze auta z segmentów A lub B.

Zabezpieczenie kosztów umowy i kaucji

W tym celu wykorzystywane są ważne karty debetowe lub kredytowe, jednak obecnie firmy wypożyczające auta wymagają z reguły kart kredytowych. Związane jest to z licznymi oszustwami, jakich dopuszczali się użytkownicy kart debetowych, którzy w czasie korzystania z usługi uszkadzali auto i blokowali pobranie kaucji przez wypożyczalnię. Karty kredytowe zapewniają lepszą ochronę firmie wypożyczającej, która może z jej pomocą pokryć koszty napraw, które nie zostały objęte ubezpieczeniem.

Ubezpieczenie pojazdu

Jest to obowiązkowa lub dodatkowa opcja, jednak w tym drugim przypadku warto z niej skorzystać, ponieważ w czasie użytkowania wypożyczonego auta może dojść do kolizji czy wypadku. W takiej sytuacji ubezpieczenie pozwoli na pokrycie kosztów większych napraw. Często zdarza się, że za drobne uszkodzenia (których naprawa nie przekracza pewnej, ustalonej granicy), klientowi potrącana jest kwota z kaucji lub pobierana jest ona z karty kredytowej, zaś koszty poważniejszych uszkodzeń wynajętego auta pokrywa ubezpieczyciel.

Dokładniejsze informacje na temat wynajmu aut znaleźć można na stronie wypożyczalnia samochodów Kraków.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

rent a car

Wynajem aut – wygodne rozwiązanie dla kierowców

Mamy XXI wiek, a to zobowiązuje. Zgodnie z postępującą technologią, rynek oferuje coraz to lepsze …