kradzież włamanie
Złodzieje z reguły posługują się przemyślanymi i wypróbowanymi w praktyce metodami | fot.: materiał partnera

Włamanie i kradzież — jak się zabezpieczyć?

Włamania i kradzieże zdarzają się na porządku dziennym. Złodzieje opracowują coraz bardziej zaawansowane metody działania, a policja bywa bezradna wobec niepokojącej aktywności przestępców. Aby skutecznie zabezpieczyć się przed włamaniem, należy więc polegać na własnych siłach. Od czego zacząć? Jak zniechęcić złodzieja przed napadem? Które metody sprawdzają się najlepiej?

W głowie złodzieja

Złodzieje z reguły posługują się przemyślanymi i wypróbowanymi w praktyce metodami. Oczywiście chaotyczne napady również się zdarzają, lecz często kończą się niepowodzeniami lub znalezieniem sprawców przez policję. Nie opłaca się bagatelizować umiejętności większości złodziei, a wręcz warto przygotować się na ich wizyty.

Niemal wszyscy przestępcy planujący napad przyglądają się wcześniej swojemu celowi w poszukiwaniu jego najsłabszych punktów. Niestety, z reguły zadanie to nie sprawia im większych problemów. Bardzo często zdarza się, że włamywacz po prostu wchodzi do domu drzwiami wejściowymi. Standardowe modele znajdujące się w wielu polskich domach niestety nie oferują wystarczających standardów bezpieczeństwa. Mając to na uwadze, dowiedz się więcej na temat specjalistycznych rozwiązań, takich jak drzwi antywłamaniowe ASSA ABLOY. To najskuteczniejsza metoda na zamknięcie złodziejowi dojścia do twojego domu.

Skorzystaj z technologii

Popularyzacja kamer i systemów włamaniowych na początku XXI wieku przyczyniła się do znaczącego spadku ilości włamań. Obecnie zdarza się ich ponad trzy razy mniej niż pod koniec lat 90. Nie ulega wątpliwości, że warto korzystać ze zdobyczy współczesnej technologii w trosce o bezpieczeństwo własnego domu. Pozwalają one nie tylko na tradycyjną obserwację za pośrednictwem kamer. Nowoczesne systemy oferują znacznie więcej praktycznych funkcji, takich jak czujniki ruchu, termowizja lub stała współpraca systemu z agencją ochrony.

Podpisanie umowy z taką firmą to kolejny krok, na który warto się zdobyć, chcąc uniknąć wizyt złodziei. Grupa interwencyjna poinformuje odpowiednie służby i szybko znajdzie się na miejscu zdarzenia, gdy tylko intruz zostanie wykryty.

Zasady bezpieczeństwa

Wystarczy pamiętać na co dzień o prostej etykiecie bezpieczeństwa, a ryzyko napadu drastycznie spadnie. O czym mowa? Poniższa lista zawiera przykłady czynności, które znacznie podnoszą prawdopodobieństwo kradzieży:

  • pozostawianie otwartych okien i drzwi, gdy nikogo nie ma w domu,
  • trzymanie kluczy oraz wartościowych przedmiotów na zewnątrz,
  • obnoszenie się ze swoją majętnością,
  • zapraszanie do domu przypadkowych osób poznanych w miejscach o wątpliwej reputacji.

Poza tym warto wziąć pod uwagę jeszcze kilka praktycznych wskazówek:

  • pilnuj kluczy do drzwi wejściowych oraz innych ważnych drzwi,
  • trzymaj wartościowe przedmioty w sejfie,
  • oznacz wartościowe przedmioty oraz zrób im zdjęcia, tak by w razie potrzeby można było je zidentyfikować.

Dziękujemy, że zostałeś z nami do końca! Teraz wiesz już wszystko, co jest ci potrzebne, aby zadbać o bezpieczeństwo swojego domu. Życzymy powodzenia!

Materiał partnera

Sprawdź także

Bezpieczny dom

Poczuj się bezpiecznie we własnym domu – zadbaj o assistance domowe

Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej? Własne mieszkanie nie zawsze jest najbezpieczniejszym miejscem na świecie… …