Poczuj się bezpiecznie we własnym domu – zadbaj o assistance domowe

Nieważne, jak bardzo troszczysz się o swój dom – wciąż istnieje ryzyko włamania lub nagłej awarii spowodowanej zdarzeniem losowym. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej? Własne mieszkanie nie zawsze jest najbezpieczniejszym miejscem na świecie… Aż 29% Polaków boi się włamania do domu – wynika z Polskiego Badania Przestępczości 2015, przeprowadzonego przez Komendę Główną Policji. Tysiące osób co roku zmagają się również z różnego rodzaju awariami, które zagrażają ich mieniu i zdrowiu. Co najgorsze – nie można w całości wyeliminować tego typu wypadków. Istnieje jednak sposób na to, by zminimalizować dotkliwość ich skutków. Sprawdź, jak to zrobić.

Nieważne, jak bardzo troszczysz się o swój dom – wciąż istnieje ryzyko włamania lub nagłej awarii spowodowanej zdarzeniem losowym. Czy można zrobić coś więcej poza zamontowaniem alarmu i przeprowadzaniem regularnych napraw? Na szczęście tak! Co więc nieoczekiwanego może przydarzyć się w domu?

Awarie instalacji domowych – kosztowne i uciążliwe

Najczęstsze, a jednocześnie najbardziej dotkliwe w skutkach są awarie instalacji wodociągowej. O ile kapiący kran nie stanowi dużego problemu (i z reguły można poradzić  sobie z nim samodzielnie), o tyle zatkany odpływ czy pęknięta rura często wiążą się z poważnymi konsekwencjami. Z reguły wymagają także interwencji hydraulika. Koszt jego usług może przekroczyć 200 zł – składa się na to cena roboczogodziny, materiałów oraz dojazd fachowca do miejsca zdarzenia.

Najgorszy scenariusz zakłada zalanie mieszkania, a w efekcie nawet kilkutysięczne straty materialne. Koszty – poza naprawą uszkodzonej instalacji – obejmują wówczas również przeprowadzenie remontu: wymianę pokrycia podłogi, odmalowanie ścian czy zakup nowych sprzętów.

Uciążliwe bywają także awarie instalacji elektrycznej. Najczęściej wynikają z przeciążenia, spowodowanego nieprawidłowo zaprojektowanym okablowaniem lub podłączeniem zbyt wielu sprzętów. Jeśli włączenie bezpieczników nie pomoże, konieczne będzie wezwanie elektryka, który za wizytę zażąda od 50 do 200 zł. Koszty awarii zwiększą się, jeśli w wyniku zwarcia uszkodzone zostały urządzenia elektryczne.

Jeśli chcesz uniknąć szukania hydraulika lub elektryka na ostatnią chwilę i ryzykować, że coś może pójść nie tak, możesz zabezpieczyć się wcześniej i skorzystać z usługi assistance. Wykupując pakiet „Pomoc w Domu” w Europ Assistance, masz prawo skorzystać 2-krotnie z wizyty specjalisty domowego, w tym hydraulika czy elektryka. Wystarczy tylko jeden telefon do Centrum Alarmowego, a doświadczeni konsultanci wyślą do Ciebie odpowiedniego fachowca.

Awarie sprzętów RTV i AGD

Średni czas użytkowania telewizora to 7 lat, pralki czy lodówki – 10 lat. W porównaniu z urządzeniami produkowanymi dekadę temu okres ten skrócił się o kilka lat. Eksperci z Instytutu Badawczego Öko-Institut oraz Universität Bonn w 2013 roku przeprowadzili w tej dziedzinie badania. Okazało się, że liczba urządzeń domowych, które zepsuły się w ciągu pięciu lat od zakupu, wzrosła w ostatnich latach niemal dwukrotnie: z 3,5% w 2004 roku do 8,3% w roku 2013.

Sprzęty są wprawdzie objęte gwarancją, trwa ona jednak najczęściej jedynie 2–3 lata. Po jej zakończeniu koszty napraw spadają na właścicieli urządzeń. Co więcej – w serwisie lub po przyjeździe fachowca często okazuje się, że części zamienne są niedostępne lub naprawa się nie opłaca.

Inaczej sytuacja wygląda, jeśli korzystasz z usługi assistance. Wykupiony pakiet, np. Komfort, uprawnia Cię do 2-krotnego wezwania specjalisty od urządzeń RTV i AGD. Wszystko w ramach jednego pakietu. Warto jednak pamiętać, że obowiązuje limit wartości świadczeń – w pakietach Komfort i Premium wynosi on 500 zł za jedną wizytę specjalisty.

Włamania i kradzieże – niechlubne statystyki

W 2016 roku – zgodnie z policyjnymi statystykami – doszło do aż 77 tysięcy włamań wraz z kradzieżami. Złodzieje najczęściej kradli pieniądze (w 26,3% przypadków), biżuterię, zegarki, telewizory, konsole do gier, sprzęt audio, urządzenia AGD i telefony komórkowe. Co zadziwiające – włamywacze kradną niekiedy nawet odzież czy pościel.

Poza stratami wynikającymi z utraty lub zniszczenia konkretnych przedmiotów włamanie wiąże się także z szeregiem dodatkowych kosztów. Z reguły konieczna okazuje się wymiana zamków (ceny takiej usługi sięgają nawet 500 zł!) i tymczasowe przeniesienie lub zabezpieczenie mienia.

Z takich usług możesz skorzystać także w ramach assistance domowego. W pakiecie „Pomoc w Domu” zawierają się m.in. wizyta ślusarza, dozór mienia i jego ewentualny transport. Wysokość świadczeń i ich liczba zależy od wybranego pakietu assistance.

Jak zadbać o bezpieczeństwo w domu?

Podsumowując – przed negatywnymi (i kosztownymi) skutkami kradzieży, awarii instalacji lub uszkodzenia sprzętu uchroni Cię odpowiednie ubezpieczenie. Pakiet „Pomoc w Domu” od Europ Assistance zapewnia m.in.:

  • pokrycie kosztów dojazdu i robocizny fachowca (stolarza, hydraulika, murarza, elektryka, a nawet glazurnika czy szklarza) – jedynym wydatkiem, jaki będziesz musiał ponieść, jest zakup materiałów lub części zamiennych;
  • pokrycie kosztów interwencji specjalisty w zakresie napraw sprzętu RTV i AGD oraz pomoc w znalezieniu odpowiedniego specjalisty;
  • bezpłatny dozór, transport lub przechowanie mienia – jeśli zajdzie taka potrzeba w wyniku włamania, zalania lub innego incydentu.

W przypadku usterki lub innego zdarzenia losowego będziesz więc mieć do dyspozycji sztab wykwalifikowanych fachowców, którzy szybko i sprawnie udzielą Ci pomocy.

Materiał partnera zewnętrznego

 

Sprawdź także

pac zabaw przedszkole

Jakie wymagania powinny spełniać place zabaw do przedszkola?

Przy większości współczesnych przedszkoli można znaleźć place do zabaw. To niewątpliwie świetne miejsce rozrywki dla …