Antakya, Hatay, Turcja- luty 2023
6 lutego 2023 roku Turcja i Syria zostały nawiedzone przez trzęsienie ziemi o sile 7,8 w skali Richtera, które pochłonęło tysiące ludzkich istnień. Na zdjęciu Antakya, Hatay, Turcja po trzęsieniu ziemi | fot.: stock.adobe.com

Najbardziej destrukcyjne trzęsienia ziemi w historii

Trzęsienia ziemi to jedno z najbardziej niszczycielskich zjawisk naturalnych, które od wieków pustoszyły różne części świata. Poniżej przedstawiamy kilka z najbardziej destrukcyjnych trzęsień ziemi w historii.

Turcja, Syria 2023

W ostatnich latach Turcja doświadczyła kilku potężnych trzęsień ziemi, które spowodowały ogromne straty ludzkie i materialne. 6 lutego 2023 roku Turcja i Syria zostały nawiedzone przez trzęsienie ziemi o sile 7,8 w skali Richtera, które pochłonęło tysiące ludzkich istnień.

Niestety, 20 lutego ziemia ponownie zatrzęsła się niedaleko granicy Turcji i Syrii, tym razem o sile 6.4 w skali Richtera. Epicentrum znajdowało się niedaleko miejscowości Antakya, blisko granicy z Syrią. W wyniku tych tragicznych wydarzeń wiele budynków zawaliło się, a setki ludzi zostało rannych.

W sumie, w wyniku obu trzęsień ziemi zginęło 50 000 osób.

Elazig, Turcja, 2020

trzęsienie ziemi w Elazig
Trzęsienie ziemi miało miejsce w prowincji Elazig na wschodzie kraju, w pobliżu miasta Sivrice | fot.: stock.adobe.com

Turcja jest krajem często nawiedzanym przez trzęsienia ziemi z powodu swojego położenia na kilku płytach tektonicznych. Jedno z najbardziej niszczycielskich miało miejsce w Elazig (o magnitudzie 6,8), powodując ogromne zniszczenia i wiele ofiar śmiertelnych. W wyniku trzęsienia ziemi w Elazig doszło również do zniszczeń w mieście Kahramanmaras. Wstrząsy oprócz Turcji były odczuwane też w Iraku, Syrii, Libanie, Izraelu.

Hawaii Volcanoes National Park, Wielka Wyspa, Hawaje 2018

Hawaii Volcanoes National Park, 2018 trzęsienie ziemi
Crater Rim Drive w parku Hawaii Volcanoes National Park po trzęsieniu ziemi i wybuchu wulkanu Kilauea w maju 2018. Wielka Wyspa (Big Island), Hawaje | fot.: stock.adobe.com

Stosunkowo (w porównaniu z innymi trzęsieniami o charakterze prawdziwej klęski i tragedii) mało destrukcyjne lecz widowiskowe trzęsienie ziemi. W maju 2018 roku w parku narodowym Hawaii Volcanoes doszło do trzęsienia ziemi, które poprzedziło erupcję wulkanu Kilauea. Chmura dymu unosiła się wysoko w powietrze, a lawa płynęła przez tereny parku, niszcząc wszystko na swojej drodze.

Christchurch, Nowa Zelandia, 2011

Christchurch, Nowa Zelandia, 2011
Nowa Zelandia każdego roku doświadcza ok. 15 tys. trzęsień ziemi o różnym nasileniu | fot.: stock.adobe.com

W 2011 roku Christchurch zostało nawiedzone przez jedno z najbardziej niszczycielskich trzęsień ziemi w historii Nowej Zelandii. Wiele historycznych budynków zostało zniszczonych, a miasto musiało stawić czoła wielu wyzwaniom w procesie odbudowy.

Sendai, Japonia, 2011

trzęsienie ziemi w Japonii 2011
Trzęsienie ziemi o magnitudzie 9 miało miejsce 11 marca 2011 roku w północno-wschodniej części Japonii | fot.: stock.adobe.com

W marcu 2011 roku u wybrzeży Japonii miało miejsce trzęsienie ziemi o magnitudzie 9,0, które wywołało potężne tsunami. Fala zalała miasta, niszczyła budynki i powodowała awarię w elektrowni jądrowej Fukushima. Zginęło ponad 15 000 ludzi.

Port-au-Prince, Haiti, 2010

Haiti trzęsienie ziemi w 2010
W wyniku trzęsienia ziemi w 2010 roku półtora miliona Haitańczyków straciło dach nad głową | fot.: stock.adobe.com

W styczniu 2010 roku Haiti zostało nawiedzone przez trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,0, które zabiło około 230 000 ludzi. Zniszczone zostały liczne budynki, w tym Pałac Prezydencki i Katedra w Port-au-Prince.

Sumatra, Indonezja, 2004

Trzęsienie ziemi na Oceanie Indyjskim
Trzęsienie ziemi na Oceanie Indyjskim – podwodne trzęsienie ziemi o magnitudzie 9,1, którego hipocentrum znajdowało się ok. 30 km pod dnem Oceanu Indyjskiego w pobliżu zachodniego wybrzeża północnej Sumatry | fot.: U.S. Navy photo by Photographer’s Mate 2nd Class Philip A. McDaniel, Public domain, via Wikimedia Commons

Jedno z najbardziej śmiercionośnych trzęsień ziemi w historii miało miejsce 26 grudnia 2004 roku u wybrzeży Sumatry. Trzęsienie to wywołało potężne tsunami, które zabiło ponad 230 000 ludzi w 14 krajach, w tym w Indonezji, Sri Lance, Indiach i Tajlandii.

Tangshan, Chiny, 1976

Tangshan trzęsienie ziemi 1970
Podczas trzęsienia ziemi miasto Tangshan zostało niemal całkowicie zniszczone | fot.: the National Oceanic and Atmospheric Administration, Public domain, via Wikimedia Commons

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,5, które zabiło szacunkowo 242 769 osób, czyniąc je jednym z najbardziej śmiercionośnych w XX wieku.

Valdivia, Chile, 1960

trzęsienie ziemi w Chile
Zniszczona ulica w Valdivii, trzęsienie ziemi w Chile, 1960 | fot.: Autorstwa Pierre St. Amand – NGDC Natural Hazards Slides with Captions Header, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=630576

To trzęsienie ziemi jest uważane za najsilniejsze zarejestrowane trzęsienie ziemi w historii. Osiągnęło magnitudę 9,5 i spowodowało śmierć co najmniej 1 000 ludzi, a także wywołało tsunami, które dotarło aż do Hawajów i Filipin.

San Francisco, USA, 1906

San Francisco 1906
Trzęsienie ziemi w San Francisco w 1906 roku – główne trzęsienie ziemi, które uderzyło San Francisco i wybrzeże północnej Kalifornii o godzinie 5:12 nad ranem 18 kwietnia 1906 roku | fot.: Autorstwa Still Picture Records LICON, Special Media Archives Services Division (NWCS-S), National Archives at College Park. [1], Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=69951

Jedno z najbardziej znanych trzęsień ziemi w historii USA miało miejsce w 1906 roku w San Francisco. Zniszczone zostały niemal 3/4 miasta, a zginęło około 3 000 ludzi.

Historia pokazuje, że trzęsienia ziemi mogą mieć katastrofalne skutki dla ludzi i ich otoczenia. Wiele z tych tragedii przypomina nam o sile natury i o tym, jak ważne jest przygotowanie i edukacja w zakresie zarządzania kryzysowego. Współczesne technologie i badania naukowe pomagają w przewidywaniu i minimalizacji skutków trzęsień ziemi, ale wciąż pozostaje wiele do zrobienia w zakresie zapobiegania i reagowania na te katastrofy.

Redo

Sprawdź także

Incheon Airport Maglev

Maglew – jak kolej magnetyczna zmienia transport

Kolej magnetyczna, znana jako maglev (od angielskiego magnetic levitation), to innowacyjny system transportu, w którym …