Strona główna / Zdrowie / Smog – fakty i mity

Smog – fakty i mity

Smog to problem, który jak nigdy przedtem jest aktualny i ważny. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Problem smogu i ograniczenie jego negatywnego działania są jednymi z najczęściej poruszanych kwestii w okresie zimowym. Jest to problem, który dosięga nie tylko mieszkańców dużych miast, ale jego skutki zaczynają odczuwać również osoby mieszkające w mniejszych miasteczkach. Co powoduje smog i jak możemy ograniczyć jego zły wpływ na nasze zdrowie? Jakie błędy wciąż popełniamy oraz czego jeszcze o nim nie wiemy? Spróbujmy rozwiać kilka wątpliwości.

MIT: Problem smogu jest czymś nowym w Polsce

W Europie na 50 miast o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu, aż 33 znajduje się w Polsce alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO Global Urban Ambient Air Pollution Database; 2016). Kraków, o którym mówi się najwięcej i najgłośniej w kontekście smogu, jest “dopiero” na 11 miejscu rankingu. Przed nim znajduje się aż 7 polskich miast, a miejsce pierwsze zajmuje Żywiec. Raport opublikowany został w 2016 roku, czyli jeszcze przed niechlubnym rekordem w styczniu 2017, kiedy to normy pyłu zawieszonego w powietrzu przekroczyły w niektórych miejscach w Polsce nawet 3 tys. procent. Dlaczego dawniej nie słyszeliśmy o smogu? Jak mogliśmy się przekonać w 2017 roku, jest to kłopot, którego skala z roku na rok wzrasta. Aż do początku lat 90, pyłów zawieszonych w powietrzu nie było aż tak dużo, ze względu na małą dostępność materiałów wykonanych z tworzyw sztucznych. Podobnie jest z miałem, pyłem, flotem i innymi węglami najgorszej jakości, które w ostatnich latach coraz częściej zaczęły pojawiać się w sprzedaży. Palenie nimi w piecach to jeden z głównych powodów powstawania zanieczyszczeń powietrza w Polsce.

MIT: Fabryki są główną przyczyną powstawania zanieczyszczeń powietrza

Wbrew pozorom, to nie fabryki przyczyniają się w największym stopniu do powstawania smogu. W większości polskich miast głównym powodem jest tzw. niska emisja, czyli wykorzystywanie do opału w piecach śmieci oraz paliw gorszej jakości. W Warszawie sytuacja prezentuje się inaczej. W stolicy aż 60 procent zanieczyszczeń emitują samochody.

MIT: Władze są bezradne i nie są w stanie nic zrobić ze smogiem

Władze państwowe i samorządowe nie są bezradne w walce z zawieszonym w powietrzu pyłem. Pierwsze kroki w celu ograniczenia smogu podjął Kraków. Wprowadzono zakaz instalacji kotłów na węgiel lub drewno o cechach niespełniających unijnych przepisów, a te już istniejące, a niepodporządkowujące się normom, będą musiały zostać wymienione do 2026 roku. Organizowane były również akcje, podczas którym w wybranych poradniach pulmonologicznych rozdawane były maseczki antysmogowe. W Krakowie w trakcie okresów największego zanieczyszczenia powietrza, kierowcy samochodów mogą korzystać za darmo z komunikacji miejskiej. Mimo że stolica Małopolski jest liderem jeśli chodzi o takie działania, to inne miasta w Polsce idą powoli ich śladem.

MIT: Niewiele możemy zrobić, żeby chronić się przed smogiem

Żeby ograniczyć wpływ smogu na nasze życie, warto powstrzymać się od aktywności fizycznej na zewnątrz w trakcie okresów największego zawieszenia pyłów w atmosferze, a także zacząć nosić maseczki antysmogowe. Jednak nawet w naszym własnym mieszkaniu jesteśmy narażeni na szkodliwe działanie smogu. Coraz popularniejsze stają się oczyszczacze powietrza przeznaczone do domowego użytku. Niektóre z nich filtrują powietrze nawet na poziomie 99%. Przy wyborze oczyszcza warto kierować się takimi parametrami jak: system filtrowania (jakie cząsteczki i w jakim stopniu filtruje), wydajność na metr kwadratowy, a według preferencji można dobierać takie opcje jak jonizator powietrza, nawilżacz, czy lampa UV.

Smog to problem, który jak nigdy przedtem jest aktualny i ważny. Mimo że nie da się go całkowicie wyeliminować tego problemu, możemy podejmować kroki mające na celu ograniczenie jego negatywnych skutków.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Mężczyzna w masce antysmogowej

Szkodliwe działanie smogu – jak się przed nim bronić?

Wydawałoby się, że wraz z nadejściem lata minął czas, gdy zagrożenie ze strony smogu było …