kobieta z palcem ubrudzonym kurzem
Wymuszając cyrkulację powietrza w pomieszczeniu, oczyszczacz powietrza przyciągnie do siebie wiele zanieczyszczeń (stałych, jak i gazowych). W ten sposób zmniejszy nie tylko ilość pyłów zawieszonych, bakterii czy drobnoustrojów, ale również cząsteczek kurzu, ułatwiając codzienne sprzątanie | fot.: materiał partnera

Odkurzanie to nie wszystko. Jak pozbyć się uciążliwego kurzu z domu?

Regularne odkurzanie to nie lada wyzwanie, zwłaszcza gdy na głowie mamy też jeszcze inne obowiązki. Jednak nawet w najlepiej utrzymanym domu może pojawić się kurz, powstając chociażby z naskórka, sierści czy piasku przyniesionego z zewnątrz. Jak pozbyć się uciążliwego kurzu? Jakie praktyki warto stosować? Czy oczyszczacz powietrza może być Twoim sprzymierzeńcem?

Jak pozbyć się kurzu w 7 krokach?

  1. Regularne odkurzanie Odkurzanie mieszkania 2-3 razy w tygodniu może przynieść wymierne korzyści, zwłaszcza jeśli mamy w domu alergików. Wybierając odkurzacz, pamiętajmy o urządzeniach z wysoką klasą reemisji kurzu, które zmniejszą odsetek kurzu opadającego z powrotem po sprzątaniu.
  2. Oczyszczanie powietrza – Wymuszając cyrkulację powietrza w pomieszczeniu, oczyszczacz powietrza przyciągnie do siebie wiele zanieczyszczeń (stałych, jak i gazowych). W ten sposób zmniejszy nie tylko ilość pyłów zawieszonych, bakterii czy drobnoustrojów, ale również cząsteczek kurzu, ułatwiając codzienne sprzątanie.
  3. Sprzątanie w kierunku góra-dół Zabierając się za odkurzanie, pamiętajmy aby uprzątnąć najpierw blaty, szafki i półki. Kurz ściągany z górnych powierzchni staje się łatwiejszy do neutralizacji przez odkurzacz i oczyszczacz powietrza.
  4. Czyszczenie mebli tapicerowanych, firanek oraz zasłonek Wybierając tapicerki, szukajmy materiałów niepochłaniających kurzu (np. skóra). Regularne pranie i krochmalenie firanek czy zasłonek jest ważne nie tylko ze względów estetycznych.
  5. Pozbycie się powierzchni zbierających kurz – Minimalizm jest nie tylko modny, ale i zdrowy. Mniej zbędnych sprzętów i akcesoriów w domu = mniejsza ilość gromadzącego się kurzu.
  6. Wyczesywanie zwierząt domowych – regularne szczotkowanie Twoich pupili zmniejszy ilość sierści unoszącej się w pomieszczeniach.
  7. Wymiana filtrów w urządzeniach – Zakurzone, brudne czy tłuste filtry odkurzacza, oczyszczacza powietrza czy np. frytkownicy nie będą w stanie należycie realizować swojego zadania.

Oczyszczacz powietrza na kurz – jak wybrać?

Oczyszczacz powietrza na kurz powinien przede wszystkim łączyć w sobie 3 cechy: wydajność, rygorystyczny tryb automatyczny oraz odpowiednie filtry (HEPA oraz wstępny). Wydajność, wyrażana w m3/h informuje użytkownika o ilości powietrza, które sprzęt jest w stanie przefiltrować. Tryb automatyczny pozwala stwierdzić jak urządzenie interpretuje odczyty zanieczyszczeń z czujników. Filtry zaś są skuteczną, mechaniczną blokadą dla wszystkich szkodliwych substancji. Oczyszczacze powietrza Klarta dobre na kurz oraz inne alergeny uosabiają wymienione wyżej cechy, zaskakując użytkowników również cichą pracą i niedrogą eksploatacją.

Klarta Forste 3 – skuteczny oczyszczacz dla każdego

Wydajność na poziomie 300 m3/h, 5 trybów pracy oraz jonizator powietrza to największe atuty Klarty Forste 3. Będący jednym z rynkowych bestsellerów model bardzo ambitnie podchodzi do tematu smogu i innych zanieczyszczeń. Powietrze, w którym poziom PM2,5 przekracza 9 µg/m3 jest interpretowane jako złe, dzięki czemu tryb automatyczny przełączy urządzenie na wyższe obroty. W ten sposób Forste 3 szybko i skutecznie oczyszcza mieszkanie z pyłów zawieszonych, benzopirenu, bakterii, wirusów, roztoczy i innych szkodliwych substancji.

Jonizator powietrza przywraca zaś równowagę jonową w pomieszczeniu, zmniejszając przy okazji poziom kurzu. Jest to szczególnie przydatne w pomieszczeniach z dużą ilością elektroniki, gdzie oprócz znacznej ilości jonów dodatnich, obserwujemy również spore ilości kurzu.

Klarta Stor – stworzony do wielkich rzeczy

Oczyszczacz powietrza Klarta Stor zachwyca przede wszystkim imponującą wydajnością – 580 m3/h pozwala stosować urządzenie nawet na 80 m2. 4 tryby pracy (w tym równie restrykcyjny tryb auto) pozwalają dostosować sprzęt do aktualnych potrzeb. Cichy, bezszczotkowy silnik sprawia, iż sprzęt pomimo dużej wydajności, zachowuje imponującą kulturę pracy. 32 dB głośności w trybie silent pozwalają spokojnie stosować urządzenia w gabinecie czy sypialni.

Grzechem jednak jest nie wykorzystać w pełni potencjału drzemiącego w tak wydajnym urządzeniu. Stor świetnie poradzi sobie w dużych otwartych przestrzeniach (salony, lofty, biura typu open space). Podobnie jak mniejszy model Forste 3, Klarta Stor posiada również jonizator powietrza. Wszystko to w promocyjnej cenie, niespełna 1200 zł.

Sprawdź także

Mężczyzna w masce antysmogowej

Szkodliwe działanie smogu – jak się przed nim bronić?

Wydawałoby się, że wraz z nadejściem lata minął czas, gdy zagrożenie ze strony smogu było …