4-latek z książką na leżaku
Książki dla czterolatka powinny być zawsze dobrane indywidualnie, bowiem niektóre pozycje mogą być zbyt trudne dla maluchów, inne zaś zbyt proste | fot.: stock.adobe.com

Najciekawsze książki dla 4-latka

Czterolatki potrzebują książek, które z jednej strony mają walor edukacyjny, z drugiej zaś potrafią zaciekawić malucha i zachęcić go do czytania. Oto najciekawsze książki, które każdy czterolatek powinien mieć w swojej biblioteczce.

Rok w krainie czarów

Książka, która nie tylko pozwoli nauczyć dziecko miesięcy, ale również w znaczny sposób poszerzy jego słownictwo. Nie ma w niej treści, są za to piękne, kolorowe obrazy, które mają za zadanie pobudzać wyobraźnię dziecka. W przypadku czterolatków ciągłe poszerzanie słownictwa jest bardzo ważne – dziecko w tym wieku zaczyna używać nowych, coraz bardziej skomplikowanych słów. Maluch powinien pracować nad książką razem z opiekunem, co dodatkowo umożliwia wspólne spędzenie czasu. 

Co się stało? Małe wypadki

Czterolatek rozumie już konsekwencje niektórych swoich czynów, jednak książka ta jest dobrym bodźcem do dyskusji na temat codziennych, zwyczajnych sytuacji, które mogą dla malucha stanowić zagrożenie. W książce nie ma zbyt wiele tekstu, jednak nie jest to żadne opowiadanie, a jedynie krótkie przedstawienie scenek z życia małego, ciekawskiego dziecka. Książka pozwala zobrazować dziecku, „co się stanie, gdy…”. 

Tomek mechanik

„Tomek mechanik” to bajka o współczesnym Kopciuszku, a do tego w chłopięcej wersji! Z pewnością więc spodoba się ona chłopakom, którzy niechętnie słuchają oryginalnej bajki o Kopciuszku. Tytułowy Tomek jest sierotą, mieszka z przybranymi rodzicami, którzy uprzykrzają mu życie. Tymczasem chłopiec chciałby wziąć udział w przesłuchaniu i zostać gwiazdą rocka. Pozycja nie tylko dla chłopców, ale również dla dziewczynek, które lubią współczesne wersje klasyków.

Zbyt późno

Pozycja, która przeznaczona jest głównie dla dzieci z ogromną wyobraźnią, które nie zawsze mają możliwość dać jej upust. Bohater książki ciągle słyszy od swoich rodziców, że jest zbyt późno, zbyt zimno, zbyt zbyt ciemno. Nie mogąc się zgodzić z tym, że wszystko jest ZBYT, bohater zaczyna uciekać do krainy wyobraźni. Książka przeznaczona jest zarówno dla maluchów, jak i dla rodziców, którzy często bagatelizują siłę dziecięcej wyobraźni.

Pucio umie opowiadać

Seria z małym chłopcem o imieniu Pucio doczekała się wielu pozycji książkowych. „Pucio umie opowiadać” to książka przeznaczona właśnie dla dzieci w wieku 4 lat, która ma za zadanie pomagać w rozwoju mowy dziecka. Konkretnie umiejętnością, jaką dziecko ma nabyć, jest opowiadanie i relacjonowanie wydarzeń. Maluch może również nauczyć się po prostu budować dłuższe zdania, jeżeli jest jeszcze dla niego za wcześnie na pełne opowiadanie.

Książki dla czterolatka powinny być zawsze dobrane indywidualnie, bowiem niektóre pozycje mogą być zbyt trudne dla maluchów, inne zaś zbyt proste. Warto wziąć pod uwagę również zainteresowania malucha oraz to, czego powinien się on jeszcze nauczyć w tym wieku. Podane wyżej książki to pozycje uniwersalne, które zdobyły uznanie nie tylko wśród dzieci, ale również pedagogów, logopedów, a także rodziców. Warto więc wyposażyć w nie książkową półkę czterolatka. 

DTK