Nowoczesne systemy wspierające kierowcę. Co potrafią współczesne samochody?

Obecnie auta stają się coraz bardziej smart i wykorzystują najnowocześniejsze zdobycze technologiczne. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Reputacja marki i wysoka jakość wykonania nie wystarczą, żeby przekonać klientów do zakupu samochodu. Obecnie auta stają się coraz bardziej smart i wykorzystują najnowocześniejsze zdobycze technologiczne. Wielkie koncerny prześcigają się we wdrażaniu nowych systemów bezpieczeństwa, udogodnień dla kierowców i pasażerów. Bo kupując nowy samochód oczekujemy, że pojazd zamieni każdą podróż w przyjemne doznanie. I nawet stojąc w korku, będziemy czerpać przyjemność z jazdy.

Systemy bezpieczeństwa w aucie

Wyświetlacze typu HUD (Heads Up Displays) stosowane są już od połowy XX wieku w branży lotniczej. Choć technologia rozwija się już tak długo, dopiero w ostatnich latach zaczęli wykorzystywać ją producenci samochodów. Wyświetlacz przezierny prezentuje informacje na przedniej szybie, nie rozpraszając kierowcy. Patrząc przed siebie i nie odrywając wzroku od drogi, możemy skontrolować prędkość, moc silnika, czy ustawioną trasę. Dzięki HUD bezpieczniej prowadzimy auto, ponieważ nic nas nie rozprasza. Kiedy przenosimy wzrok z drogi na deskę rozdzielczą, nasze oczy muszą wyostrzyć obraz. Nawet ułamek sekundy może okazać się decydujący i uchronić nas przed niebezpieczną stłuczką.

Producenci technologii HUD cały czas pracują nad jej udoskonalaniem. Przypuszcza się, że w niedalekiej przyszłości wyświetlacze będą wykorzystywały rozszerzoną rzeczywistość, żeby jeszcze bardziej wspomagać kierowców i ułatwiać jazdę.

Nowoczesne samochody osobowe wyposaża się w zaawansowane systemy monitorowania drogi. Informacje o zagrożeniach mogą być wyświetlane bezpośrednio na przedniej szybie, co pozwala na szybką reakcję kierowcy. Pre-Collision Assist to system wykorzystywany w samochodach Ford Focus, który ostrzega przed ruchem pieszych oraz innych pojazdów na drodze. System ten pozwala na bezpieczniejszą jazdę po mieście i ogranicza ryzyko wypadków z udziałem pieszych oraz kolizji z innymi samochodami. Pre-Collision Assist ostrzega kierowcę o niebezpieczeństwie, ale potrafi również zadziałać sam. Jeśli prowadzący pojazd nie zareaguje na ostrzeżenie, samochód sam rozpocznie hamowanie.

Dla jeszcze większego bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów samochody Ford wykorzystują specjalną technologię Active Break. Dzięki temu systemowi samochód ostrzega kierującego pojazdem przed zbliżającym się zagrożeniem, tj. samochodem znajdującym się zbyt blisko naszego auta. Jeśli nie zdążymy zahamować, nasz pojazd automatycznie podniesie ciśnienie w układzie hamulcowym, żeby zmniejszyć prędkość.

Inteligentny samochód

Sprzedawane dziś auta to inteligentne pojazdy wyposażone w modem łączący się z bezprzewodowymi sieciami Wi-Fi oraz z naszym smartfonem. Dedykowane aplikacje (samochody Ford Focus mają wbudowany modem FordPass Connect) pozwalają na skojarzenie telefonu z naszym samochodem. Dzięki temu możemy m.in. na bieżąco śledzić natężenie ruchu czy udostępnić pasażerom samochodową sieć Wi-Fi. W razie wypadku modem skontaktuje się ze służbami ratowniczymi, wysyłając naszą aktualną lokalizację.

Ale to nie wszystko. Co jeszcze potrafią inteligentne samochody osobowe? Za pomocą dedykowanej na telefon aplikacji możemy zdalnie zamykać i otwierać auto, a także odszukać drogę do zaparkowanego samochodu. Koniec z zapamiętywaniem, gdzie na parkingu podziemnym stoi nasze auto. Nie wiemy, czy wystarczy nam paliwa na powrót do domu? Albo zastanawiamy się, czy nasz pojazd jest sprawny na dłuższą wyprawę? Sprawdzimy to wszystko w aplikacji, zanim jeszcze wsiądziemy do auta.

Kiedy pożyczamy komuś nasz samochód (partnerowi, koleżance czy siostrze), chcemy mieć pewność, że nowy kierowca będzie poruszał się nim jak najbezpieczniej. W najnowszych modelach Ford możemy zaprogramować kluczyk do wybranych ustawień. Możemy więc ustawić maksymalną prędkość czy zablokować dezaktywację systemów bezpieczeństwa.

To wszystko to jednak za mało, żeby powiedzieć o samochodzie „inteligentny”. Mamy aplikację, Wi-Fi, automatyczne łączenie ze służbami ratunkowymi. Ale czy dla takich bajerów zdecydujemy się na zakup nowego auta i wydanie kilkudziesięciu tysięcy złotych? To, co nas skusi, to prawdziwe systemy smart, takie jak np. technologia ostrzegająca o zmęczeniu, system weryfikujący prawidłowy kierunek jazdy, inteligentny tempomat czy system rozpoznawania znaków drogowych. Bo dopiero jazda tak zaawansowanym samochodem staje się prawdziwą przyjemnością.

Udogodnienia dla kierowcy i pasażerów

Otwieranie bagażnika, kiedy obydwie ręce mamy zajęte, to nie lada wyzwanie. Ale nie w nowoczesnych autach, takich jak np. Ford Focus. Wystarczy, że kluczyki znajdują się w naszej kieszeni lub torebce, a bagażnik otworzy się bezdotykowo po wykonaniu lekkiego ruchu nogą przy zderzaku. Jeśli zdarzy nam się zapomnieć o zamknięciu bagażnika, zrobimy to, siedząc już w pojeździe.

Klimatyzowane wnętrze to już standard, bez którego auto nie ma szans się sprzedać. Teraz producenci idą o krok dalej. I dają nam wybór. Możemy zamknąć wszystkie okna i cieszyć się przyjemnym chłodem klimatyzacji. Albo rozsunąć panoramiczny dach, wpuścić do wnętrza trochę słońca i powiew powietrza. Dzięki osłonie przeciwsłonecznej możemy chronić się przed największym skwarem, a jednocześnie poczuć wiatr we włosach. Panoramiczny dach sprawia, że wnętrze auta wydaje się przestronniejsze. A widok nieba nad głowami zaciekawia znudzone podróżą maluchy.

Czym byłoby nowoczesne auto bez super wygodnych foteli regulowanych w każdej płaszczyźnie (a i dodatkowo podgrzewanych)? Kiedy zimą wsiądziemy do nienagrzanego jeszcze samochodu, poczujemy przyjemne ciepło rozchodzące się po fotelach i kierownicy. Komfortowa jazda gwarantowana nawet w bardzo mroźny dzień czy chłodny wieczór.

Samochód służy nam najczęściej jako środek transportu do pracy. Kiedy już wypatrzymy miejsce, gdzie moglibyśmy zaparkować, czas na manewrowanie. Ale z systemem aktywnego parkowania (np. w Ford Focus) to żaden problem. Nawet równolegle zaparkowanie auta w ciasnej przestrzeni nie sprawi nam już więcej kłopotu. A jeśli musimy wyjechać z miejsca parkingowego tyłem, zrobimy to bezpiecznie dzięki kamerze cofania z szerokim polem widzenia oraz systemem ostrzegającym o przeszkodach.

Co przyniesie przyszłość?

W branży samochodowej wciąż pojawiają się nowości, a producenci dążą do tego, żeby już wkrótce wszystkie pojazdy poruszały się po drogach same. Zanim jednak do tego dojdzie, branża automotive stopniowo będzie wprowadzała kolejne udogodnienia. Japończycy rozpoczęli już np. produkcję samochodów bez bocznych lusterek. Zamiast nich umieszcza się kamery boczne, które usuwają problem związany z tzw. martwym polem (w samochodach Ford stosuje się specjalny system monitorowania martwego pola). Bez bocznych lusterek poprawiają się też właściwości aerodynamiczne pojazdu oraz zmniejsza się hałas podczas jazdy.

W nowoczesnych samochodach umieszcza się już też kamery zapewniające kierowcy widok 360°. Jest bardzo możliwe, że takie rozwiązanie, kiedy prowadzący pojazd widzi swoje auto i jego otoczenie z lotu ptaka, wkrótce stanie się standardem.

Innowacyjne rozwiązania sprawiają, że kierowane przez nas pojazdy stają się coraz bezpieczniejsze i przyjemniejsze w użytkowaniu. Prowadzenie samochodu smart z systemami sterującymi i dbającymi o nasz komfort to czysta przyjemność na drodze.

Źródła:

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Podróż z rodziną samochodem

Daleka podróż samochodem z małymi dziećmi – jak się odpowiednio przygotować

Wybierasz się na pierwsze samodzielnie zorganizowane wakacje? Tym razem organizacją zająłeś się sam, bez angażowania …