Pola Negri
Pierwszym filmem, w którym wystąpiła była niema "Hiszpańska tancerka". Sławę przyniosła jej jednak rola w "Cesarzowej", gdzie zagrała słynną carycę Katarzynę | fot.: Autorstwa James Abbé - Pola Negri by Abbé, 1921, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11159434

Pola Negri – ciekawostki z życia fascynującej, kobiecej legendy kina

Pola Negri to jedna z niewielu polskich aktorek, które zrobiły międzynarodową karierę aktorską. Urodzona w Lipnie gwiazda kina niemego była znana niemal w całych Stanach Zjednoczonych. Wszechstronnie uzdolniona – zrobiła też karierę jako piosenkarka. Życiorys Poli Negri nie był z pewnością banalną opowieścią, w końcu mało która polska aktorka po dziś dzień może się równać ze sławą osiągniętą przez Apolonię Chałupiec. 

Wczesne życie gwiazdy 

Pola Negri od samego początku życia musiała walczyć o siebie. Urodziła się w dość biednej rodzinie w Lipnie, czyli dawnej ziemi dobrzyńskiej. Jej ojca (z pochodzenia Słowaka), czyli drobnego rzemieślnika władze rosyjskie zesłały na Sybir. Pola została tylko z matką, która postanowiła wyjechać z córką do Warszawy. Uznała, że rozwinie się tam jej talent aktorski, który był zauważalny od pierwszych lat życia. 

Matka zapisała Polę Negri na kursy teatralne, gdzie silnie wypromował ją legendarny Kazimierz Hulewicz. Aktorka zadebiutowała jako Klara w „Ślubach Panieńskich” w 1912 roku. Działo się to w słynnym Teatrze Małym. Jej kariera przeniosła się na teatry całej Warszawy, ale w pewnym momencie zachorowała na gruźlicę. Po wyleczeniu się w Zakopanem przejęła pseudonim od swojej włoskiej idolki – Ady Negri. Jej prawdziwe imię i nazwisko to Apolonia Chałupiec. 

Pola Negri Ball
Pola Negri to pseudonim Apolonii Chałupiec, polskiej diwy kina niemego | fot.: By Russell Ball (1896–1942) – https://it.pinterest.com/pin/601652831443039908/, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=68074835

Wyjazd do Niemiec  

Pola Negri chciała spróbować szczęścia za granicą. Była już w końcu lokalną gwiazdą Warszawy. Postanowiła wyjechać do Niemiec, gdzie jednak były problemy z przekroczeniem granicy. W ten sposób zarekwirowano kopię z jej pierwszym filmem kinowym, czyli „Niewolnicą Umysłów”. Było to szczęście w nieszczęściu, bo na granicy poznała swojego przyszłego męża, czyli podporucznika Eugeniusza Dąmbskiego. Pomogło jej to zrobić karierę u znanego reżysera, czyli Maxa Reinhardta. Jeszcze bardziej przełomowy był występ u Ernsta Lubitscha. Sporą sławę przyniósł jej film „Oczy Mumii Ma”. 

Wielka kariera w Stanach Zjednoczonych 

Występy u Reinhardta i Lubitscha pomogły aktorce wypromować się w Stanach Zjednoczonych. Około 1923 roku mocno rozwinęło się już Hollywood, które było już największym punktem przemysłu filmowego. Pierwszym filmem, w którym wystąpiła była niema „Hiszpańska tancerka”. Sławę przyniosła jej jednak rola w „Cesarzowej”, gdzie zagrała słynną carycę Katarzynę. Pola Negri stawała się coraz sławniejsza i dorobiła się nawet głównej przeciwniczki. Była nią Gloria Swanson, z którą rywalizowała o miano najładniejszej kobiety Hollywood. 

Pola Negri miała romanse z Charliem Chaplinem albo Rudolphem Valentino. W przypadku tego drugiego zarzucono jej, że wykorzystuje jego pogrzeb do autoreklamy. Pola Negri nie zrobiła już takiej kariery w kinie dźwiękowym, gdzie z powodu silnego akcentu Hollywood uznało, że jej kariera przeminęła. Spróbowała znowu szczęścia w Niemczech, gdzie do władzy doszedł Hitler. Co ciekawe dzięki niemu uniknęła kary śmierci, bo był jej wielkim fanem w młodości. Problemy wynikały z tego, że Goebbels podejrzewał u niej żydowskie korzenie. Na szczęście znowu zaczęła występować, a w 1963 roku wróciła do Stanów. Znowu doceniło ją Hollywood, a ostatni film z jej udziałem to „Księżycowe Prządki”. Zmarła w 1987 roku jako absolutna ikona kina amerykańskiego i światowego. 

MMI

Sprawdź także

the boys

The Boys – samozwańczy obrońcy sprawiedliwości

Serial The Boys na całym świecie bije rekordy popularności wśród fanów produkcji superbohaterskich. Nie jest …