komiksy współczesne
Opowiadanie samym obrazem czy samym tekstem to świetne narzędzia do snucia historii, ale połączenie tych dwóch może przynieść również fascynujące efekty | fot.: stock.adobe.com

Najciekawsze współczesne komiksy

W ostatnich kilkunastu lat rynek komiksów i powieści graficznych znacząco powiększył się na polskim rynku. Oczywiście superbohaterowie obecni w popkulturze, szczególnie w Stanach Zjednoczonych nie są żadną nowością. To właśnie USA jest mekką Spider Mana, Sandmana i wielu innych kultowych postaci, które do tej pory cieszą się niesłabnącą popularnością wśród kolejnych pokoleń, które dopiero zaczynają swoją przygodę z niezwykłymi światem i postaciami z nadnaturalnymi umiejętnościami.

Komiksy w przestrzeni kultury – co warto o nich wiedzieć?

W ostatnich latach ogromną popularność powieściom graficznym i komikom przyniosły także ich adaptacje. To właśnie dzięki znanym platformom streamingowym oraz adaptacjom na dużym ekranie niektórzy bohaterowie zaczęli żyć w świadomości kultury popularnej mieszkańców Polski, ale także wielu innych krajów na świecie, do których produkcje te docierają. Przez wiele lat jednak komiksy kojarzone były w powszechnej opinii publicznej, jako medium dla mas. Superbohaterowie i ich przygody ukazujące się w odcinkach, w kolejnych tomach komiksów nie były postrzegane poważnie, szczególnie biorąc pod uwagę opinie badaczy kultury i literatury. Jednak jest to bardzo szkodliwe dla tego właśnie medium połączenia tekstu i obrazu, ponieważ także z wykorzystaniem tych narzędzi jesteśmy w stanie tworzyć niesamowite, głębokie opowieści.

Komiksy a powieści graficzne czy istnieją pomiędzy nimi różnice?

Opowiadanie samym obrazem czy samym tekstem to świetne narzędzia do snucia historii, ale połączenie tych dwóch może przynieść również fascynujące efekty. W języku angielskim mamy wyraźne rozróżnienie na komiksy i powieści graficzne. Przyjęło się bowiem, że komiksy są to typowe masowe zeszyty przedstawiające kolejne odcinki z życia superbohaterów. Natomiast powieści graficzne są cenione już wyżej przez wzgląd na ciężar opowiadanych historii. Wśród powieści graficznych, które równie dobrze możemy nazywać komiksami, znajdziemy klasyki, które zdecydowanie warto poznać.

Najciekawsze współczesne tytuły komiksów

Wśród tytułów, które warto wyróżnić znajdziemy – Fun Home: Tragikomiks rodzinny autorstwa Alison Behdel opowiada o trudnej relacji córki z ojcem. O odnajdywaniu własnej tożsamości, tłumieniu jej i konsekwencjach, jakie płyną z tych zachowań. To trudna, ale bardzo ważna opowieść, którą warto czytać i oglądać zarówno kiedy ma się kilkanaście lat, jak i kilkadziesiąt. W podobnym klimacie możemy znaleźć komiks polskich twórców – Totalnie nie nostalgia. Memuar – Wandy Hagedorn i Jacka Frąsia. To opowieść osadzona w naszych polskich realiach, oparta na doświadczeniach autorki. Jest to pewien sposób uchwycenia uniwersalnych realiów rodzinnych pokolenia dzieci wychowywanych pod koniec PRL-u. Chcąc poznać różne style i formy opowieści, jakie można zawrzeć właśnie w komiksach, dobrze jest sięgnąć także po klasykę gatunku, czyli takie tytuły, jak V jak vendetta, Umowa z Bogiem czy Persepolis. Dzięki temu będziemy mogli zobaczyć, jak różni autorzy wykonują swoje rysunki czy scenariusze tekstowe.

NBL

Sprawdź także

komiksy dla dorosłych

Czy komiksy są tylko dla dzieci?

Chociaż komiksy kojarzone są głównie z dziecięcą publiką, to wśród fanów graficznych powieści można znaleźć …