libido związek
Pożądanie to połączenie libido i pociągu seksualnego | fot.: materiał partnera

Suplementy na libido, czyli jak mieć lepszy orgazm i przyjemny seks

Codzienny stres, wahania hormonów i nieporozumienia w związku sprawiają, że masz coraz mniejszą ochotę na seks. Spadek libido może być wywołany także przez natłok obowiązków i niskie poczucie własnej wartości. Istnieją rozwiązania, które pomogą Ci pokonać trudności i na nowo cieszyć się wspaniałym seksem. Zobacz, co możesz zrobić, by odzyskać ochotę na zbliżenia i mieć lepszy orgazm.

Przyjemny seks – dlaczego tracisz na niego ochotę?

Zdarza się, że nawet udane życie seksualne staje się w pewnych okresach mniej satysfakcjonujące. Być może coraz rzadziej odczuwasz pożądanie i wydaje Ci się, że spada Twoje libido. Możesz cierpieć na HSDD (Hypoactive Sexual Desire Disorder), czyli stan zmniejszenia popędu seksualnego. To przypadłość spowodowana różnymi czynnikami, która dotyczy kobiet i młodszych, i starszych. I jak się okazuje, przyczyna tej dolegliwości nie leży tylko w mózgu.

Na seksualność kobiet wpływa wiele różnych czynników. Dlatego też przywrócenie normalnego dla Ciebie poziomu libido może okazać się skomplikowanym procesem. Każda z nas ma inne potrzeby seksualne i kiedy jedna nie wyobraża sobie dnia bez seksu, inna może w ogóle go nie inicjować, czekając na ruch partnera. Kiedy jednak rozpoznać, że Twój popęd się zmniejszył i może czas zacząć przyjmować suplementy na libido?

Pierwszym sygnałem, że coś może być nie tak, jest zupełna utrata zainteresowania seksem. Nie dość, że sama nie czujesz potrzeby, żeby zachęcić partnera do łóżkowych igraszek, to jeszcze nie reagujesz na jego zaczepki. Nie odczuwasz pożądania, a seks nie sprawia Ci żadnej radości. O ile może to sygnalizować przejściowe problemy np. z powodu nadmiernego stresu czy nawarstwiających się zadań do wykonania, o tyle może świadczyć też o poważniejszych schorzeniach. Choroby tarczycy czy problemy hormonalne mogą skutecznie odebrać Ci ochotę na współżycie.

Skąd się bierze brak ochoty na seks?

Pożądanie to połączenie libido i pociągu seksualnego. Żeby odczuwać ochotę na seks, muszą zajść procesy neurochemiczne. Ale to nie wszystko. Ogromną rolę w odczuwaniu przyjemności z seksu odgrywają też czynniki psychologiczne. Twoje libido może się obniżyć, gdy tracisz pewność siebie, odczuwasz presję otoczenia (np. odnośnie wyglądu czy pracy), masz za dużo na głowie. Codzienne obowiązki, które stopniowo zaczynają Cię przytłaczać, także mogą wpłynąć na Twój pociąg seksualny. To dlatego, że zwiększone ilości kortyzolu – hormonu stresu – wpływają też na seksualne pożądanie. Zaburzenia w wydzielaniu testosteronu (tak, u kobiet również działa testosteron) to kolejny winowajca przyczyniający się do pogorszenia życia seksualnego. Zbyt wysokie oczekiwania wobec siebie i porównywanie się do innych kobiet, również może popsuć jakość seksu. To, że Twoja koleżanka odczuwa pożądanie niemal bez przerwy, nie oznacza, że Ty również masz tak czuć – każda z nas funkcjonuje inaczej. Twój seks ma być satysfakcjonujący dla Ciebie i to Tobie ma być dobrze. Jak zatem mieć lepszy orgazm?

Jak mieć lepszy orgazm – pierwsze kroki do przywrócenia libido

Warto dbać o dobre relacje z partnerem. Jeśli masz problem z popędem, powiedz o tym! Zwykła rozmowa, podczas której oboje przedstawicie swoje potrzeby, może pomóc w rozwiązaniu wielu kwestii. Każdy związek przechodzi trudne chwile, jednak przy odrobinie wysiłku, nad wszystkim można popracować. Być może skrywasz seksualne marzenia, o których Twój partner nie ma pojęcia. Nie odczuwasz przyjemności podczas współżycia, ale boisz się wskazać partnerowi właściwą drogę. Rozwiązaniem problemu może być terapia u seksuologa. Zanim jednak się na nią wybierzesz, wykonaj podstawowe badania hormonalne. Sprawdź poziom TSH, upewniając się, czy nie cierpisz na jedną z chorób tarczycy. Zbadaj też poziom testosteronu, estrogenu i kortyzolu. Lekarz ginekolog zleci Ci te badania, jeśli powiesz mu o swoim problemie. Przyczyną braku ochoty na seks może być też endometrioza lub mięśniak macicy. Warto przeprowadzać więc regularne badania, które pomogą wykryć ewentualne choroby we wczesnym stadium i tym samym zwiększyć szansę na całkowite wyleczenie.

Antykoncepcja hormonalna a ochota na seks

Tabletki antykoncepcyjne należą do skutecznych środków zapobiegania ciąży. Jednak tak, jak każde leki, mają też swoje skutki uboczne. Stosowanie antykoncepcji hormonalnej może odebrać ochotę na seks. Jeśli się tak dzieje, oznacza to, że tabletki są źle dobrane i trzeba je zmienić. Bo skoro przyjmujesz je po to, żeby prowadzić satysfakcjonujące życie seksualne bez obaw, że zajdziesz w ciążę, nie mogą powodować u Ciebie spadku libido. Dlaczego tabletki mogą zmniejszać pożądanie? Obniżają one poziom testosteronu, hormonu odpowiedzialnego za popęd, a podwyższają stężenie żeńskich hormonów, czyli estrogenu i progesteronu. Zanim jednak zrezygnujesz z jednych tabletek na rzecz drugich, porozmawiaj o swoich obawach z lekarzem, który pomoże znaleźć najlepsze rozwiązanie lub rozwieje Twoje wątpliwości dotyczące przyjmowania antykoncepcji doustnej.

Suplementy na libido – co pomoże Ci odzyskać przyjemny seks?

Kiedy odczuwasz spadek pożądania, a jednak chciałabyś cieszyć się przyjemnym seksem (w końcu to nie tylko przyjemność, ale też element zdrowego życia), możesz sięgnąć po suplementy na libido. Odpowiednio dobrane roślinne wyciągi pomogą Ci na nowo mieć lepszy orgazm. Zanim zaczniesz stosować suplementy, skonsultuj się z lekarzem, czy zawarte w nich substancje nie wchodzą w interakcje z lekami, które przyjmujesz i czy są dla Ciebie bezpieczne.

Jedną z substancji wpływających na lepsze życie seksualne jest aminokwas l-arginina i l-cytrulina. Pierwszy wymieniony aminokwas pomaga w produkcji tlenku azotu, który to rozkurcza naczynia krwionośne i zwiększa przepływ krwi. L-argininę stosują najczęściej mężczyźni, jednak okazuje się, że i u kobiet aminokwas ten pozwala osiągać lepsze orgazmy. Podobnie zresztą jak i l-cytrulina, która wpływa na ukrwienie pochwy i łechtaczki. Struktury te stają się bardziej czułe na stymulację, co daje w efekcie przyjemny seks. L-cytrulina występuje m.in. w suplementach WIMIN. Więcej na temat kompleksu witamin WIMIN na lepszy seks dowiesz się na stronie allwimin.com.

Składnikiem roślinnym, który działa na popęd seksualny jest ekstrakt z kozieradki. Roślina zawiera saponiny steroidowe będące prekursorem testosteronu. Jest świetnym afrodyzjakiem poprawiającym ukrwienie narządów miednicy mniejszej i zwiększającym tym samym odczuwanie przyjemności. Innym adaptogenem jest liść damiany o działaniu uspokajającym (przeciwlękowym) i poprawiającym nastrój (wzmacnia popęd seksualny).

Jak jeszcze mieć lepszy orgazm? Pożądanie może wzrosnąć również po zażywaniu suplementów zawierających macę czy buzdyganek naziemny. Maca znana jest ze swoich właściwości wzmacniających ciało i zwiększających poziom energii i wytrzymałość. Sproszkowany korzeń reguluje gospodarkę hormonalną i podnosi libido.

Kompleks witamin dla kobiet – jakie witaminy pomogą w utrzymaniu pożądania?

Spadek libido i brak przyjemności w łóżku może być spowodowany niedoborami witamin. Odżywiając się w zbilansowany sposób, dostarczasz sobie potrzebnych witamin i minerałów i nie masz potrzeby ich suplementować. Kiedy jednak cierpisz na przewlekłą chorobę, jesteś po porodzie lub w okresie menopauzy, Twój organizm może potrzebować dodatkowej suplementacji. Dla dobrego seksu ważne są szczególnie witaminy z grupy B wpływające na prawidłowe działanie układu nerwowego i dobry nastrój. Kiedy odczuwasz regularne spadki nastroju, suplementacja witaminą B6 może okazać się zbawienna. W okresie jesiennym i zimowym przyjmuj witaminę D, dzięki której nie tylko unikniesz pogorszenia nastroju, ale też infekcji (witamina ta wzmacnia odporność). Oprócz witamin warto suplementować również wybrane minerały takie jak selen, magnez, cynk i fosfor.

Problem z pożądaniem bywa złożony i żeby go rozwiązać, trzeba działać kompleksowo. Zamiast się obwiniać, że nie masz ochoty na seks, sprawdź, co może pomóc Ci zmienić nastawienie i odzyskać odczuwaną z niego radość. Zrób podstawowe badania na stężenie określonych hormonów, uzupełnij niedobory witaminowe i zadbaj o kontrolę stresu. Pamiętaj, że seks wymaga pełnego relaksu i rozluźnienia – przyjemność jest dobra nie tylko dla Twojego samopoczucia, ale też zdrowia, a o nie zawsze warto dbać!

Źródła:

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

ghosting w miłości

Ghosting w relacjach, ghosting w pracy

„Ghosting” jest zjawiskiem obserwowanym w różnych sferach społecznych i zawodowych. Standardowo wiąże się je ze …