Kawiarnia
Dopasowanie odpowiednich środków ochrony do sytuacji zależy w dużej mierze od specyfiki twojej działalności, budżetu, jakim dysponujesz na zabezpieczenie lokalu, oraz indywidualnych potrzeb. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Jak zabezpieczyć lokal usługowy?

Prowadzisz punkt sprzedaży produktów, biuro podróży, a może mały punkt rzemieślniczy? Bez względu na charakter prowadzonej działalności – należy zadbać o bezpieczeństwo. Przed czym i jak się zabezpieczyć? Kiedy warto zainwestować w monitoring budynków? Oto kilka podstawowych zasad, o których powinieneś pamiętać.

Na co narażony jest twój lokal usługowy? Przede wszystkim – na kradzież oraz kradzież połączoną z napadem. To jednak nie wszystko. Typowym zagrożeniem jest również wizyta agresywnej osoby, która np. awanturuje się, stwarzając zagrożenie dla obsługi i innych klientów. Jak się przed nimi bronić?

Zadbaj o właściwe oświetlenie lokalu

Dobre oświetlenie okolicy twojego lokalu, a zwłaszcza drzwi wejściowych czy okien, to absolutna podstawa dbania o jego bezpieczeństwo. Może to zmniejszyć ryzyko włamania dokonanego już po godzinach pracy. Złodzieje chętniej wybierają bowiem obiekty, do których można się zakraść tak, aby prawdopodobieństwo, że ktoś dostrzeże próbę włamania, było niewielkie.

Zainwestuj w nowoczesne zabezpieczenia antywłamaniowe

Po pierwsze i najważniejsze – będą to solidne drzwi antywłamaniowe z nowoczesnymi zamkami. Takie, które trudno jest sforsować czy wyważyć. Ale to nie wszystko. Równie istotne jest zabezpieczenie okien do lokalu. Jeśli jest to pomieszczenie z dużymi przeszkleniami, których nie chcesz zakrywać nieestetycznymi kratami, rozważ montaż wzmocnionych szyb oraz specjalnych folii antywłamaniowych wysokiej klasy. Takie rozwiązania znacznie utrudnią nieautoryzowany dostęp do wnętrz.

Alarm antywłamaniowy to absolutna podstawa

Nowoczesny alarm spełni dwa zadania. Z jednej strony, jeśli będzie widoczny, odstraszy potencjalnego złodzieja. Z drugiej – zareaguje na każdą próbę nieautoryzowanego wtargnięcia dzięki synchronizacji z odpowiednimi czujnikami ruchu. Może to zrobić dźwiękiem, sygnałem świetlnym oraz powiadomieniem. Zostanie ono wysłane do ciebie jako właściciela posesji, a także (jeśli zamontujesz go w ramach współpracy z firmą z branży security) – centrum monitoringu oraz właściwych służb.

Monitoring budynków podnosi poziom bezpieczeństwa

Kamery rozlokowane w przemyślany sposób, w miejscach odpowiadających specyfice lokalu – podobnie jak alarm – spełnią i rolę prewencyjną, i zabezpieczającą. Można je również zintegrować z alarmem, tak aby umożliwiały natychmiastową wideo weryfikację sytuacji przez pracowników ochrony. Monitoring budynków w tej formie oferuje m.in. Konsalnet – lider branży security w Polsce. Korzystanie z takiego rozwiązania sprawia, że zapis z kamer przydaje się nie tylko do odtwarzania ewentualnego włamania (tak, by zidentyfikować sprawcę), ale pozwala też na żywo reagować na sytuacje podwyższonego ryzyka.

„Panic button” może być przydatnym rozwiązaniem

Jeśli chcesz się zabezpieczyć również na wypadek ryzyk związanych z napadem czy wtargnięciem agresywnego klienta, dobrym pomysłem będzie uzupełnienie systemu zabezpieczeń o tzw. „panic button”. To przycisk, który montowany jest np. w dyskretnym miejscu pod biurkiem. Możesz go, niepostrzeżenie dla ewentualnego napastnika, wcisnąć w sytuacji zagrożenia, a grupa interwencyjna z obsługującej cię firmy ochroniarskiej pojawi się na miejscu w kilka minut.

Pamiętaj: dopasowanie odpowiednich środków ochrony do sytuacji zależy w dużej mierze od specyfiki twojej działalności, budżetu, jakim dysponujesz na zabezpieczenie lokalu, oraz indywidualnych potrzeb. Dlatego wszystkie te elementy warto omówić z ekspertami, dobierając najlepsze dla siebie rozwiązania.

Materiał partnera zewnętrznego