Mężczyzna zakłada monitoring w domu
Sam zestaw kamer oferuje wiele możliwości w zakresie wykorzystanych technologii, montażu czy dostępnych funkcjonalności. | fot.: Fotolia

Czy warto zainwestować w monitoring domu jednorodzinnego?

Dom to coś znacznie więcej, niż wygody wynikające z większej posesji i przestrzeni mieszkalnej czy możliwość spełnienia preferencji dotyczących aranżacji wnętrza. To szczególny wymiar prywatności i komfortu, własny świat, który często dzielimy z najbliższymi. A o to, co dla nas najbliższe, najbardziej wartościowe, chcemy odpowiednio się zatroszczyć. Dlatego obecnie w niejednym domu jednorodzinnym możemy spotkać się z nowoczesnymi systemami bezpieczeństwa – takimi jak monitoring wideo.

Skuteczna ochrona tego, co najcenniejsze

Założenie rodziny często łączy się z marzeniem i planami, by wspólnie zamieszkać w ładnym, przestronnym domu. Przemawia za tym wiele kwestii, np. większa, wygodnie podzielona przestrzeń dla wszystkich domowników – zwłaszcza osób dorosłych i dorastających dzieci – a także możliwość posiadania posesji z zielenią. Kolejnym atutem jest ogromna swoboda w projektowaniu i realizacji wystroju wnętrza, precyzyjnie odpowiadającego na potrzeby oraz upodobania mieszkańców. Te oraz inne względy sprawiają, że dom przestaje być jedynie wygodną i miłą dla oka przestrzenią. Jest przede wszystkim „własnym miejscem na ziemi”, cichym portem, w którym rodzi się i trwa wspólna, rodzinna historia, nierzadko przepełniona najważniejszymi momentami w życiu. Tak rozumiany dom staje się szczególną, najcenniejszą wartością.

Dlatego naturalnie pojawia się konieczność jak najlepszego zadbania o tę wartość. A wraz z nią kwestia zastosowania rozwiązań odpowiedzialnych za bezpieczeństwo domu. Chodzi tu zarówno o klasyczne elementy – np. montaż solidnych drzwi oraz okien antywłamaniowych bądź reflektorów włączających się w momencie, gdy intruz znajdzie się na naszym terenie – jak i nowocześniejsze, bardziej zaawansowane systemy: czujniki alarmowe, reagujące na ruch, oraz monitoring wideo. Zwłaszcza ten ostatni, ze względu na swoją efektywność i wygodę obsługi, staje się coraz popularniejszy również w prywatnych budynkach mieszkalnych. Można bowiem powiedzieć, że monitoring domu jednorodzinnego chroni posesję podwójnie. Po pierwsze, skutecznie odstrasza potencjalnych włamywaczy lub wandali przez sam fakt istnienia. Po drugie zaś, dzięki użyciu specjalistycznych technologii (także w połączeniu z systemem alarmowym), realnie pomaga w kontroli sytuacji, szybkim zawiadamianiu o niebezpieczeństwie czy wreszcie – w sprawnym ujęciu przestępców i odzyskaniu skradzionych przedmiotów.

Różne rozwiązania monitoringu domu jednorodzinnego

Sam zestaw kamer oferuje wiele możliwości w zakresie wykorzystanych technologii, montażu czy dostępnych funkcjonalności.Dlatego oprócz budżetu, jaki jesteśmy w stanie przeznaczyć na rozwiązania dotyczące bezpieczeństwa, powinniśmy też ustalić, na jakich rozwiązaniach w ogóle nam zależy oraz które z nich okażą się najlepsze w przypadku zajmowanej posesji. Warto też w tym celu poradzić się ekspertów ze sprawdzonej firmy, zajmującej się wdrażaniem tego typu systemów.

Przede wszystkim należy zastanowić się nad kilkoma kluczowymi kryteriami. Zacznijmy od tego, czy chodzi nam o monitorowanie domu wewnątrz, czy raczej jego otoczenia – obszary oświetlone lub też pogrążone w ciemności. Przemyślmy lokalizację poszczególnych kamer, uwzględniając wejścia do domu lub na posesję, ciągi komunikacyjne i miejsca, w których znajdują się cenne przedmioty. Starajmy się rozplanować rozmieszczenie urządzeń w ten sposób, aby nie pozostawiać tzw. „martwych punktów” – istotnych obszarów, będących poza zasięgiem kamer. Inne, ważne kwestie do ustalenia, to m.in. tryb komunikacji monitoringu (przewodowy bądź bezprzewodowy), parametry użytych technologii (w tym także rejestratora) – np. kąty widzenia, opcja moto-zoom, odpowiednio pojemny dysk twardy na zapisany materiał wideo – czy dodatkowe rozwiązania, jak podgląd monitoringu w telefonie komórkowym. Odpowiednio przemyślany, skompletowany i skonfigurowany system nie tylko zapewni przyjazną obsługę, ale również będzie miał realne przełożenie na bezpieczeństwo tego, co dla nas najcenniejsze: naszej rodziny i wspólnego domu.

OLI

Sprawdź także

Kawiarnia

Jak zabezpieczyć lokal usługowy?

Prowadzisz punkt sprzedaży produktów, biuro podróży, a może mały punkt rzemieślniczy? Bez względu na charakter …