Skoki na trampolinie podnoszą poziom endorfin niezbędnych do utrzymania dobrego nastroju | fot.: Fotolia

Mini trampolina – nowa era fitnessu

Skakanie na trampolinie kojarzy się przede wszystkim z dzieciństwem, zabawą i ogromną frajdą. Okazuje się, że trampolina to nowa dyscyplina fitnessu Rebounding – jumping fitnessu.

Wpływ  trampoliny na spalanie kalorii i zwiększenie sprawności fizycznej został zbadany przez NASA. W ostatnim czasie udowodniono, że skakanie na trampolinie jest dziesięć razy skuteczniejsze niż bieganie. Jak to możliwe? Okazuje się, że dzięki nieustannym zmianom grawitacji. Na podobnych poziomach tętna i zużycia tlenu, wielkość bodźców biomechanicznych jest większa przy skokach na trampolinie niż w biegu. Trampolina angażuje mnóstwo mięśni w ruch, przez co podnosi się efektywność samych ćwiczeń. Jest to idealny trening ciała, dzięki któremu możemy wyrzeźbić ciało, zredukować cellulit, rewelacyjnie zwiększyć tempo przemiany materii i, co więcej, w czasie godzinnego treningu jumping fitness możemy spalić aż 800 kcal! (ilość spalonych kcal uzależniona jest od wielu czynników, m.in. od wagi człowieka i waha się w granicach od 800 do 1000 kcal).

Istnieją specjalne treningi ułożone tak, aby przy ćwiczeniach zostało zaangażowanych jak najwięcej mięśni, co umożliwi spalenie jak najwięcej tkanki tłuszczowej. Trening taki z pozoru wygląda niewinnie i lekko, ale tak naprawdę daje niezły wycisk. Po każdym wyskoku spinają są głównie mięśnie brzucha, a więc to doskonały trening dla wszystkich, którzy nie mogą odpowiednio wymodelować tej okolicy. Najlepsze efekty osiągniemy przy 3 60-minutowych treningach w tygodniu.

Taki rodzaj aktywności możemy uprawiać w różnego rodzaju klubach, jak i w domu – mini trampolina zajmuje mało miejsca i nie hałasuje (zwłaszcza ta na gumkach). Jej powierzchnia jest na tyle duża, aby bez problemu wykonać wszystkie ćwiczenia w zasięgu swoich nóg, natomiast na tyle mała, aby zmieściła się w naszym pokoju. Ćwiczenia najlepiej wykonywać przy energicznej (klubowej) muzyce. Skakanie na trampolinie zapewnia wszechstronny trening całego ciała. I bez znaczenia są tu płeć, wiek czy poziom aktywności fizycznej. Najtańszą trampolinę możemy kupić już za ok 200-300 zł.

Skoki na trampolinie możemy ćwiczyć w klubach oraz w domu | fot.: Fotolia
Skoki na trampolinie możemy ćwiczyć w klubach oraz w domu | fot.: Fotolia

Skoki na trampolinie podnoszą poziom endorfin niezbędnych do utrzymania dobrego nastroju. Ale nie tylko, w następstwie regularnych ćwiczeń możemy spodziewać się następujących korzyści:

 • poprawy metabolizmu,
 • usprawnienia krążenia limfy,
 • obniżenia ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu,
 • oczyszczenia układu limfatycznego,
 • pobudzenia układu immunologicznego,
 • wzmocnienia serca (poprzez zwiększone tętno),
 • poprawy pracy mózgu,
 • dotlenienia skóry i organizmu,
 • spowolnienia procesów starzenia skóry i organizmu,
 • poprawy wydolności oraz formy fizycznej,
 • zmniejszenia bólów kości, stawów i głowy,
 • obniżenia ryzyka chorób układu krążenia,
 • wzmocnienia układu mięśniowego (szybsze oczyszczanie organizmu z toksyn).

To idealne rozwiązanie dla osób, które niekoniecznie lubią aktywność fizyczną. Spalanie tkanki tłuszczowej i intensywny trening kardio odbywają się przez zabawę. Podczas uprawiania aktywności fizycznej bardzo ważną, wręcz najważniejszą kwestią jest to, aby robić to z przyjemnością. Przy ćwiczeniach z trampoliną łączymy przyjemne z pożytecznym.

Emilia RechulEmilia Rechul – magister kosmetologii, trycholog, absolwentka Wyższej Szkoły Kosmetologii i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie. Kosmetolog w Gabinecie Medycyny Estetycznej Qclinique w Warszawie. Specjalistka z dziedziny zabiegów kosmetologicznych, medycyny estetycznej i kosmetyki białej. Współredaktorka portalu dla kosmetyczek i kosmetologów Sztuka Kosmetologii.

Sprawdź także

joga dla biegacza

Joga dla biegaczy: Jak ćwiczenia jogi mogą pomoc w regeneracji i poprawić wydajność biegową.

Bieganie to aktywność wymagająca nie tylko siły i wytrzymałości, ale również elastyczności i równowagi. Z …