interwały
Trening interwałowy polega na naprzemiennym wykonywaniu ćwiczeń o wysokiej i niskiej intensywności | fot.: stock.adobe.com

Treningi interwałowe a treningi o stałej intensywności: porównanie efektów i zastosowań w praktyce

Treningi interwałowe i treningi o stałej intensywności to dwa popularne typy ćwiczeń stosowane przez sportowców na wszystkich poziomach. Obie metody mają swoje miejsce w programach treningowych, ale różnią się pod względem efektów i zastosowań. W tym artykule porównamy te dwa rodzaje treningów, opierając się na najnowszych badaniach naukowych.

Trening interwałowy

Trening interwałowy polega na naprzemiennym wykonywaniu ćwiczeń o wysokiej i niskiej intensywności. Na przykład, może to oznaczać naprzemienną jazdę na rowerze na maksymalnej prędkości przez minutę, a następnie jazdę o umiarkowanej prędkości przez dwie minuty.

Według badań opublikowanych w „Journal of Strength and Conditioning Research” z 2017 roku, trening interwałowy może poprawić wydolność sercowo-naczyniową i tlenową, co jest kluczowe dla wytrzymałości. Trening interwałowy jest również skuteczny w zwiększaniu spalania kalorii, nawet po zakończeniu treningu, proces ten nazywany jest efektem poćwiczeniowego spalania tłuszczu (EPOC).

Trening o stałej intensywności

Z drugiej strony, trening o stałej intensywności polega na utrzymaniu jednolitego tempa i intensywności przez cały czas trwania ćwiczenia. Na przykład, to może oznaczać bieganie w umiarkowanym tempie przez 30 minut.

Badania opublikowane w „Sports Medicine” w 2015 roku wykazały, że trening o stałej intensywności może być skuteczny w poprawie ogólnej wytrzymałości, a także zdrowia serca i płuc. Jest to szczególnie korzystne dla osób początkujących lub dla tych, którzy powracają do treningu po kontuzji, ponieważ umożliwia łagodne i kontrolowane zwiększanie intensywności treningu.

Porównanie efektów i zastosowań w praktyce

Oba rodzaje treningu mają swoje miejsce w rutynach ćwiczeń, a wybór między nimi często zależy od indywidualnych celów i preferencji treningowych. Trening interwałowy może być bardziej skuteczny dla osób szukających szybkiego spalania kalorii i poprawy wydolności sercowo-naczyniowej. Z drugiej strony, trening o stałej intensywności jest często preferowany przez osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z treningiem lub szukają łagodniejszej, ale konsekwentnej aktywności fizycznej.

W praktyce, wielu trenerów i sportowców zaleca stosowanie obu rodzajów treningu w różnych momentach programu treningowego. Mogą na przykład zalecić trening o stałej intensywności na początku programu treningowego, stopniowo dodając sesje interwałowe, gdy forma i wytrzymałość poprawiają się.

Pamiętaj, że najważniejsze jest słuchanie swojego ciała i dostosowywanie treningu do własnych możliwości i celów. Bez względu na to, jaki rodzaj treningu wybierzesz, pamiętaj o znaczeniu regularności, odpowiedniego odżywiania i regeneracji.

REDo

Sprawdź także

joga dla biegacza

Joga dla biegaczy: Jak ćwiczenia jogi mogą pomoc w regeneracji i poprawić wydajność biegową.

Bieganie to aktywność wymagająca nie tylko siły i wytrzymałości, ale również elastyczności i równowagi. Z …