czerwony samochód
Zgodnie z art. 78 ust. 2 Prawo o ruchu drogowym zakupiony samochód należy przerejestrować w przeciągu 30 dni od daty jego zakupu | fot.: materiał partnera

Ile kosztuje kupno samochodu i skąd wziąć na to pieniądze?

Długo odkładałeś na swój pierwszy, wymarzony samochód i w końcu jesteś u progu jego zakupu? Pamiętaj, że kupno samochodu to nie tylko jego cena! Z jakimi kosztami należy się liczyć, kupując samochód? I co zrobić w sytuacji, gdy budżet okazuje się zbyt mały?

Samochód z drugiej ręki – jakie koszta?

Pierwszy samochód zwykle jest samochodem używanym, na który odkładamy pieniądze. Jednak decydując się na taki zakup, musimy pamiętać, że sama cena samochodu to nie jedyne koszta, jakie przyjdzie nam ponieść. Podatek od kupna, rejestracja, ubezpieczenie czy niezbędne wyposażenie pojazdu potrafią kosztować naprawdę sporo.

Rejestracja pojazdu – ile to kosztuje?

Zgodnie z art. 78 ust. 2 Prawo o ruchu drogowym zakupiony samochód należy przerejestrować w przeciągu 30 dni od daty jego zakupu. W tym celu  należy udać się do instytucji odpowiedniej dla naszego miejsca zamieszkania, czyli urzędu dzielnicy (Warszawa), urzędu miasta (w przypadku miast na prawach powiatu) lub starostwa powiatowego.

Przerejestrowanie samochodu to koszt 180,50 zł. Zdecydowanie większe koszta poniosą osoby, które zdecydują się na indywidualne tablice rejestracyjne, które kosztują 1100,50 zł.

Warto pamiętać o tym, że kupując samochód w powiecie, który zamieszkujemy, nie musimy zmieniać tablic rejestracyjnych, a co za tym idzie – koszt rejestracji to zaledwie 82 zł.

Z dodatkowymi opłatami muszą się liczyć także ci, którzy samochód sprowadzają z zagranicy. Konieczne będzie bowiem wyrobienie karty pojazdu w języku polskim, co kosztuje 75 zł.

Ubezpieczenie OC – kosztowny obowiązek

Bez ważnego ubezpieczenia OC nie możemy poruszać się naszym pojazdem. Zwykle samochody z drugiej ręki posiadają ważną polisę. W takim przypadku wystarczy tylko zmiana właściciela, którą należy zgłosić w odpowiednim towarzystwie ubezpieczeniowym. Należy jednak liczyć się z tym, że po jej wygaśnięciu, to my – jako nowi właściciele – zmuszeni będziemy do jej wykupienia. Ile to kosztuje?

Wysokość ubezpieczenia OC zależy od wielu czynników:

  • wieku kierowcy i jego stażu za kółkiem;
  • wysokość posiadanych zniżek lub zwyżek;
  • miejsce zamieszkania;
  • parametry samochodu – marka, model, pojemność silnika, przebieg, a nawet kolor;
  • wybór ubezpieczyciela.

Nie ulega wątpliwości, że największe ubezpieczenie zapłacą młodzi, początkujący kierowcy.

Podatek od czynności cywilnoprawnych

PCC to podatek, który należy zapłacić, gdy kupujemy samochód od osoby prywatnej, czyli takiej która nie jest podatnikiem VAT. Nie jest on na szczęście wysoki, ponieważ wynosi zaledwie 2% wartości pojazdu, która to określona jest w tzw. katalogu samochodowym. Nie ma więc możliwości zaniżenia ceny na umowie kupna-sprzedaży, ponieważ i tak zostanie ona zweryfikowana przez urzędnika. Podatek od czynności cywilnoprawnych należy zapłacić w urzędzie skarbowym w przeciągu 14 dni od daty zakupu pojazdu.

Istnieją jednak sytuacje, w których płacenie PCC nie jest konieczne.

Należą do nich:

  • zakup samochodu od osoby prowadzącej działalność gospodarczą,
  • zakup samochodu w komisie (jeżeli właścicielem pojazdu jest komis),
  • zakup samochodu w salonie,
  • zakup samochodu o wartości mniejszej niż 1000 zł.

Wizyta u mechanika – nowy rozrząd i komplet opon

Po zakupie używanego samochodu należy wymienić rozrząd, zrobić kompleksowy przegląd czy zaopatrzyć się w komplet opon zimowych lub letnich. Koszty, które poniesiemy za tę kosmetykę samochodu, zależą od jego marki, modelu i ogólnego stanu technicznego pojazdu. Może bowiem okazać się, że sprzedający nie do końca był z nami szczery i dogłębne sprawdzenie auta wykazało, że konieczne są dodatkowe naprawy…

Skąd wziąć na to pieniądze? Sprawdź pożyczki na raty!

Jeżeli finalne koszta zakupu samochodu przekraczają nasz budżet lub w trakcie użytkowania pojazdu pojawią się niespodziewane usterki oraz wydatki, warto skorzystać z pożyczki. Firmy pożyczkowe oferują atrakcyjne chwilówki na raty, które możemy przeznaczyć na dowolny cel.

Jeżeli zdecydujemy się na taki rodzaj finansowania, musimy mieć na uwadze, że pożyczone pieniądze będzie trzeba oddać. Warto więc zapoznać się z ofertami różnych firm, aby wybrać tę najkorzystniejszą dla nas. Często pożyczkodawcy oferują pierwszą pożyczkę zupełnie za darmo. W praktyce oznacza to, że oddamy dokładnie tyle, ile pożyczyliśmy. Warunkiem bezpłatnej pożyczki jest jednak terminowe opłacanie rat. Wszelkie opóźnienia wiążą się z dodatkowymi odsetkami, które w takich przypadkach mogą okazać się bardzo wysokie. Pamiętajmy więc o dokładnym zapoznaniu się z warunkami umowy pożyczkowej, zanim zdecydujemy się ją podpisać.

Materiał partnera

Sprawdź także

rrso

Czym jest RRSO i jak wpływa na koszt pożyczki?

Szybkie pożyczki przez internet to wygodny sposób na pozyskanie pieniędzy. Korzystamy z nich, gdy pojawiają …