Obecnie uzyskanie pożyczki gotówkowej jest proste i nie wymaga wielu formalności, a cały proces zazwyczaj odbywa się online. Aby móc skorzystać z takiego rodzaju wsparcia finansowego, konieczne jest jednak podanie kilku informacji – poza podstawowymi, jak dane osobowe, adres zamieszkania czy PESEL, są to m.in. wysokość zarobków, miesięcznych wydatków stałych czy innych zobowiązań finansowych.
Zasady przyznawania pożyczki gotówkowej
Awaria sprzętu domowego, usterka samochodu, choroba, niespodziewana uroczystość rodzinna… Lista sytuacji, w których nagle potrzebna jest większa gotówka, jest długa. Nieplanowane wydatki potrafią skutecznie zniszczyć nawet skrupulatnie zaplanowany domowy budżet i być przyczyną wielu zmartwień. Co zrobić, gdy „na już” potrzebujemy dodatkowych pieniędzy, a nie mamy zgromadzonych odpowiednich środków na koncie?
Wówczas dobrym rozwiązaniem może okazać się pożyczka gotówkowa. Jest ona przyznawana na dowolny cel, a formalności związane z zawarciem umowy są uproszczone. Pożyczki może nam udzielić bank, firma pożyczkowa, a także osoba prywatna. W tym ostatnim przypadku konieczne może być zapłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości 0,5% pożyczanej sumy (choć istnieją wyjątki od tej reguły).
Aby otrzymać pożyczkę w banku, należy:
- mieć ukończone 18 lat,
- posiadać pełną zdolność do czynności prawnych,
- posiadać zdolność kredytową, czyli możliwość spłaty zadłużenia w sprecyzowanym w umowie terminie (aby ją określić, bank sprawdza m.in. wysokość uzyskiwanych dochodów, miesięczne koszty utrzymania, ewentualne zadłużenie czy status mieszkaniowy).
Jakie dokumenty są potrzebne do wzięcia pożyczki?
Podstawowym dokumentem, który należy posiadać, składając wniosek o pożyczkę gotówkową, jest dowód osobisty. Dane, które będą potrzebne to oczywiście imię i nazwisko, a także PESEL oraz seria i numer dokumentu tożsamości. Warto pamiętać, że dowód osobisty musi być ważny, w Polsce jego wymiana jest konieczna co 10 lat.
Ponadto czasami niezbędne może być przedstawienie zaświadczenia od pracodawcy o wysokości dochodów. W większości przypadków banki i firmy pożyczkowe dokonują jednak weryfikacji klienta w 100% online, prosząc o podanie następujących informacji m.in.:
- miejsca pracy,
- rodzaju umowy z pracodawcą,
- miesięcznych zarobków,
- stałych wydatków oraz liczby osób na utrzymaniu,
- miesięcznych zobowiązań, np. rat innych kredytów.
Jeśli pilnie potrzebujesz wsparcia finansowego, sprawdź ofertę pożyczki gotówkowej w PKO Banku Polskim
Jeśli nie jesteś jeszcze klientem banku, to po wypełnieniu i zatwierdzeniu wniosku online, konieczne jest potwierdzenie swojej tożsamości poprzez wykonanie przelewu weryfikacyjnego na symboliczną kwotę 1 zł. Należy się także przygotować na to, że pożyczkodawca poprosi nas o załączenie wyciągu z konta bankowego.
Do jakiej kwoty można otrzymać pożyczkę?
Zgodnie z Ustawą o kredycie konsumenckim z dnia 12 maja 2011 roku, maksymalna wysokość wsparcia finansowego może wynieść 255 550 zł. Pożyczkę gotówkową w takiej kwocie można otrzymać np. w PKO BP (dla klientów, którzy nie mają relacji z bankiem, istnieje możliwość rozłożenie jej spłaty nawet na 24 raty). Ostateczna kwota, jaką bank będzie w stanie zaoferować, zależy jednak od oceny zdolności kredytowej potencjalnego pożyczkobiorcy.
W przypadku osób, które są już klientami PKO BP, proces złożenia wniosku i jego weryfikacji odbywają się w 100% online – przez aplikację IKO lub serwis iPKO. Oferta z prowizją 0% jest dostępna dla tych, którzy nie korzystali dotychczas z żadnej pożyczki ani kredytu gotówkowego w tej instytucji.
Materiał partnera