numizmatyka
Miłośnicy numizmatyki zbierają monety zgodnie z własnymi zainteresowaniami oraz preferencjami | fot.: stock.adobe.com

Numizmatyka – czy warto zainteresować się zbieraniem starych monet?

Większość z nas lubi zbierać różne przedmioty, a najpopularniejszym hobby związanym z kolekcjonowaniem jest bez wątpienia numizmatyka. Nie cieszy się ona tak dużą popularnością, jak na przełomie lat 80/90, ale wciąż pozostaje atrakcyjnym i chętnie wybieranym hobby. Nie ma co się dziwić – stare i nowe monety potrafią być zaskakująco piękne, ale też bardzo cenne, nawet jeśli nie są wykonane ze złota czy srebra! Czy warto zainteresować się zbieraniem starych monet? Czy numizmatyka to hobby, które wymaga dużych nakładów pieniężnych?

Skąd bierze się wartość starych monet?

Miłośnicy numizmatyki zbierają monety zgodnie z własnymi zainteresowaniami oraz preferencjami. Te potrafią być bardzo różne, ale większość osób najbardziej lubi monety starsze, sprzed co najmniej kilkudziesięciu lat. Zazwyczaj mają one dużo większą wartość, niż monety współczesne, choć od tej reguły są liczne wyjątki. Wartość starych monet bierze się przede wszystkim z ich podaży – na rynku nie zachowało się ich zbyt wiele, a już szczególnie w bardzo dobrym i idealnym stanie, a właśnie taki jest poszukiwany przez kolekcjonerów. Im moneta jest lepiej zachowana, tym większa jest jej cena. Sprawia to, że najładniejsze stare monety potrafią kosztować kilka, kilkanaście a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych… Na szczęście te brzydsze, nieznacznie uszkodzone monety można kupić dużo taniej, dzięki czemu niemal każdy może wkręcić się w zbieranie monet. Oczywiście istotny przy wycenie monety jest też materiał, z którego została zrobiona. Złote monety potrafią kosztować krocie ze względu na zawartość kruszcu, a nie wartość numizmatyczną.

Jak zacząć przygodę z numizmatyką?

Większość osób zbierających monety zaczęła przygodę z numizmatyką przypadkiem, czy to znajdując gdzieś starą, nietypową monetę, czy też dziedzicząc kolekcję od członków rodziny. Jeśli jednak chcesz zainteresować się tematem, a nie wiesz od czego zacząć, to mamy dla ciebie dobrą wiadomość – wystarczy, że kupisz swoje pierwsze monety i… tyle! Zakupu możesz dokonać gdzie chcesz – w internecie, w sklepie numizmatycznym, a nawet na bazarze. Wystarczy, że wybierzesz tanie monety z okresu PRL-u lub z państw byłego Układu Warszawskiego. W sprzedaży krążą ich tysiące i tak naprawdę nie mają one żadnej wartości numizmatycznej (poza nielicznymi wyjątkami), a wciąż wyglądają świetnie i stanowią doskonałe uzupełnienie kolekcji u początkującego! Przy okazji dowiesz się też, jak przechowywać monety, a także jak rozpoznać te, które faktycznie mają jakąś wartość.

Jakie monety są najchętniej zbierane?

Ludzie zbierają różne rodzaje monet, ale największą popularnością cieszą się obecnie srebrne monety z okresu II RP – ich ceny potrafią osiągać astronomiczne sumy. Wiele osób zbiera też monety z okresu PRL, a także starsze monety amerykańskie, sprzed 1965 roku. Duża grupa miłośników numizmatyki zbiera stare monety, jeszcze z czasów nowożytnych lub nawet średniowiecznych. Mniej liczni, ale wciąż prężnie działający są zwolennicy monet rzymskich – te w słabym stanie da się już kupić za kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych, co wydaje się niezłą ceną jak na artefakty sprzed dwóch tysięcy lat! Wreszcie są też i tacy, co zbierają…. wszystko. Po prostu! Niezależnie od tego, do której grupy ci najbliżej, przed podjęciem decyzji zachęcamy do przejrzenia różnych rodzajów monet!

Jak dbać o numizmaty?

O kolekcję warto zadbać, szczególnie jeśli znajdują się w niej naprawdę cenne okazy. Jakie zasady trzeba znać, by prawidłowo pielęgnować stare monety? Po pierwsze, nigdy nie wolno czyścić czy polerować numizmatów, nawet jeśli są one mocno zabrudzone. Powoduje to nieodwracalne zniszczenia na monecie i znacząco obniża jej wartość. Czyszczenie należy pozostawić profesjonalistom, którzy wiedzą, co robią. Po drugie, monety należy przechowywać w bezpiecznym opakowaniu – holderze, kapslach lub ewentualnie dobrej jakości klaserze. Te ostatnie potrafią czasami niszczyć monety, szczególnie te klasery, które wyprodukowano w okresie PRL-u. Te dwie rady pozwolą ci utrzymać kolekcję monety w bardzo dobrym stanie!

TBO