Planujesz zakup samochodu? Poznaj kilka sposobów na obniżenie kosztów zakupu

Istnieje wiele sposobów, dzięki którym koszt zakupu samochodu może być dużo niższy. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Coraz więcej Polaków decyduje się na zakup fabrycznie nowych pojazdów. Jest to spory wydatek, jednak koszt nabycia auta można obniżyć. Poznaj sprawdzone metody, dzięki którym masz szansę poczynić spore oszczędności.

Jak wynika z Raportu Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, od początku 2018 roku zarejestrowano 486 499 nowych samochodów osobowych (dane: grudzień 2018). Rodacy przekonują się do zalet, z jakimi wiąże się użytkowanie fabrycznie nowego auta. Mają przy tym świadomość, że cena katalogowa zaprezentowana przez dealera jest ruchoma. Oto kilka sposobów, które pozwalają na uzyskanie sporych zniżek.

Negocjuj rabaty cenowe

Nie musisz być mistrzem negocjacji, aby móc „powalczyć” o rabaty cenowe. Dealerzy mają świadomość tego, że każdy potencjalny nabywca będzie chciał obniżyć koszt zakupu auta. Są na to przygotowani, dlatego raczej nie odmówią zniżki.

Jeśli jednak jakaś marka nie proponuje rabatów, z pewnością zaoferuje coś w zmian, np. komplet opon zimowych, lepszej jakości dywaniki samochodowe lub inne akcesoria. Chociaż nie wpłynie to bezpośrednio na niższą kwotę do zapłaty, pozwoli poczynić pewne oszczędności. Oryginalne akcesoria stanowią bowiem spory wydatek, który i tak by Cię nie ominął.

Zapytaj o upusty dla konkretnych zawodów

W salonach samochodowych każdy klient traktowany jest indywidualnie, dlatego niektórzy mogą liczyć na lepsze warunki zakupu. Dotyczy to przede wszystkim określonych grup zawodowych. Warto przy tym mieć świadomość, że nie są to wyłącznie prestiżowe zawody.

Chociaż każda marka może mieć własne kryteria przyznawania upustów cenowych dla konkretnych grup zawodowych, można wskazać kilka powtarzalnych profesji. Na rabaty mogą liczyć m.in.:

 • lekarze
 • księgowi
 • prawnicy
 • nauczyciele
 • duchowni
 • pracownicy służb mundurowych
 • ratownicy medyczni
 • taksówkarze
 • instruktorzy jazdy
 • komornicy
 • leśnicy.

Często zdarza się tak, że nie ma konkretnych wartości rabatów. Są one ustalane każdorazowo, np. w oparciu o zawód, wartość pojazdu itp.

Weź udział w wyprzedaży rocznika

Zależy Ci na upustach cenowych sięgających rzędu nawet kilkunastu tysięcy złotych? Wyprzedaż rocznika 2018 to idealny moment, aby zakupić fabrycznie nowy samochód po znacznie niższej cenie.

Końcówka roku zawsze wiąże się ze sporymi obniżkami na modele pojazdów znajdujące się na placach. Poprzez taką akcję rabatową, salony samochodowe chcą sprzedać wszystkie auta z tegorocznego rocznika – po to, aby zrobić miejsce na nowe modele i jednocześnie stracić finansowo jak najmniej. Warto bowiem mieć świadomość, że większość dealerów jest w stanie nawet zrezygnować ze swojej marży, byle tylko sprzedać samochód.

Wyprzedaż rocznika 2018 to przede wszystkim szansa na zakup auta w dużo niższej cenie. Pozwala to jednocześnie skrócić czas oczekiwania na pojazd. Auta dostępne są właściwie „od ręki”, dlatego nie trzeba na nie czekać co najmniej kilka miesięcy.

Decydując się na zakup samochodu wyprzedażowego należy liczyć się z ograniczoną dostępnością modeli. W ofercie znajdują się konkretne wersje silnikowe i wersje wyposażeniowe. Jeżeli Ci to nie przeszkadza, warto skorzystać z akcji wyprzedażowej jak najszybciej.

Sprawdź rabaty dla lojalnych klientów marki

Niektórzy dealerzy doceniają lojalność wobec marki, dlatego proponują dodatkowe rabaty. Na zniżkę mogą liczyć osoby, które są aktualnie właścicielem pojazdu tej konkretnej marki, w której teraz planują dokonać kolejnego zakupu.

Zasady i wysokość przyznawanych rabatów regulowana jest polityką wewnętrzną konkretnego salonu samochodowego. Mogą one jednak wynieść nawet kilka tysięcy złotych.

Skorzystaj z dostępnych form finansowania

Dealerzy bardzo często współpracują z bankami udzielającymi wsparcia finansowego przy zakupie samochodu. Zaciągając kredyt samochodowy, można liczyć nie tylko na uproszczone formalności, ale i korzystne warunki cenowe – zarówno samego pojazdu, jak i zaciąganego zobowiązania. Warto przy tym podkreślić, że auto z wyprzedaży rocznika może zostać finansowane korzystnym kredytem.

Przykładem może być Kredyt SMARTPLAN na nowe pojazdy przygotowany przez Toyota Bank. Jest to produkt finansowy, który pozwala m.in.:

 • zakupić auto już przy wkładzie własnym wynoszącym zaledwie 10%
 • obniżyć wysokość miesięcznej raty o 40%
 • skorzystanie z preferencyjnego oprocentowania 5,99% (RRSO 11,48%).

Ponadto kredytobiorca może liczyć na wymianę pojazdy na nowy po 3-4 latach bez angażowania dodatkowych pieniędzy. Umożliwia to gwarancja odkupu samochodu przez dealera – pozyskane środki można przeznaczyć na spłatę ostatniej raty i wkład własny kolejnego kredytu.

Istnieje wiele sposobów, dzięki którym koszt zakupu samochodu może być dużo niższy. Rozważ wszystkie możliwości i wybierz rozwiązanie najbardziej dopasowane do Twojej sytuacji.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Podpisywanie dokumentów pożyczka

Pożyczka bez wychodzenia z domu – czy to możliwe?

Banki stawiają na skrupulatne dopełnianie formalności oraz dokładną weryfikację potencjalnego kredytobiorcy. Z pewnością ma to …