monety na stosikach
Kredyt konsolidacyjny nie jest rozwiązaniem zarezerwowanym wyłącznie dla osób prywatnych. Skorzystać z niego mogą również osoby prowadzące działalność gospodarczą, a także większe przedsiębiorstwa | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Kredyt konsolidacyjny – na czym polega?

Kredyt konsolidacyjny to rozwiązanie kierowane do osób posiadających wiele zadłużeń, które łącznie stanowią dla domowego budżetu niemałe obciążenie, czasami trudne do udźwignięcia. Co właściwie daje połączenie kredytów w jedno? Mniejszą miesięczną ratę, z której spłatą łatwiej sobie poradzić. 

  1. Konsolidacja kredytów
  2. Co trzeba zrobić, aby dostać kredyt konsolidacyjny?
  3. Czy na kredyt konsolidacyjny może liczyć firma?

Konsolidacja kredytów

Konsolidacja kredytów to tak naprawdę zaciągnięcie nowego zobowiązania, które jednak automatycznie spłaca poprzednie należności. Jeśli rozwiązanie to jest brane pod uwagę, przed decyzją gdzie składać wniosek, warto sprawdzić kredyt gotówkowy konsolidacyjny w popularnych porównywarkach. W skład skonsolidowanych zobowiązań mogą wejść pożyczki gotówkowe, kredyty konsumpcyjne, a także samochodowe czy mieszkaniowe. Podstawowym zadaniem kredytu konsolidacyjnego jest zmniejszenie miesięcznych opłat związanych ze spłatą zaciągniętych zobowiązań. Rata kredytu konsolidacyjnego zawsze jest niższa niż łączna suma rat wszystkich zobowiązań, które objęła konsolidacja. Jak to możliwe? Przede wszystkim wydłużony zostaje okres spłaty zobowiązania. To z jednej strony sprawia, że obniżone zostaje oprocentowanie, z drugiej – skutkuje podwyższeniem całkowitego kosztu zobowiązania. Warto jednak pamiętać, że jest to zdecydowanie korzystniejsze rozwiązanie niż spłacanie tylko części zobowiązań. W przypadku tych niespłaconych natychmiast rozpoczyna się naliczanie odsetek. W wielu przypadkach finansowo zdecydowanie bardziej opłaca się wyższy koszt kredytu konsolidacyjnego niż niższe (niespłacone) kredyty i pożyczki, do których dodane zostają (niemałe z reguły) odsetki.

Co trzeba zrobić, aby dostać kredyt konsolidacyjny?

Procedura przyznawania kredytów konsolidacyjnych jest bardzo podoba jak sposób ubiegania się o inne kredyty czy pożyczki. Po złożeniu wniosku bank udzielający tego typu wsparcia z pewnością szczegółowo sprawdzi zdolność kredytową wnioskodawcy, wysokość jego dochodów, sposób ich uzyskiwania (typ umowy o pracę, umowy-zlecenia). We wniosku kredytowym konieczne jest zawarcie danych o wszystkich niespłaconych kredytów. W przypadku, gdy wysokość zadłużenia będzie zbyt duża w porównaniu z zdolnością kredytową, bank może zażądać dodatkowego zabezpieczenia. Bardzo często takim zabezpieczeniem jest hipoteka, która oczywiście nie może być już obciążona innym zadłużeniem. Warto pamiętać, że nie tylko banki udzielają tego typu pomocy. Robią to również firmy pozabankowe. Przedstawiane przez nie warunki są z reguły mniej korzystne, natomiast stanowią cenne rozwiązanie dla osób, których historia kredytowa zawiera już niespłacone zobowiązania.

Czy na kredyt konsolidacyjny może liczyć firma?

Kredyt konsolidacyjny nie jest rozwiązaniem zarezerwowanym wyłącznie dla osób prywatnych. Skorzystać z niego mogą również osoby prowadzące działalność gospodarczą, a także większe przedsiębiorstwa. Cel takiego kredytu jest podobny, jak w przypadku rozwiązań indywidualnych. Chodzi przede wszystkim o zwiększenie płynności finansowej i ochrona przed niebezpieczeństwem jej utraty. W przypadku firm, oprócz wcześniej wymienionej już dokumentacji, konieczne jest złożenie kopii wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego, zaświadczenia z ZUS lub KRUS o niezaleganiu ze składkami i – analogicznie – z US o niezaleganiu z podatkami.  Podobnie jak w przypadku kredytów indywidualnych przed podjęciem decyzji warto zorientować się w ofertach różnych banków lub firm pozabankowych proponujących tego typu rozwiązania

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

doradca finansowy

Czym zajmuje się doradca finansowy? 

Doradca finansowy w Białymstoku to specjalista, który zajmuje się pomaganiem klientom w zarządzaniu ich finansami. …