wanna z hydromasażem
Każdy, kto chce stworzyć własną strefę SPA, powinien pomyśleć o zakupie domowej wanny z hydromasażem | fot.: stokc.adobe.com

Stwórz prywatne SPA w swoim domu. Wybierz odpowiednią wannę z hydromasażem

Zakup wanny z hydromasażem to doskonały sposób na to, aby stworzyć strefę SPA w swoim domu. Tylko jak wybrać odpowiedni model – taki, który będzie pasował do wystroju i zapewniał relaksujący masaż? Aby znaleźć taką wannę, warto zapoznać się ze wskazówkami.

Wanna z hydromasażem – czy warto?

Wanna z hydromasażem to marzenie niejednej osoby. Nie tylko zapewnia relaksującą kąpiel w domowych warunkach, ale również pozytywnie wpływa na zdrowie i wygląd. Wodne masaże ujędrniają skórę, poprawiają krążenie krwi, a także zmniejszają ból stawów.

Co więcej, wcale nie trzeba mieć dużej łazienki, aby zainstalować w niej namiastkę jacuzzi. W ofercie jest tyle wanien z hydromasażem, że można znaleźć model o konkretnych wymiarach i kształcie. W praktyce od pojemności wanny ważniejsza jest ilość dysz.

Największą wadę wanien z hydromasażem stanowi cena, niejednokrotnie nawet dwu- lub trzykrotnie wyższa niż w przypadku tradycyjnych modeli. Czy mimo wszystko warto się zdecydować na model z tą funkcją? Jeśli tylko budżet na to pozwala, to zdecydowanie tak. Warto wiedzieć, na co należy zwracać uwagę podczas zakupu wanny, aby nie przepłacić – tzn. nie wybrać takiej, która ma niepotrzebne dodatki. 

Należy zwracać uwagę przede wszystkim na:

  • rodzaj wanny;
  • jej kształt, wymiary i pojemność;
  • materiał, z którego została wykonana;
  • pompy, dysze oraz rodzaje masażu;
  • dodatkowe funkcje.

Rodzaje domowego jacuzzi

Wanny z hydromasażem mogą być:

  • przyścienne;
  • wolnostojące;
  • narożne;
  • do zabudowy.

Dużą popularnością cieszą się modele przyścienne, które przystawia się do jednej lub dwóch ścian. Można je umieścić nawet w niedużej łazience, ponieważ nie zajmują wiele miejsca. Podobnie jest w przypadku modeli narożnych, choć w takich wannach nie zawsze można się komfortowo położyć. Wanny wolnostojące wyglądają stylowo i designersko, stanowią nierzadko ozdobę łazienki. Jednak ze względu na sposób montażu i konieczność zachowania odstępu od pozostałych obiektów, takie modele nadają się głównie do dużych salonów kąpielowych. Wanny z hydromasażem, przeznaczone do zabudowy, są dobrym rozwiązaniem w sytuacji, gdy trzeba dopasować strefę SPA do specyficznego wystroju (klasyczne, białe modele mogłyby źle wyglądać).

wanna z hydromasażem
Warto wiedzieć, na co należy zwracać uwagę podczas zakupu wanny, aby nie przepłacić | fot.: materiał partnera

Kształt, wymiary i pojemność wanny z hydromasażem

W domowych łazienkach najczęściej montuje się prostokątne lub narożne wanny z hydromasażem. Można je łatwo wkomponować w wystrój, nawet gdy możliwości aranżacyjne nie są zbyt duże. Poza tym takie wanny są wygodne. Oprócz nich można kupić m.in. wanny okrągłe, sześciokątne czy ośmiokątne, jednak zajmują one znacznie więcej miejsca.

Wanny mogą być symetryczne, wtedy zwykle mają wymiary 125×125 cm, lub asymetryczne (od 100×150 cm). To modele jednoosobowe. Natomiast głębokość wanien zaczyna się od 35 cm. Warto pamiętać, że im większa głębokość, tym więcej wody zużywa się podczas kąpieli. To z kolej wpływa na wysokość rachunków.

Dla jednej osoby zdecydowanie wystarczy wanna o pojemności 150 l. Posiadacze dużych salonów kąpielowych, którzy mogą sobie pozwolić na zakup dwuosobowego jacuzzi, powinni zwrócić uwagę na modele wolnostojące. Wanny narożne lub przyścienne zazwyczaj są mniejsze. 

wanna z hydromasażem
Dla jednej osoby zdecydowanie wystarczy wanna o pojemności 150 l | fot.: stock.adobe.com

Materiał wykonania

Wanny z hydromasażem mogą być wykonane z akrylu, emaliowanej stali lub z konglomeratu. Złotym środkiem między jakością a ceną jest akryl, z którego korzysta większość producentów. Waży niewiele i można go formować w dowolny sposób, co sprawia, że uzyskanie opływowych, designerskich kształtów jest bardzo łatwe. Co więcej, nieckę można wyposażyć w dodatkowe siedziska czy oparcia. Akryl ma jeszcze kilka innych zalet. Łatwo utrzymać go w czystości, jest antypoślizgowy oraz ciepły w dotyku. Co więcej, długo utrzymuje temperaturę wody, dzięki czemu można wydłużyć czas masażu.

Pompy, dysze oraz rodzaje masażu

To, co jest „sercem” każdego jacuzzi, to pompy oraz dysze, które odpowiadają za relaksujący wodny masaż. W przypadku pompy kluczowym parametrem jest moc – im wyższa, tym większa intensywność, efektywność masażu. Jednocześnie większa moc wiąże się to z wyższymi rachunkami za prąd. Za wydajne uznaje się pompy o mocy 1500 W, aczkolwiek w domowych warunkach sprawdzą się także te słabsze.

Dysze mogą być ruchome albo nieruchome, najczęściej stosuje się oba typy. W zależności od rodzaju ruchome dysze mogą się obracać nawet o 360 stopni, masując każdą część ciała. Natomiast nieruchome elementy, takie jak kaskady i shiatsu, z dużą siłą oddziaływają np. na kark, plecy.

Warto wybrać wannę, która ma nie mniej niż 10-15 dysz. Powinny być tak rozłożone, by obejmowały swoim zasięgiem całe ciało. Dobrze, jeśli znajdują się nie tylko na ściankach, ale także na dnie niecki.

Ponadto warto zwrócić uwagę na to, czy dysze działają w różnych trybach (pulsacyjnym, szampańskim i falowym). Tryb wybiera się przed rozpoczęciem masażu.

dysze wanna z hydromasażem
W małych pomieszczeniach najlepiej sprawdzają się wanny jednoosobowe, aczkolwiek w przestronnym salonie kąpielowym można umieścić model dla dwóch osób, wyposażony w siedzisko | fot.: materiał partnera

Dodatkowe funkcje

Domowe wanny z hydromasażem mogą mieć także inne udogodnienia. Jednym z nich jest podgrzewacz wody, który pozwala na długie, relaksujące kąpiele. Jednak taki dodatek znacząco zwiększa cenę wanny, a na ogół jest rzadko wykorzystywany. W ramach alternatywy warto wybrać model z akrylu, który długo utrzymuje ciepło.

Wartą uwagi funkcją jest za to automatyczna dezynfekcja oraz osuszanie. Ogranicza ona ilość zabrudzeń gromadzących się w wannie. Dezynfekcję można przeprowadzać też ręcznie, jest to jednak bardziej czasochłonne.

Jak wybrać wannę z hydromasażem do domowej strefy SPA?

Każdy, kto chce stworzyć własną strefę SPA, powinien pomyśleć o zakupie domowej wanny z hydromasażem. W ofercie jest tyle modeli, że można znaleźć taki, który będzie dobrze pasował do danej łazienki bez względu na jej wielkość. W małych pomieszczeniach najlepiej sprawdzają się wanny jednoosobowe, aczkolwiek w przestronnym salonie kąpielowym można umieścić model dla dwóch osób, wyposażony w siedzisko. Duże znaczenie ma materiał, z którego wykonano wannę. Wielu specjalistów poleca akryl, ponieważ zapewnia dobry stosunek ceny do jakości. Największą uwagę należy zwracać na dysze – ich ilość oraz rodzaj. Powinny obejmować całe ciało, a także pracować w różnych trybach.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

para w spa

Jesienią warto wybrać się do nadmorskiego SPA. Oto dlaczego

Zastanawiasz się nad wyjazdem nad polskie morze? To bardzo dobry pomysł. Unikniesz wakacyjnego tłoku i …