Komoda wszędzie będzie pasować i wyglądać równie dobrze | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Jak wybrać komodę do domu?

Coraz częściej odchodzi się od sposobu meblowania, do którego przyzwyczailiśmy się kilka dekad temu. Meblościanki zajmujące wiele przestrzeni w pokoju są pod wieloma względami niepraktyczne i często nie wykorzystujemy całej powierzchni, którą oferują. Zamiast tego, stawiamy na wiszące, mniejsze szafki, proste stoliki pod sprzęt RTV, a do przechowywania wykorzystujemy… komody.

Komody – same zalety

Wyglądają one znacznie ciekawiej, zajmują mało miejsca, łatwo je przestawić podczas przemeblowania. To jednak nie koniec ich zalet. Warto wspomnieć też o względach praktycznych – dużo łatwiej wyczyścić komodę, niż całą meblościankę, a zamykane szuflady nie dopuszczają kurzu do środka. W ostatnim czasie modne stało się także przerabianie komód – malowanie ich frontów lub całości, tak by dopasować je do nowych aranżacji. Czyni to komodę meblem bardzo uniwersalnym, niemal na lata, tym bardziej, że w razie potrzeby możemy bez problemu przenieść ją z salonu do sypialni czy nawet pokoju dziecięcego. Wszędzie będzie pasować i wyglądać równie dobrze. Niektórzy ustawiają komody nawet w łazienkach lub w przedpokojach.

Dostępne na rynku rodzaje komód

Obecnie w sklepach z meblami znajdziemy całe zatrzęsienie komód, które różnią się przede wszystkim wielkością, kolorem, wnętrzem i wykończeniem. Od niewielkich, kilkudziesięciocentymetrowych komód na podręczne drobiazgi, po potężne komody wielkości dziecka, które mają wiele szuflad i schowków.  Wybór będzie zależał przede wszystkim od tego, co chcemy przechowywać w komodzie i gdzie zamierzamy ją ustawić.

Komoda do salonu
Obecnie w sklepach z meblami znajdziemy komody, które różnią się przede wszystkim wielkością, kolorem, wnętrzem i wykończeniem | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Większość komód ma kształt prostokąta, choć znajdziemy i kwadratowe, i takie o bardziej zaokrąglonych krawędziach. Komody przeznaczone do przedpokoi są albo wąskie i wysokie, albo szerokie, ale niezbyt głębokie. Te do łazienek, idealne do przechowywania ręczników i kosmetyków pokryte są dodatkowo  warstwą preparatu zabezpieczającego przed wilgocią. Komody do pokoju dziecięcego mają zwykle wygładzone krawędzie i ciekawe uchwyty przy szufladach oraz bajeczne kolory. Przekrój dostępnych na rynku komód można sprawdzić np. na stronie: http://meble-bik.pl/pol_m_meble_komody-100.html.

Jeszcze jednym aspektem, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze komody jest to, czy posiada ona nóżki, czy stoi płasko na dnie. Niektóre z komód mają nawet kółka, zwiększające ich mobilność. Jeśli mamy tendencję do częstych przemeblowań, może być to bardzo przydatny drobiazg.

Styl komody a wnętrze

Ostatnią, choć nie mniej ważną kwestią, którą bierzemy uwagę przy zakupie, jest styl, w jakim utrzymana jest dana komoda. Niektórzy wybierają bardzo klasyczne i proste komody z drewna w naturalnej, surowej barwie albo bieli. Świetnie uzupełniają one modne teraz wnętrza w stylu skandynawskim. Inni decydują się na bardziej fantazyjne komody w jakimś żywym kolorze, albo łączące kilka kolorów. Pasują one do wnętrz w nowoczesnym klimacie, albo zainspirowanych pop artem. Taka komoda spełni też swoją rolę w gabinecie osoby pracującej w zawodzie kreatywnym, dla której otaczanie się kolorami czy ciekawymi wzorami jest wręcz wskazane. Osoby, które preferują styl glamour, lubią luksusowe dodatki albo urządziły swoje wnętrze pod inspiracją stylu barokowego, mogą z kolei wybierać spomiędzy komód o pięknie rzeźbionych frontach i powyginanych nóżkach. Obecnie nie powinno być problemu ze znalezieniem tego, na czym najbardziej nam zależy.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

biała komoda kuchnia

Najlepsze białe komody do salonu

Stylowy salon to piękna wizytówka każdego mieszkania. To on jest miejscem, w którym przyjmujemy gości …