Jak kupować używany samochód, żeby nie żałować?

Podczas poszukiwania odpowiedniego modelu należy pamiętać o pewnych istotnych kwestiach. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Zakup nowego auta prosto z salonu to poważny wydatek, który nierzadko stanowi równowartość kilku lub kilkunastu pensji. Nic więc dziwnego, że możliwość nabycia samochodu używanego cieszy się tak dużym zainteresowaniem. Podczas poszukiwania odpowiedniego modelu należy jednak pamiętać o pewnych istotnych kwestiach.

Uwaga na okazje

Kiedy już określimy jakie są nasze potrzeby i nieco zawęzimy pole poszukiwań, zazwyczaj zaczynamy od przeglądania odpowiadających nam ofert w Internecie. Dla wielu osób kluczowe znaczenie ma oczywiście cena, jednak pamiętajmy, że wyjątkowe okazje zdarzają się niezwykle rzadko. Jeśli jest ona podejrzanie atrakcyjna, powinna nam zapalić w głowie lampkę ostrzegawczą – tanie auta zazwyczaj mają ukrytą wadę, o której poprzedni właściciel może nas nie poinformować, a które mogą wiązać się z kosztowną naprawą. Oczywiście nie jest to regułą, jednak lepiej dmuchać na zimne i bardzo szczegółowo przyjrzeć się takiemu egzemplarzowi.

Weryfikacja stanu technicznego

Bardzo często decydujemy się na zakup samochodu pod wpływem impulsu, a nierzadko głównym kryterium jest – obok ceny – wygląd auta. Pamiętajmy jednak, że lśniący lakier to nie zawsze dowód, że poprzedni właściciel o niego dbał, ale efekt pracy blacharza i lakiernika. Zdarza się, że dobrze wyglądający egzemplarz ma przeszłość wypadkową i w rzeczywistości wcale nie jest idealny, jak mogłoby się wydawać. Dlatego też przed kupnem auta warto obejrzeć je na kanale, o ile jest to możliwe. Oprócz tego koniecznie udajmy się na jazdę testową – w ten sposób sprawdzimy, czy praca silnika nie budzi naszych zastrzeżeń, a także zweryfikujemy jak działa zawieszenie. Wiele może nam też powiedzieć książka serwisowa samochodu.

Sprawdź numer VIN

Przede wszystkim należy sprawdzić, czy ciąg 17 znaków na nadwoziu auta zgadza się z tym w dowodzie rejestracyjnym. Jeśli coś budzi nasze wątpliwości, np. w okolicy numeru VIN widoczne są podejrzane spawy, albo znaki są zatarte, lepiej zrezygnować z transakcji i kontynuować poszukiwania. Wszelkie modyfikacje mogą świadczyć o tym, że samochód był kradziony. W przypadku gdy w dowodzie rejestracyjnym wpisani są dwaj właściciele, obaj powinni podpisać się na umowie kupna-sprzedaży auta w naszej obecności.

Co po kupnie?

Kiedy stan auta i jego przeszłość nie budzi naszych zastrzeżeń i podjęliśmy decyzję o kupnie konkretnego egzemplarza, powinniśmy go oddać na serwis. Nawet jeśli poprzedni właściciel zarzekał się, że dbał o regularną wymianę oleju czy płynu chłodniczego, dla pewności warto je wymienić jeszcze raz. Dobrym pomysłem będzie też skonsultowanie się z zaufanym mechanikiem – taki specjalista ma znacznie większe doświadczenie i będzie w stanie trafnie ocenić, czy któreś części nie wymagają wymiany. Często dotyczy to paska rozrządu. Ponieważ jego zerwanie powoduje uszkodzenie silnika, taki wydatek może się okazać znacznie lepszą inwestycją niż wymiana całego motoru.

Szukasz oryginalnych części do swojego samochodu? Sprawdź ofertę Sklepu BMW

Materiał partnera zewnętrznego