Likwidacja gimnazjów
Minister Anna Zalewska podczas ogólnopolskiej debaty Uczeń. Rodzic. Nauczyciel. Dobra zmiana zapowiada powrót do 4 letniego liceum | fot.: Fotolia

8 letnia podstawówka, 4 letnie liceum – MEN zapowiada zmiany

27 czerwca 2016 rok, Toruń. Minister Anna Zalewska podczas ogólnopolskiej debaty Uczeń. Rodzic. Nauczyciel. Dobra zmiana zapowiada powrót do 4 letniego liceum. Pierwszy rocznik objęty nową podstawą programową rozpocznie naukę w zreformowanych szkołach podstawowych w roku szkolnym 2017/2018.

Co w praktyce oznacza reforma ministerstwa? Przede wszystkim nauka w szkole podstawowej będzie przebiegała dwuetapowo: 4 lata w cyklu podstawowym i 4 w gimnazjalnym, zmianą będzie fakt, że placówki jako szkoły podstawowe będą zarządzane przez jednego dyrektora oraz będą miały jednolitą kadrę nauczycielską.

Kolejnym etapem kształcenia będzie wybór 4 letniego liceum, 5 letniego technikum lub dwustopniowej szkoły branżowej. Pierwszy nabór  do czteroletnich liceów rozpocznie się w 2019 roku.

Skądinąd spodziewany pomysł ministerstwa na faktyczną likwidację gimnazjów odbił się dużym echem w środowisku nauczycielskim, które obawia się redukcji zatrudnienia. Minister Zalewska zapewnia jednak, że pedagodzy zwolnieni z gimnazjów znajdą zatrudnienie w dużych placówkach powstałych po połączeniu podstawówek i gimnazjów.

W ramach zapowiadanej przez MEN reformy zapowiedziano trzyletni okres przejściowy, który ma przygotować szkoły na planowane zmiany.

RED