nowoczesny dom projekt
Odpowiednia wentylacja naszych pomieszczeń stanowi wartość nie tylko dla tych, którzy cenią sobie dobre powietrze w domu, jak i niższe rachunki za ogrzewanie | fot.: stock.adobe.com

Montaż rekuperacji, czyli zalety nowoczesnych rozwiązań dla domu

W dzisiejszych czasach coraz większą popularnością cieszy się rekuperacja. Odpowiednia wentylacja naszych pomieszczeń stanowi wartość nie tylko dla tych, którzy cenią sobie dobre powietrze w domu, jak i niższe rachunki za ogrzewanie. Czym dokładnie jest rekuperacja? W jaki sposób ją zamontować? Jakie zalety montażu rekuperacji w domu możemy wyróżnić? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule.

Czym jest rekuperacja?

Próbując najprościej zdefiniować rekuperację doszlibyśmy do wniosku, że jest to po prostu energooszczędna wentylacja pomieszczeń. Zasada działania, wbrew pozorom, nie jest skomplikowana, bowiem istotą procesu jest dostarczanie świeżego powietrza z zewnątrz, przy jednoczesnym odprowadzaniu na zewnątrz powietrza wykorzystanego. Powietrze, które dostaje się do środka jest przede wszystkim przefiltrowane, dlatego domownik może być pewien, że nie wdycha kurzu lub zanieczyszczeń, które mogłyby zagrozić domownikom. To szczególnie ważne szczególnie w miejscach, w których zimą mamy do czynienia ze smogiem. Tym samym ilość i jakość dostarczanego powietrza podlega ścisłej regulacji, a my dzięki rekuperacji uzyskujemy wyjątkowy mikroklimat w pomieszczeniu, ściśle dopasowany do naszych potrzeb. Oprócz ciepła czy jakości powietrza możemy także wpływać na poziom wilgoci w pomieszczeniu.

Jednak to nie jedyna zaleta tego rozwiązania. Jak wiadomo, w jesienno-zimowych miesiącach w domach z reguły załączany jest system grzewczy.  Dlatego tak ważnym elementem naszej centrali wentylacyjnej jest rekuperator z wymiennikiem ciepła, gdzie zachodzi proces odzysku ciepła z powietrza wywiewanego. W tym przypadku zaciągane ze środowiska czyste powietrza, które jest stosunkowo chłodne, ogrzewane jest od powietrza, które znajduje się wewnątrz poszczególnych pokoi, dlatego nie mamy do czynienia z utratą ciepła.

Jak zamontować rekuperację?

Wbrew pozorom montaż rekuperacji w domu nie należy do najbardziej skomplikowanych, bowiem wszystkie prace ograniczają się do zainstalowania rekuperatora, a także do tego, aby rozprowadzić kanały wentylacyjne w miejscach, które są niewidoczne w domu. Jeśli chodzi o trasę i sposób prowadzenia instalacji, dużo w tym przypadku zależy od specyfiki domu, bowiem do wyboru mamy chociażby tradycyjne kanały o dość dużych średnicach, ale coraz częściej spotykane są także przewody polietylenowe, które są znacznie cieńsze i bez problemu każdy może rozprowadzić je chociażby w stropie. Jeśli mamy do czynienia z domem z piętrem, wtedy kanały oczywiście muszą być także odpowiednio rozprowadzone po parterze. Najważniejszym elementem całej instalacji jest rekuperator. To właśnie w nim następuje odzysk energii, dlatego bardzo ważny jest jego odpowiedni dobór i dostosowanie do potrzeb naszego wnętrza. Samo urządzenie można zamontować w wielu miejscach, jak chociażby w garażu, kotłowni, na poddaszu lub innym pomieszczeniu gospodarczym. Pamiętajmy jednak, że nawet najdroższe i najlepsze urządzenie nie spełni swojej funkcji prawidłowo, jeśli zostanie nieodpowiednio zamontowane. Kluczową sprawą jest więc wybór odpowiedniego fachowca, który nie tylko pomoże nam wybrać samo urządzenie, ale i właściwie je ulokuje.

Zalety montażu rekuperacji w domu

Największą zaletą tego rozwiązania jest to, że mamy do czynienia ze sprawną wentylacją pomieszczeń. Dlatego też powietrze, które dostarczane jest do pokoi jest oczyszczone, pozbawione dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń. Kolejną zaletą jest oszczędność gotówki na ogrzewaniu. Koszty eksploatacji znacznie się zmniejszają. Mówi się o mniejszych rachunkach nawet o 30%, co jest bardzo dobrym wynikiem. Oszczędzimy także koszty związane z wentylacją, bowiem w przypadku rekuperacji nie ma potrzeby montowania kominów wentylacyjnych i dachowych. Powietrze wewnętrzne utrzymywane jest w stałej czystości, bowiem dochodzi do procesu filtracji, należy jednak pamiętać o regularnej wymianie filtrów. Komfort mieszkania znacznie się zwiększa, a my dodatkowo dbamy o swoje zdrowie.

Nie bez powodu rekuperacja stosowana jest coraz częściej. To dość łatwe rozwiązanie, które niesie ze sobą wiele zalet, dlatego warto rozważyć tego typu wentylację we własnym mieszkaniu.

OLi

Sprawdź także

kobieta z palcem ubrudzonym kurzem

Odkurzanie to nie wszystko. Jak pozbyć się uciążliwego kurzu z domu?

Regularne odkurzanie to nie lada wyzwanie, zwłaszcza gdy na głowie mamy też jeszcze inne obowiązki. …