pudełka
Ozdobne pudełka do pakowania prezentów| fot.: rajapack.pl

Pudełka ozdobne – jak efektownie zapakować prezent dla znajomego?

Pakowanie prezentów dla rodziny, przyjaciół i znajomych, to niewątpliwie wielka radość. Tym większa, im bliższa więź z obdarowaną osobą. Warto włożyć trochę wysiłku w opakowanie ozdobne, ponieważ nawet najdrobniejszy upominek sprawi wtedy podwójną przyjemność.

Rzadko zdarza się tak, że prezent, który chcemy podarować bliskim, ma równomierne kształty i łatwo go owinąć w kolorowy papier ozdobny. Na rynku dostępne są oczywiści różnokolorowe pudełka i torebki, których można do takich podarunków użyć, jednak o ile przyjemniejsze będzie samodzielne stworzenie opakowania. W tym celu można wykorzystać kartonowe pudełka, które będą świetną bazą.

By prezent, zwłaszcza delikatny, np. wykonany ze szkła czy łatwo zgniatających się materiałów nie uszkodził się w pudełku, dobrze wypełnić je jakimś wypełniaczem. W tym celu można użyć specjalnych kolorowych wypełniaczy do prezentów, bibułki, sizalu, kolorowych papierowych ścinków czy np. w przypadku prezentów bożonarodzeniowych – sianka.

Najprościej będzie owinąć pudełko kolorowym papierem i przewiązać wstążką lub tasiemką. Można też użyć kolorowej bibułki lub folii metalicznej. Pudełko opakowane w bibułkę ozdobi przewiązanie z rafii, do folii metalicznej będzie pasować drobna tasiemka.

Osoby, które chcą podejść do sprawy nieco ambitniej mogą same stworzyć papier ozdobny. Do wykonania tego zadania świetnie nada się papier pakowy. Arkusz papieru należy rozłożyć na płasko na stole i ozdobić kolorowymi stempelkami. Stempelki można kupić w sklepach papierniczych lub zrobi samemu np. z ziemniaka. Taki samodzielnie zrobiony stempelek lub ten ze sklepu należy zamoczyć w tuszu lub farbie i poodciskać wzory w równych odstępach na papierze. Papierem następnie owinąć pudełko. Alternatywą jest ozdobienie papieru rysunkami, poprzyklejanie do niego kolorowych pomponów lub wzorów wyciętych z dziurkaczy. Pudełko na prezent opakowane w papier pakowy ozdobią również coraz popularniejsze washi tape-y czyli ozdobne, papierowe taśmy. Taśm washi można użyć również z kolorowymi papierami ozdobnymi czy obkleić nimi gotowe, jednokolorowe torebki na prezent.

Alternatywną dekoracją pudełka owiniętego w zwykły papier będzie przewiązanie go sznurkiem i przyczepienie suchych kwiatków lub gałązek choinki czy jarzębiny. Taki podarek spodoba się przede wszystkim romantykom.

Ciekawym połączeniem będzie zestawienie klasycznego kolorowego papieru ozdobnego i celofanowej foli ozdobnej. Pudełko z prezentem trzeba obkleić kolorowym papierem, następnie owinąć folią ozdobną np. w gwiazdki i związać ją ładnie wstążką. Wcześniej między warstwę celofanu i papieru można wsypać błyszczący brokat, co doda prezentowi blasku.

pudełka ozdobne
Ozdobne pudełka do pakowania prezentów| fot.: rajapack.pl

Jeśli prezent jest przeznaczony dla wyjątkowej osoby i ma zrobić szczególne wrażenie do tworzenia  opakowania można użyć pudełek z litej tektury. Wtedy dobrze okleić je elegancką folią metaliczną i dokleić jedynie kokardę.

Dzieciom szczególną przyjemność sprawią prezenty zapakowane w niezwykły sposób. Do kartonowego pudełka można dokleić uszy i ogon z tektury, dorysować nos i oczy i stworzy ulubione zwierzątko pociechy. W podobny sposób można zrobić domek, samochód czy inną rzecz, którą dziecko szczególnie lubi.

Do pakowania butelek z alkoholem, winem whisky czy wódką najlepsze będą specjalne pudełka kartonowe, które można dodatkowo przyozdobić opakowując je papierem lub folią. Sprawdza się także specjalne opakowania na wino. Pakując szkło trzeba pamiętać by wypełnić pudełko na prezent materiałem, który zabezpieczy je przed stłuczeniem.

Jeśli podarunek ma robić szczególne wrażenie i ma być elegancko zapakowany warto wybrać pudelka zamykane na magnes. Takie pudełko będzie idealne do zapakowania biżuterii, perfum czy ręcznie robionych czekoladek. Wnętrze pudełka należy wypełnić wtedy kolorowym sizalem, papierowymi ścinkami czy kolorowym wypełniaczem, całość najlepiej przewiązać elegancką wstążką lub błyszczącą tasiemką. Osoba obdarowana tak zapakowanym prezentem, będzie mogła użyć opakowania również do jego przechowywania. Będzie to idealne rozwiązanie zwłaszcza w przypadku biżuterii.

W przypadku wszystkich powyższych sposobów na pakowanie, trzeba pamiętać o estetyce. Wielkie kawałki taśmy klejącej, nawet przeźroczystej, czy plamy z kleju, na pewno nie dodadzą pakunkowi uroku. Przygotowując opakowanie ozdobne, trzeba zadbać o schludność pakunku. Małe kawałki taśmy, niewielkie ilości kleju i dobrze dobrane kolory to klucz do sukcesu. Nawet jeśli nie mamy szczególnych zdolności manualnych, własnoręcznie zapakowany prezent, sprawi szczególną przyjemność, więc warto spróbować.

Materiał partnera zewnętrznego