Kupari Zatoka Umarłych Hoteli Dubrovnik, Chorwacja
Panoramiczny widok na opuszczone hotele w Kupari. Betonowe szkielety budynków rzucają długie cienie na plażę, na tle jasno niebieskiego morza i nieba | fot.: stock.adobe.com

Kupari: tajemnica Zatoki Umarłych Hoteli (Chorwacja)

Kupari, małe miasteczko położone w pięknej Chorwacji niedaleko Dubrownika. Gdyby nie niesamowite znaki historii, byłoby kolejną plażą dla spragnionych słońca turystów. Znane jako „Zatoka Umarłych Hoteli”, Kupari to nie tylko miejsce z historią osadzoną w czasach Jugosławii, ale także jeden z bardziej zapadających w pamięci kompleksów architektonicznych. W tym artykule, zabieramy Cię w podróż do tego niesamowitego zakątka świata, który stanowi ciekawą lekcję historii.

Miasto-cień

Kupari, kiedyś tętniący życiem kurort nadmorski, obecnie jest miejscem przypominającym o skomplikowanej historii regionu. Jeszcze przed wojną w Jugosławii, w latach 80-tych, było to miejsce pełne luksusowych hoteli, które przyciągały tłumy turystów z całego świata. Kupari było symbolem luksusu w Jugosławii.

Dziś Kupari jest zupełnie inne. Po zniszczeniach, które spowodowała wojna, miasteczko stało się miejscem opuszczonych, zrujnowanych budynków. Gigantyczne betonowe szkielety hoteli stoją teraz puste, tworząc niepokojące tło dla pięknej, choć nieco dzikiej plaży.

zatoka umarłych hoteli Dubrownik Kupari
Szereg zniszczonych hoteli widziany z perspektywy plaży | fot.: stock.adobe.com

Historia Kupari

Historia Kupari jest nierozerwalnie związana z historią Jugosławii i to właśnie w tym kontekście warto ją przybliżyć. Kupari, położone nieopodal Dubrownika, na przestrzeni wieków zmieniało swoje oblicze – od spokojnej wsi rybackiej, przez kwitnący kurort, aż po symbolem zmagań historii.

Złote lata

Najbardziej dynamiczny rozwój Kupari przypada na okres powojenny XX wieku. Komunistyczna Jugosławia, pod władzą Josipa Broza Tity, wybrała Kupari jako miejsce, w którym powstać miały luksusowe hotele dla wyższych rangą oficerów armii. W ciągu kilku lat na przepięknej nadmorskiej działce o powierzchni 170 hektarów wybudowano pięć hoteli. Najokazalszy z nich, Grand Hotel, miał aż 400 pokoi, basen, kasyno i własną plażę. Właśnie wtedy Kupari przyciągało tłumy turystów, zarówno z kraju, jak i z zagranicy, stając się symbolem sukcesu socjalistycznej Jugosławii.

Czasy próby

Jednak złote czasy Kupari nie trwały wiecznie. W 1991 roku, kiedy rozpoczęła się wojna w Jugosławii, miasteczko stało się celem ataku. Wszystkie hotele zostały zbombardowane i ogołocone z dobytku przez wojska serbskie i czarnogórskie. Wojna położyła kres świetności Kupari jako kurortu – luksusowe hotele zamieniły się w ruiny.

Jugosławia i jej skomplikowane dziedzictwo

Kupari jest mikrokosmosem skomplikowanej historii Jugosławii. To miejsce, w którym idealistyczne wizje socjalizmu spotkały się z brutalnością wojny. Dla wielu Chorwatów Kupari stanowi brutalne przypomnienie o kosztach wojny i skomplikowanym dziedzictwie Jugosławii, z której Chorwacja wyłoniła się jako niepodległe państwo.

zatoka umarłych hoteli
Piaskowa plaża i krystalicznie czysta woda stoją w kontraście do zrujnowanych budynków, tworząc silny obraz wpływu historii na to miejsce | fot.: stock.adobe.com

Pozostawienie przeszłości, kierunek przyszłość

Po wojnie Kupari, podobnie jak wiele miejsc w regionie, musiało stawić czoła trudnemu zadaniu odbudowy. Choć proces ten jest powolny, istnieją nadzieje na odnowienie dawnej świetności Kupari. Te plany ożywienia regionu, wraz z zainteresowaniem turystów i miłośników historii, są dowodem na to, że pomimo trudnej przeszłości, Kupari nadal ma wiele do zaoferowania.

Istnieją plany odnowy tego miejsca i przekształcenia go w nowoczesny kurort. Co więcej, na plażach dawnego kurortu można spotkać mnóstwo mieszkańców okolicznych miejscowości, którzy odpoczywają w sezonie w miejscu nie nawiedzanym tłumnie przez turystów.

Znaczenie Kupari

Choć dzisiejsze Kupari może wydawać się miejscem smutnym i zapomnianym, ma ono ogromne znaczenie. To miejsce jest bowiem żywą pamiątką po konflikcie, który miał miejsce w regionie, oraz po skomplikowanej historii Jugosławii. Przede wszystkim jednak na plażach w Kupari można spotkać ludzi spragnionych słońca i odpoczynku – i niekoniecznie są to turyści.

kupari urbex
To miejsce pełne zagadek, sekretów i historii, które czekają, aby zostać odkryte przez odważnych poszukiwaczy przygód urbexowych | fot.: stock.adobe.com

Urbex w Kupari

Kupari jest miejscem, które stało się jednym z najważniejszych punktów na mapie miłośników urban exploration, czyli tzw. urbexu. To hobby, które polega na eksploracji opuszczonych, często zaniedbanych miejsc, pełnych historii i zapomnianych przez większość ludzi. Dla tych, którzy kochają odkrywać ukryte opowieści, szukać piękna w ruinach, Kupari jest prawdziwym skarbem. Opuszczone hotele, porośnięte dziką roślinnością, z ich widokami na Adriatyk, oferują nie tylko fascynujące doświadczenie, ale także jedne z najbardziej malowniczych widoków w regionie. Należy jednak pamiętać, że pomimo swojego uroku, miejsca te mogą być niebezpieczne ze względu na swój zniszczony stan, dlatego eksploracja powinna odbywać się z szacunkiem i odpowiednią ostrożnością.

REDo

Sprawdź także

strój kąpielowy na plażę

Jaki strój kąpielowy wybrać na plażę?

Ze stroju kąpielowego korzystamy w wielu różnych sytuacjach – nie tylko podczas urlopu nad morzem. …