kobieta zakładająca dekoracyjne kolczyki
Każdy oglądający biżuterię u jubilera powinien mieć zapewnione bardzo dobre światło, a wnętrze takiej pracowni czy sklepu powinno być idealnie, a nawet przesadnie doświetlone | fot.: pixabay.com

Na co zwracać uwagę na zakupach u jubilera

Zakupy u jubilera związane są zwykle z radosnymi wydarzeniami, choć towarzyszy im także konieczność dokonywania niełatwych wyborów. Często zastanawiamy się, który wyrób jest tym właściwym niezależnie od tego, czy kupujemy go dla siebie, czy na prezent z jakiejś ważnej okazji. Decyzja staje się jeszcze trudniejsza, kiedy zdamy sobie sprawę, że zakup biżuterii może być również dobrą inwestycją – w końcu złoto czy srebro to drogie kruszce! Na co zatem zwracać podczas zakupów w jubilerskiej pracowni i co powinien nam zaoferować dobry jubiler?

Na co zwracać uwagę podczas zakupów u jubilera?

Przede wszystkim każdy szanujący się jubiler lub sprzedawca w salonie jubilerskim powinien zezwolić na oglądanie każdego produktu z bardzo bliska. Zwykle wiąże się to z dotykaniem dobrze oświetlonego wyrobu i oglądanie go nawet przez lupę. Bardzo złym znakiem byłoby, gdyby nie pozwolono nam na szczegółowe oględziny interesujących nas „błyskotek”. Może to oznaczać, iż sprzedający czy firma, w której pracuje, ma coś do ukrycia! Takie sytuacje przytrafiają się jednak niezwykle rzadko. Częściej natomiast można zauważyć, jak zakład jubilerski nie pokazuje klientom swoich produktów w odpowiednim oświetleniu.

Każdy oglądający biżuterię u jubilera powinien mieć zapewnione bardzo dobre światło, a wnętrze takiej pracowni czy sklepu powinno być idealnie, a nawet przesadnie doświetlone. Inaczej można przeoczyć wszelkiego rodzaju rysy, niższe oznaczenia próby złota, czy niską jakość szlifu albo pomylić cyrkonie z diamentem!

Dobry jubiler to dodatkowe usługi!

Jubiler to nie tylko rzemieślnik wytwarzający małe dzieła sztuki i obcujący ze szlachetnymi kruszcami, ale też kunsztowny „mechanik”. Prawdziwa pracownia jubilerska przyjmuje również produkty do naprawy. Najlepszym dla klienta znakiem będzie to, że jubiler przyjmuje też do naprawy biżuterię zabytkową (i robi to własnoręcznie!), a nie tylko własne wyroby w ramach gwarancji. Warto więc o to zapytać, nawet jeśli nie posiadamy niczego do naprawy, ponieważ zabytkowe wyroby jubilerskie wykonywane były innymi niż współczesne metodami! Jeśli dany jubiler potrafi je reperować, będzie to najpewniej oznaką dużej wiedzy i sporych umiejętność, co z kolei prowadzi do wniosku, że jego własne wyroby będą najwyższej jakości!

Certyfikat biżuterii – bez niego ani rusz

Ostatnią i chyba najważniejszą rzeczą, o jakiej należy pamiętać, jest to, by sprawdzić, czy jubiler daje certyfikat na swoje wyroby. Niezmiernie ważne jest, by dana rzecz posiadała taki dokument! Znajdzie się tam informacja o próbie złota (ile w stopie jest złota, a ile innych metali), wadze produktu, a nawet o pochodzeniu kruszcu. Certyfikat również potwierdza legalność i autentyczność kamieni szlachetnych (np. diamentów) wykorzystanych do produkcji danej ozdoby! Nie może być więc mowy, że dany jubiler nie oferuje certyfikatu na swoją biżuterię. Nie możemy sobie też pozwolić na to, by o tym, czy nawet o zwykłym paragonie zapomnieć. Jest to podstawa do wszelkich ewentualnych roszczeń gwarancyjnych!

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

naszyjnik z pereł

Najpiękniejsza biżuteria – perły. Doskonały prezent na Dzień Matki

Maj jest tym miesiącem, w którym poszukujemy idealnego prezentu na Dzień Matki. Jeśli mają Państwo …