miernik pola elektromagnetycznego
Miernik pola przydaje się w pomieszczeniach i na wolnym powietrzu. Taki miernik posiada przede wszystkim, czujnik promieniowania, wyświetlający wartość np. na cyfrowym ekranie LCD | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Pole elektromagnetyczne – czy należy się nim martwić? Jak je zmierzyć?

W obliczu nowych technologii tj. sieć 5G, ludzi zaczyna interesować takie zjawisko jak pole elektryczne czy pole o charakterze oddziaływania magnetycznego. Niektórzy twierdzą nawet, że owe pola są szkodliwe dla człowieka. Jak jest jednak naprawdę? Czym jest pole elektromagnetyczne? Jakie rodzaje pola elektromagnetycznego możemy rozróżnić? Czy wiesz, że mamy specjalne przyrządy, których celem jest wykrywanie sygnałów i źródła promieniowania? Czym zatem jest miernik pola elektromagnetycznego? Gdzie możesz kupić mierniki pola elektromagnetycznego?

Pole naturalne i sztuczne

W środowisku, w jakim żyjemy, występują różne elementy pola elektromagnetycznego i nie musimy się nimi martwić. Pole to, jest bezpośrednio związane z tym, jak zbudowana jest Ziemia oraz jej atmosfera. W takim przypadku źródłem naturalnego promieniowania są Słońce, nasza planeta, a także różnego rodzaju zjawiska atmosferyczne (przykładowo – wyładowania podczas burzy).

Nasza Planeta naturalnie korzysta z takich zjawisk jak pole magnetyczne, pole elektryczne czy wyładowania elektryczne.

Jednak obok zjawisk naturalnych, mamy też do czynienia z promieniowaniem elektromagnetycznym pochodzenia sztucznego. Związane jest ono z naturalnym rozwojem cywilizacji i sporą ilością urządzeń elektrycznych, które wprowadzono do użytku maksymalnie 100 lat temu.

Warto przy tym wiedzieć, że każde z urządzeń, które jest zasilane energią elektryczną, wytwarza pole elektromagnetyczne. Czasem, jest to efekt pożądany (tak działają telefony komórkowe i sieć gsm) albo uboczny (przykładem są sprzęty domowe tj. odkurzacz, komputer itp.).

Jednak nie tylko urządzenie, które posiada do zasilania chociażby kabel, ale także sama sieć elektroenergetyczna, dostarczana do naszego domu, to źródło PEM.

Mimo mnogości urządzeń elektrycznych w naszych pomieszczeniach, wciąż dominującą grupą PEM są np. anteny (radiowe, telewizyjne), urządzenia do radiolokacji i radionawigacji, stacje radiokomunikacji, amatorskie radiostacje, kuchenki mikrofalowe, telefony komórkowe, piloty zdalnego sterowania, urządzenia z interfejsem wifi czy Bluetooth itp.

PEM a zdrowie

Panuje mit, że każdy sprzęt wyposażony w dostęp do sieci elektrycznej, a także wszelkiego rodzaju anteny, sieci czy radiostacje, są niezwykle szkodliwe. Denialiści biją na alarm i podejmują różnego rodzaju irracjonalne działania w zakresie niszczenia takich sieci.

Oczywiście, nadmiar pola elektromagnetycznego może skutkować pewnymi zagrożeniami tj. białaczką u dzieci, rakiem, upośledzeniem umysłowym dzieci, dysfunkcjami układu nerwowego, odpornościowego czy płciowego, osłabieniem wzroku, zmniejszonym rozwojem tkanek szkieletowych, chorobami cukrzycy czy sercowo-naczyniowymi. Może też zakłócać pola bioelektryczne i biomagnetyczne.

W większości jednak, współczesne urządzenia muszą spełniać restrykcyjne normy emisji PEM, wobec czego ryzyko wystąpienia wymienionych zagrożeń jest niezwykle niskie.

Mierniki pola elektromagnetycznego nie tylko dla pracowników – czym jest miernik?

W związku z występowaniem pola elektromagnetycznego, emitowanego przez urządzenia codziennego użytku, możemy zdecydować się na to, aby zakupić odpowiednie mierniki, których celem jest pomiar pola elektromagnetycznego.

Produkt taki, dostępny np. na stronie https://www.milerd.pl/produkty/milerd-hirange/ służy do wspomnianego pomiaru emisji magnetycznej oraz promieniowania elektrycznego. Celem jest oczywiście uzyskanie prawidłowych pomiarów.

Miernik pola przydaje się w pomieszczeniach i na wolnym powietrzu. Taki miernik posiada przede wszystkim, czujnik promieniowania, wyświetlający wartość np. na cyfrowym ekranie LCD.

Dokonując wyboru miernika, pamiętaj, że prostsze modele, których cena jest zwykle najniższa, mierzą niższe częstotliwości pomiar, a modele bardziej zaawansowane, dają możliwość pomiaru nawet sieci 5G.

Niezależnie jednak od wyboru, miernikiem zmierzysz PEM, emitowane na przykład przez sprzęt AGD, telewizor, router czy swój telefon komórkowy.

Jednocześnie pamiętaj, że zwykle nie ma się czym martwić, gdyż emisja ta jest znikoma.

Materiał partnera zewnętrznego