3 skuteczne rady na bolesne miesiączkowanie

Wielu kobietom miesiączka kojarzy się przede wszystkim z towarzyszącymi jej dolegliwościami, takimi jak bóle podbrzusza, wzdęcia czy rozdrażnienie. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Wielu kobietom miesiączka kojarzy się przede wszystkim z towarzyszącymi jej dolegliwościami, takimi jak bóle podbrzusza, wzdęcia czy rozdrażnienie. Te uciążliwe objawy mogą znacząco wpływać na codzienne funkcjonowanie, dlatego oczekiwanie na okres często budzi obawy. Jeżeli dotyczy to również Ciebie, poznaj nasze 3 sprawdzone sposoby na radzenie sobie z bólami miesiączkowymi.

Menstruacja (okres, miesiączka) jest fizjologicznym zjawiskiem, towarzyszącym kobiecie przez większą część życia. Krwawienie miesięczne pojawia się na skutek cyklicznego złuszczania się śluzówki macicy, które ma miejsce, gdy nie dojdzie do zapłodnienia. Wielu kobietom dokuczają w tym czasie uciążliwe dolegliwości takie jak bóle podbrzusza, głowy i okolicy krzyżowej kręgosłupa, wzdęcia, rozdrażnienie, a nawet stany depresyjne [1]. Jak poradzić sobie z tymi przykrymi objawami? Przygotowaliśmy dla Ciebie 3 sprawdzone i skuteczne rady.

Stosuj leki i okłady rozkurczające

Podczas miesiączki bardzo często pojawiają się silne skurcze podbrzusza, dlatego ulgę na pewno przyniosą Ci leki rozkurczowe, takie jak Buscopan, i tabletki przeciwbólowe [2].

Stosowałaś kiedyś rozgrzewające okłady? Jeśli nie – najwyższy czas spróbować! Wystarczy nasączyć ręcznik ciepłą wodą, umieścić go na brzuchu i relaksować się przez kilka minut w pozycji leżącej. Zamiast ręcznika możesz wykorzystać termofor [3].

Odpowiednio się odżywiaj

Zapewne zauważyłaś, że kilka dni przed okresem i w jego trakcie masz ochotę na potrawy, których zwykle unikasz. Jeśli „grzeszyć”, to z korzyścią dla organizmu! Wybieraj więc potrawy z dużą zawartością błonnika i mikroelementów, np. wegańską pizzę na pełnoziarnistym cieście czy domowe ciasteczka owsiane z gorzką czekoladą (najlepiej z zawartością kakao powyżej 70%) [4].

Pamiętaj również o odpowiednim nawodnieniu. Najlepszym rozwiązaniem będzie niegazowana woda mineralna (najlepiej z wysoką zawartością magnezu, potasu i wapnia) oraz napary ziołowe. Herbatki na bazie maliny, krwawnika i rumianku wykazują działanie rozkurczające i na pewno uśmierzą ból podbrzusza [5]. Unikaj z kolei alkoholu, kawy i słodkich napojów gazowanych, które odwadniają, wywołują wzdęcia i podnoszą ciśnienie krwi, a co za tym idzie – mogą zwiększyć ból i dyskomfort [6].

Prowadź aktywny tryb życia

Ruch to zdrowie – także podczas miesiączki. W „te” dni unikaj jednak ćwiczeń angażujących mięśnie brzucha, ponieważ mogą one zwiększyć krwawienie. Jeżeli pogoda dopisuje, wybierz się na spacer lub lekki jogging. Jeśli jednak nie jesteś fanką aktywności plenerowych, spróbuj ćwiczeń mentalnych, takich jak joga, pilates czy relaksacja przy spokojnej muzyce – dzięki nim rozluźnisz mięśnie i odprężysz się. Twój brzuch na pewno Ci się odwdzięczy [4, 7]!

Jeżeli mimo wszystko bóle podbrzusza są dokuczliwe i nie ustępują, udaj się do ginekologa, ponieważ może to świadczyć o poważnych zaburzeniach wymagających specjalistycznego leczenia.

Bibliografia:

  1. Miesiączka (okres, menstruacja) – co to jest i jak przebiega? Zdrowie.gazeta.pl (http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/7,140281,21594435,miesiaczka-okres-menstruacja-co-to-jest-i-jak-przebiega.html) (data wejścia: 05.04.2017)
  2. Mazurek AP. Aspiryna, paracetamol, ibuprofen. Laboratoria.net (http://laboratoria.net/home/16305.html).
  3. Researchers Test Heating Pads as Home Remedy for Menstrual Pain. WebMD (https://www.webmd.com/women/news/20010326/researchers-test-heating-pads-as-home-remedy-for-menstrual-pain#2) (data wejścia: 26.03.2001)
  4. Bolesne miesiączki. Kobieta Interia (http://kobieta.interia.pl/zdrowie/news-bolesne-miesiaczki,nId,414606)
  5. Zioła na bolesne miesiączki. Styl.pl (https://www.styl.pl/zdrowie/news-ziola-na-bolesne-miesiaczki,nId,972490)
  6. Jarosz A. Miesiączka – 10 faktów i mitów na temat menstruacji. PoradnikZdrowie (http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/choroby-kobiece/miesiaczka-10-faktow-i-mitow-na-temat-menstruacji_35273.html)
  7. McGovern CE. Yoga and Quality of Life in Women with Primary Dysmenorrhea: A Systematic Review. J Midwifery Womens Health. (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29902363,) (data wejścia: 14.06.2018)

NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO: Buscopan, 10 mg, tabletki powlekane SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY: Jedna tabletka powlekana zawiera 10 mg hioscyny butylobromku (Hyoscini butylbromidum) Substancja pomocnicza o znanym działaniu: 1 tabletka powlekana zawiera 41,2 mg sacharozy NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO: Buscopan Forte, 20 mg, tabletki powlekane SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY: Jedna tabletka powlekana zawiera 20 mg hioscyny butylobromku (Hyoscini butylbromidum). Substancja pomocnicza: jedna tabletka powlekana zawiera 138,5 mg laktozy jednowodnej.POSTAĆ FARMACEUTYCZNA: Tabletki powlekane WSKAZANIA DO STOSOWANIA: Stany skurczowe mięśni gładkich przewodu pokarmowego (zaburzenia czynnościowe w obrębie przewodu pokarmowego, bolesne skurcze żołądka, kolka jelitowa, zespół jelita drażliwego), stany skurczowe i dyskinezja dróg żółciowych (zaburzenia czynnościowe w obrębie dróg żółciowych, ostry ból w drogach żółciowych, kolka żółciowa), stany skurczowe w obrębie układu moczowo-płciowego (bolesne miesiączkowanie, kolka nerkowa, stany skurczowe związane z kamicą moczowodową). PRZECIWWSKAZANIA: Nadwrażliwość na hioscyny butylobromek lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, Nużliwość mięśni (myasthenia gravis), Patologiczne poszerzenie jelita grubego (megacolon). Stosowanie produktu jest przeciwwskazane w przypadku rzadkich zaburzeń dziedzicznych, które mogą uniemożliwiać przyjmowanie zawartej w nim substancji pomocniczej PODMIOT ODPOWIEDZIALNY: Ipsen Pharma, 65 Quai Georges Gorse, 92100 Boulogne-Billancourt, Francja. INFORMACJI O LEKU UDZIELA: Ipsen Poland Sp. z o.o., Al. Jana Pawła II 29, 00-867 Warszawa, tel.: (22) 653 68 00, fax: (22) 653 68 22.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

kobieta zakładająca wkładkę ortopedyczną na ostrogę piętową

Ostroga piętowa – co to jest, czym się objawia, skąd się bierze i jak sobie z nią poradzić?

Ostroga piętowa to narośl kostna, która pojawia się na pięcie. Początkowo powoduje ból podczas chodzenia, …