Jak pielęgnować soczewki kontaktowe miesięczne?

Odpowiednia pielęgnacja soczewek chroni ich delikatną powierzchnię przed uszkodzeniami a także niweluje ryzyko podrażnień. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Soczewki kontaktowe, z wyjątkiem jednodniowych, należy codziennie czyścić specjalnie do tego przeznaczonym płynem pielęgnacyjnym oraz przechowywać w pojemniku. Zachowanie higieny rąk jest również bardzo ważne, zwłaszcza przy zakładaniu i zdejmowaniu szkieł. Odpowiednia pielęgnacja soczewek chroni ich delikatną powierzchnię przed uszkodzeniami a także niweluje ryzyko podrażnień (np. uszkodzenia powierzchni rogówki na skutek dostania się zanieczyszczeń pod soczewkę) oraz infekcji oczu.

Środek do czyszczenia soczewek kontaktowych

Specjalny płyn do pielęgnacji soczewek można kupić w salonie optycznym. Użycie innego środka czyszczącego, np. zwykłego mydła, może uszkodzić delikatną powierzchnię soczewki, a także doprowadzić zarówno do podrażnień, jak również do uszkodzenia powierzchni oczu, czy też zapalenia rogówki i spojówek. Codzienne mycie szkieł kontaktowych specjalnym płynem jest niezbędne, by usunąć z nich osady lipidowo-białkowe, które gromadzą się na nich przez cały dzień noszenia. Pielęgnacyjnych środków używa się do mycia soczewek miesięcznych, kwartalnych oraz tygodniowych, czyli takich do wielokrotnego użytku. Należy zwrócić szczególną uwagę na datę ważności płynu dezynfekującego. Jeżeli jest po terminie przydatności – nie wolno go używać.

Jak czyścić soczewki kontaktowe?

Szkła kontaktowe najlepiej jest czyścić zaraz po ich zdjęciu. Soczewkę należy położyć na dłoni i zaaplikować na nią kilka kropel płynu. Wystarczy przez kilka sekund małym palcem delikatnie pocierać powierzchnię szkła kontaktowego, a następnie spłukać ją tym samym płynem. Do czyszczenia soczewek nie używa się wody. Znajdujące się w niej zanieczyszczenia mogą osadzać się na nich, powodując podrażnienia, a nawet choroby powierzchni oczu.

Zakładanie i zdejmowanie soczewek – o czym trzeba pamiętać?

Przed każdym kontaktem ze szkłami kontaktowymi należy dokładnie umyć dłonie, najlepiej żelem antybakteryjnym i osuszyć. Ręce można wytrzeć w niestrzępiący się ręcznik, dzięki temu jego pojedyncze nitki nie dostaną się pod soczewkę. Należy pamiętać, aby zawsze zakładać tę samą soczewkę na to samo oko i nigdy nie wymieniać prawej na lewą i odwrotnie.

Pojemnik na soczewki

Soczewki do wielokrotnego użytku przechowuje się w specjalnym pojemniku, który powinien być tak samo czysty jak szkła kontaktowe. Należy go codziennie płukać płynem pielęgnacyjnym i nie wycierać, tylko pozostawić do samoistnego wyschnięcia. Pojemnik na soczewki najlepiej co miesiąc wymieniać na nowy. Szkła kontaktowe przechowuje się w tak przygotowanym pojemniku, który zawsze powinien być wypełniony płynem pielęgnacyjnym.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe jednodniowe czy miesięczne – jakie wybrać?

Noszenie soczewek kontaktowych jest równie popularnym sposobem na poprawienie widzenia co używanie okularów. W porównaniu …