kobieta zakładająca wkładkę ortopedyczną na ostrogę piętową
Ostroga piętowa to prawdopodobnie jeden najczęściej występujących urazów stopy. Jest on spowodowany stanem zapalny rozcięgna podeszwowego z podrażnieniem włókien nerwowych | fot.: stock.adobe.com

Ostroga piętowa – co to jest, czym się objawia, skąd się bierze i jak sobie z nią poradzić?

Ostroga piętowa to narośl kostna, która pojawia się na pięcie. Początkowo powoduje ból podczas chodzenia, ale później osoba z ostrogą odczuwa go przez cały czas, nawet w trakcie leżenia czy snu. Czym jest ostroga piętowa, jakie są jej objawy i jak z nią walczyć?

Czym jest ostroga piętowa?

Ostroga piętowa to prawdopodobnie jeden najczęściej występujących urazów stopy. Jest on spowodowany stanem zapalnym rozcięgna podeszwowego z podrażnieniem włókien nerwowych. Potem pojawia się narośl kostna. Ta, jeśli jest duża, drażni rozcięgno podeszwowe, co powoduje stan zapalny i może utrudniać lub nawet uniemożliwiać poruszanie się.

Objawy

Początkowym objawem jest ból pięty pojawiający się przy chodzeniu. Później ból ten zaczyna występować cały czas, niezależnie czy chory siedzi, chodzi czy leży. Najsilniejszy jest zawsze rano i zmniejsza się po rozchodzeniu. Ból ten czuje się na środku pięty lub z tyłu. Jest to miejsce, gdzie kość pięty połączona jest z rozcięgiem piętowy, który pracuje przy każdym kroku. Długotrwały stan zapalny sprawia, że na pięcie odkładać zaczną się złogi, które stają się naroślą zwaną właśnie ostrogą piętową.

Przyczyny

Ostroga piętowa bardzo często występuje u osób, które uprawiają sporty oparte na bieganiu czy skakaniu. Sportowcy to niejedyna grupa, która może cierpieć z powodu tej choroby. Jej występowaniu sprzyjają także wady podstawy takie jak koślawe kolana czy płaskostopie. Innymi czynnikami może być waga czy wykonywanie pracy stojącej.

Ostroga piętrowa najczęściej występuje u osób po 50 roku życia, które cierpią na deformacje stopy często spowodowane noszeniem niewygodnego, ciasnego obuwia. Przyczyną takiego stanu mogą być także bardzo wysokie obcasy.

prześwietlenie stopy ostroga piętowa
Ostroga piętowa to narośl kostna, która pojawia się na pięcie | fot.: stock.adobe.com

Leczenie ostrogi piętowej

Pierwszym krokiem, który należy podjąć, chcąc leczyć ostrogi, jest wizyta u lekarza, ponieważ choroba ta nie ustąpi samoistnie, a domowe sposoby nie zlikwidują problemu. Podobnie jest z wkładkami żelowymi czy okładami, które tylko niwelują ból, ale nie wpływają na  jego źródło.

Ostrogę piętową leczy się farmakologicznie. Stosuje się w tym celu leki przeciwzapalne, które występować mogą w postaci maści, plastrów czy też tabletek. Jeśli problem nie jest zaawansowany, istnieje także możliwość podawania zastrzyków z lekami przeciwzapalnymi.

Jeśli odczuwalny ból jest bardzo ostry, zaleca się delikatne masaże zimnymi kompresami. W tym celu wykorzystać można kostki lodu zawinięte w bawełniane chusteczki. Zaleca się także stosowanie specjalistycznych wkładek do butów lub ortezy.

Chorych kieruje się również na rehabilitację. Tam otrzymują oni serię masaży, ultradźwięków lub falę uderzeniową. Jeśli jednak ani leki, ani późniejsza rehabilitacja nie wystarczą, by pomóc osobie z ostrogami piętowymi, zalecane jest poddanie się operacji.  Polega ona na usunięciu powstałej wyrośli lub podcięciu rozcięgna podeszwowego w okolicach guza na pięcie.

Leczenie ostrogi piętowej jest trudne. Warto więc zapobiegać jej powstawaniu – nosić wygodne buty, korzystać z kładek ortopedycznych czy nawet zrzucić zbędne kilogramy. Jeśli ból zaczynie zaś występować, nie należy czekać na formowanie narośli i wcześniej zareagować.

DST

Sprawdź także

Kobieta z termoforem na brzuchu

3 skuteczne rady na bolesne miesiączkowanie

Wielu kobietom miesiączka kojarzy się przede wszystkim z towarzyszącymi jej dolegliwościami, takimi jak bóle podbrzusza, …