Matt Haig's The Midnight Library
Matt Haig doskonale ukazał potęgę literatury i jej zdolność do otwierania umysłów na nowe pomysły i sposoby myślenia | fot.: stock.adobe.com

The Midnight Library, Matt Haig

„The Midnight Library” to książka napisana przez Matta Haiga, która została wydana w 2020 roku. Jest to opowieść o Norze Seed. Kobieta znajduje się w punkcie krytycznym swojego życia: traci pracę, zrywa z narzeczonym i czuje się całkowicie beznadziejna. Wkrótce po próbie samobójczej, Nora trafia do Biblioteki o Północy, miejsca, w którym każda książka reprezentuje alternatywną rzeczywistość i każdy wolumin reprezentuje jedno życie, które mogłaby prowadzić, gdyby tylko podjęła inny wybór.

Powieść  porusza wiele problemów współczesnego świata, takich jak presja społeczna, samotność, depresja czy brak poczucia sensu w życiu. Jednocześnie jednak nie jest to pozycja, która ma na celu jedynie wywołać smutek czy melancholię, ale raczej zachęcić do refleksji i wskazać na drogę, którą warto podążać.

Współczesne problemy

Powieść Matta Haiga porusza wiele istotnych problemów, z którymi borykają się ludzie na co dzień. Jednym z najważniejszych tematów poruszanych w książce jest samotność. Bohaterka opowieści, Nora, czuje się samotna i porzucona przez całe swoje życie. Ma wrażenie, że nikt jej nie rozumie i nie chce jej słuchać. W takiej sytuacji niezwykle łatwo popaść w depresję i utracić nadzieję na lepsze jutro. Jednak dzięki magicznej bibliotece, która pozwala jej przenieść się do różnych wersji swojego życia, Nora zaczyna zauważać, że nie jest tak samotna, jak jej się pierwotnie wydawało. Warto zaznaczyć, że problem samotności dotyka coraz większej liczby osób, zwłaszcza po doświadczeniu pandemii, kiedy to wiele osób zostało pozbawionych kontaktu z innymi ludźmi.

Walka o sens życia

Innym ważnym tematem poruszanym w książce jest brak sensu w życiu. Bohaterka opowieści jest zmęczona swoim życiem i czuje, że tak naprawdę nic nie ma dla niej znaczenia. W takiej sytuacji łatwo jest popaść w apatię i rezygnację. Jednak dzięki bibliotece, która pozwala jej odkryć różne wersje swojego życia, Nora zaczyna zauważać, że jej życie ma sens, że jest wiele małych spraw, które może jeszcze osiągnąć i wiele osób, które kochają ją za to, kim jest. To pokazuje, że nawet w najciemniejszych chwilach można znaleźć nadzieję i sens życia.

Trudna droga do zmiany

Jednym z największych atutów „The Midnight Library” jest sposób, w jaki autor przedstawił problemy, z którymi boryka się bohaterka opowieści. Haig nie ma na celu wywołania u czytelników jedynie smutku czy żalu, ale raczej wskazania na drogę, którą warto podążać. Książka ta pokazuje, że każdy z nas ma wpływ na swoje życie i że nawet najmniejsza zmiana może przynieść pozytywne skutki. Jednocześnie jednak, autor nie stawia sprawy zbyt prosto, pokazując, że droga do zmiany jest często długa i trudna. Wszystko zależy jednak od naszej determinacji i chęci zmiany.

„The Midnight Library” to książka, która z pewnością nie pozostawi czytelnika obojętnym. Autor porusza wiele ważnych tematów, takich jak akceptacja samego siebie, relacje międzyludzkie, marzenia, cele życiowe czy strach przed nieznajomym. Książka ta zachęca do refleksji nad własnym życiem i wartościami, które są dla nas najważniejsze.

Jednym z największych atutów „The Midnight Library” jest styl pisania autora. Matt Haig posiada niezwykły dar opowiadania historii i umiejętność tworzenia postaci, które są bardzo realistyczne i budzą silne emocje u czytelnika. Pisarz również wykorzystuje metafory i symbole, które nadają powieści dodatkowej głębi i sensu.

Niezwykła biblioteka

Warto również wspomnieć o niezwykłym charakterze biblioteki, która pozwala bohaterce przenieść się w różne wersje swojego życia. Biblioteka ta jest miejscem, w którym każdy z nas może znaleźć swoje marzenia i cele, a także odnaleźć sens życia. Matt Haig doskonale ukazał potęgę literatury i jej zdolność do otwierania umysłów na nowe pomysły i sposoby myślenia.

Podsumowując, „The Midnight Library” to niezwykła i poruszająca powieść, która zachęca do refleksji nad własnym życiem i wartościami, które są dla nas najważniejsze. Książka ta to nie tylko emocjonująca opowieść o bohaterce, która poszukuje sensu swojego życia, ale również ważny komentarz na temat współczesnego świata i problemów, z którymi borykają się ludzie na co dzień. Polecam tę książkę każdemu, kto szuka inspiracji do zmiany swojego życia lub po prostu chce poczytać emocjonującą i mądrą powieść.

Książka została wydana w Polsce pod tytułem Biblioteka o Północy.

MFI

Sprawdź także

książki pod choinkę

Książki pod choinkę – sprawdzone propozycje dla fanów różnych gatunków

Grudzień jest niewątpliwie miesiącem, w którym wydajemy najwięcej pieniędzy. Oprócz funduszy, które przeznaczamy na przygotowanie …