współczesne fantasy
Współczesne fantasy ma aktualnie naprawdę wiele ciekawych pozycji do zaoferowania swoim fanom | fot.: stock.adobe.com

Współczesne fantasy – co czytać?

Raczej nie jest przesadą stwierdzić, że większość wielbicieli literatury fantastycznej, zna lub chociaż kojarzy takie kultowe książki jak “Władca pierścieni”, “Gra o tron” czy seria o Wiedźminie, Percym Jacksonie i prawdopodobnie najsłynniejszym młodym czarodzieju świata – Harrym Potterze. Współczesne fantasy ma jednak aktualnie wiele innych ciekawych pozycji do zaoferowania swoim fanom.

Jakie inne książki fantasy warto też poznać? Poniżej przedstawiamy parę propozycji, z pewnością godnych uwagi wielbicieli gatunku i nie tylko!

“Cień i kość” i “Szóstka wron” – Leigh Bardugo

“Cień i kość” to znakomita trylogia osadzona w rozbudowanym świecie, pełnym różnych fikcyjnych miast i państw. Sięgając po tę serię możemy spodziewać się konfrontacji z zawiłym światem dworskim, konfliktami politycznymi z wojną w tle, mroczną i pełną tajemnic “Fałdą Cienia”, a przede wszystkim z prawdopodobnie największą dla czytelnika atrakcją, czyli z posiadającymi różne wyjątkowe, nadnaturalne zdolności Griszami, którzy jednak nie przez wszystkich są tak bardzo mile widziani…

Seria Leigh Bardugo porusza wiele problemów, w tym lęk przed tym co nieznane, a nawet…Lęk przed sobą samym! Świat stworzony przez autorkę jest na tyle rozbudowany i inspirujący, że doczekał się wielu książek uzupełniających serię, w tym kolejną znakomitą trylogię, zatytułowaną “Szóstka wron”. 

“Dary anioła”, “Mroczne intrygi” i “Diabelskie Maszyny” – Cassandra Clare

Wszystkie te wymienione serie autorki osadzone są w tym samym uniwersum, łączącym się ze sobą. W książkach możemy spodziewać się dużo magii, w tym tej najmroczniejszej. Pojawiają się czarodzieje, wilkołaki, wampiry i inne nadnaturalne istoty, które często żyją i poruszają się wśród nic nie podejrzewających zwykłych śmiertelników. Do nieprzyjemnych incydentów mogłoby z pewnością i z łatwością dojść, gdyby nie czuwający nad wszystkim Nocni Łowcy! Większość głównych bohaterów w seriach Clare to właśnie oni, nadnaturalni strażnicy porządku i pół aniołowie, których jednym z głównych obowiązków jest walka z niebezpiecznymi demonami.

Serie Cassandry Clare przenoszą nasz do niesamowitego i fascynującego świata, który tylko z pozorów przypomina ten dobrze nam znany. Uniwersum wykreowane przez autorkę jest pełne intryg, zaskakujących zwrotów akcji i barwnych, ciekawych bohaterów, których nie sposób nie pokochać! Pewnie właśnie dlatego książki Clare są tak uwielbiane przez fanów na całym świecie.

“Akademia Dobra i Zła” – Soman Chainani

Ta pozycja jest idealną opcją dla osób, które wciąż mają słabość do baśni lub które chcą do nich powrócić, odkrywając je całkowicie na nowo. Sześć tomów serii, jak i jedna książka uzupełniająca, z pewnością pozwalają nam na to. W książkach Soman Chainani możemy poznać potomstwo kultowych bohaterów, na przykład córkę Baby Jagi i syna Króla Artura. W świecie stworzonym przez autorkę postacie trafiają do tytułowej Akademii Dobra i Zła, która szkoli dzieci zarówno pozytywnych jak i negatywnych postaci, tak aby były przygotowane do bycia głównymi bohaterami swoich własnych baśni. 

Serie Soman Chainani pełne są niesamowitych przygód, magii i pozorów, którym nie zawsze warto ufać!

“The Call” – O’Guilin Peadar

Zawierająca dwa tomy seria irlandzkiego autora jest mroczna, pełna brutalności, a jednocześnie po prostu fascynująca. W świecie przedstawionym przez Peadara młodzież w różnym wieku, bez żadnego ostrzeżenia, przywoływana jest nagle do przerażającego, pozbawionego barw miejsca, w którym na każdym kroku czyha na nich niebezpieczeństwo. Puf! I przenikają do zupełnie innej krainy, w której ścigani są przez łowców, którzy chcą dorwać ich za wszelką cenę. Niektórzy wracają z powrotem do domu, większość z nich jest jednak okaleczona w różny, najbardziej niewyobrażalny sposób, zarówno fizycznie jak i psychicznie. Najczęściej jednak wracają jedynie martwe ciała.

“The Call” to historia wyjątkowa. Pełna smutku i bólu, a jednocześnie zaciekłości i godnej podziwu walki, nie tylko o siebie samego.

Współczesne fantasy wciąż pełne niespodzianek!

Wyżej znajdujące się pozycje, to jedynie parę propozycji, na które warto rzucić oko. W rzeczywistości, literatura fantastyczna w dalszym ciągu oferuje naprawdę dużo różnych książek dla osób o najróżniejszych wymaganiach i gustach. Warto więc trochę poszperać bo na pewno każdy znajdzie coś dla siebie!

MCA

Sprawdź także

sandman Netflix

Sandman od Netflixa – pierwsze wrażenia

Sandman to najnowsze dziecko Netflixa, które miało premierę 5 sierpnia 2022 roku. Czy warto go …