współczesne fantasy
Współczesne fantasy ma aktualnie naprawdę wiele ciekawych pozycji do zaoferowania swoim fanom | fot.: stock.adobe.com

Współczesne fantasy – co czytać?

Raczej nie jest przesadą stwierdzić, że większość wielbicieli literatury fantastycznej, zna lub chociaż kojarzy takie kultowe książki jak “Władca pierścieni”, “Gra o tron” czy seria o Wiedźminie, Percym Jacksonie i prawdopodobnie najsłynniejszym młodym czarodzieju świata – Harrym Potterze. Współczesne fantasy ma jednak aktualnie wiele innych ciekawych pozycji do zaoferowania swoim fanom.

Jakie inne książki fantasy warto też poznać? Poniżej przedstawiamy parę propozycji, z pewnością godnych uwagi wielbicieli gatunku i nie tylko!

“Cień i kość” i “Szóstka wron” – Leigh Bardugo

“Cień i kość” to znakomita trylogia osadzona w rozbudowanym świecie, pełnym różnych fikcyjnych miast i państw. Sięgając po tę serię możemy spodziewać się konfrontacji z zawiłym światem dworskim, konfliktami politycznymi z wojną w tle, mroczną i pełną tajemnic “Fałdą Cienia”, a przede wszystkim z prawdopodobnie największą dla czytelnika atrakcją, czyli z posiadającymi różne wyjątkowe, nadnaturalne zdolności Griszami, którzy jednak nie przez wszystkich są tak bardzo mile widziani…

Seria Leigh Bardugo porusza wiele problemów, w tym lęk przed tym co nieznane, a nawet…Lęk przed sobą samym! Świat stworzony przez autorkę jest na tyle rozbudowany i inspirujący, że doczekał się wielu książek uzupełniających serię, w tym kolejną znakomitą trylogię, zatytułowaną “Szóstka wron”. 

“Dary anioła”, “Mroczne intrygi” i “Diabelskie Maszyny” – Cassandra Clare

Wszystkie te wymienione serie autorki osadzone są w tym samym uniwersum, łączącym się ze sobą. W książkach możemy spodziewać się dużo magii, w tym tej najmroczniejszej. Pojawiają się czarodzieje, wilkołaki, wampiry i inne nadnaturalne istoty, które często żyją i poruszają się wśród nic nie podejrzewających zwykłych śmiertelników. Do nieprzyjemnych incydentów mogłoby z pewnością i z łatwością dojść, gdyby nie czuwający nad wszystkim Nocni Łowcy! Większość głównych bohaterów w seriach Clare to właśnie oni, nadnaturalni strażnicy porządku i pół aniołowie, których jednym z głównych obowiązków jest walka z niebezpiecznymi demonami.

Serie Cassandry Clare przenoszą nasz do niesamowitego i fascynującego świata, który tylko z pozorów przypomina ten dobrze nam znany. Uniwersum wykreowane przez autorkę jest pełne intryg, zaskakujących zwrotów akcji i barwnych, ciekawych bohaterów, których nie sposób nie pokochać! Pewnie właśnie dlatego książki Clare są tak uwielbiane przez fanów na całym świecie.

“Akademia Dobra i Zła” – Soman Chainani

Ta pozycja jest idealną opcją dla osób, które wciąż mają słabość do baśni lub które chcą do nich powrócić, odkrywając je całkowicie na nowo. Sześć tomów serii, jak i jedna książka uzupełniająca, z pewnością pozwalają nam na to. W książkach Soman Chainani możemy poznać potomstwo kultowych bohaterów, na przykład córkę Baby Jagi i syna Króla Artura. W świecie stworzonym przez autorkę postacie trafiają do tytułowej Akademii Dobra i Zła, która szkoli dzieci zarówno pozytywnych jak i negatywnych postaci, tak aby były przygotowane do bycia głównymi bohaterami swoich własnych baśni. 

Serie Soman Chainani pełne są niesamowitych przygód, magii i pozorów, którym nie zawsze warto ufać!

“The Call” – O’Guilin Peadar

Zawierająca dwa tomy seria irlandzkiego autora jest mroczna, pełna brutalności, a jednocześnie po prostu fascynująca. W świecie przedstawionym przez Peadara młodzież w różnym wieku, bez żadnego ostrzeżenia, przywoływana jest nagle do przerażającego, pozbawionego barw miejsca, w którym na każdym kroku czyha na nich niebezpieczeństwo. Puf! I przenikają do zupełnie innej krainy, w której ścigani są przez łowców, którzy chcą dorwać ich za wszelką cenę. Niektórzy wracają z powrotem do domu, większość z nich jest jednak okaleczona w różny, najbardziej niewyobrażalny sposób, zarówno fizycznie jak i psychicznie. Najczęściej jednak wracają jedynie martwe ciała.

“The Call” to historia wyjątkowa. Pełna smutku i bólu, a jednocześnie zaciekłości i godnej podziwu walki, nie tylko o siebie samego.

Współczesne fantasy wciąż pełne niespodzianek!

Wyżej znajdujące się pozycje, to jedynie parę propozycji, na które warto rzucić oko. W rzeczywistości, literatura fantastyczna w dalszym ciągu oferuje naprawdę dużo różnych książek dla osób o najróżniejszych wymaganiach i gustach. Warto więc trochę poszperać bo na pewno każdy znajdzie coś dla siebie!

MCA

Sprawdź także

kobiece fantasy

Najciekawsze współczesne serie fantasy napisane przez kobiety 

Niewiele jest  na świecie osoby, która nie słyszałaby o „Władcy Pierścieni”, przygodach Geralta z Rivii …