bolesna mieisączka
Gdy bóle menstruacyjne utrudniają wykonywanie codziennych czynności, kobieta może sięgnąć po jeden z leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty | fot.: materiał partnera

Jak poradzić sobie z bolesnymi miesiączkami?

Bolesne miesiączki są problemem wielu kobiet. Dolegliwości pojawiają się już na kilka dni przed menstruacją. Niekiedy są na tyle silne, że utrudniają wykonywanie codziennych czynności – zwłaszcza, gdy towarzyszą im inne objawy. Na bolesne miesiączki zalecana jest terapia farmakologiczna i domowe sposoby.

Jak złagodzić bóle menstruacyjne?

Gdy bóle menstruacyjne utrudniają wykonywanie codziennych czynności, kobieta może sięgnąć po jeden z leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty. Mogą to być środki należące do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Przykładem jest Ketonal Active, który zawiera ketoprofen. Dzięki zdolności do blokowania enzymów cyklooksygenazy zatrzymuje produkcję prostaglandyn – hormonów wywołujących reakcję zapalną i powodujących bolesne skurcze mięśniówki macicy. W razie potrzeby można przyjąć także lek o działaniu rozkurczowym.

Należy pamiętać, że przed zastosowaniem leku dostępnego w aptece bez recepty, trzeba dokładnie przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania. Znajdują się w niej informacje dotyczące przeciwwskazań, możliwych działań niepożądanych oraz właściwego dawkowania. W przypadku Ketonalu Active dopuszczalna dawka do 50 mg (1 kapsułka) co 8 godzin.

Domowe sposoby na bolesne miesiączki

Na bolesne miesiączki dobrze sprawdzają się także domowe sposoby. Najpopularniejszym z nich są ciepłe okłady na podbrzusze. W tym celu można wykorzystać butelkę z ciepłą wodą, ręcznik ogrzany parą wodną lub termofor. Terapia ciepłem zmniejszy skurcze i złagodzi dolegliwości bólowe. Metodę tę można zastosować tylko wtedy, gdy krwawienie nie jest zbyt obfite.

Na bolesne menstruacje dobrze sprawdzi się również picie ziół, które wykazują działanie rozkurczowe. Napar należy spożywać 1–2 dziennie. Gotowe herbatki można kupić w aptece lub sklepie zielarskim. Warto wybrać te, które zawierają: melisę, miętę, nagietek lub rumianek.

Dobrze sprawdzi się także delikatna aktywność fizyczna. Mowa przede wszystkim o ćwiczeniach rozluźniających (np. jodze) lub pływaniu na basenie. Warto także pomedytować lub wykonać gimnastykę oddechową. Nie są wskazane intensywne treningi.

Bolesne miesiączki – czy trzeba udać się do lekarza?

Na bolesne miesiączki skarży się wiele kobiet. Mimo że jest to powszechny problem, warto skonsultować go z lekarzem ginekologiem. Szczególnie gdy ból jest silny, trwa długo lub towarzyszą mu inne dolegliwości (nudności, zawroty głowy, omdlenia). W takich sytuacjach konieczne jest przeprowadzenie szczegółowej diagnostyki.

Jedną z chorób, która objawia się bolesnymi miesiączkami jest endometrioza. Schorzenie charakteryzuje się występowaniem błony śluzowej macicy poza tym narządem (np. w jajnikach lub pęcherzu moczowym). Jest to także jedna z przyczyn zaburzeń płodności. Ból podczas menstruacji może świadczyć także o:

  • torbielach,
  • mięśniakach macicy,
  • polipach szyjki macicy,
  • raku trzonu macicy.

Zdarza się także, że bolesne miesiączki nie mają podłoża chorobowego. Są efektem wzrostu hormonów płciowych (zwłaszcza progesteronu).

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Kobieta z bólem brzucha

Skuteczne sposoby na ból menstruacyjny

Menstruacja, zwana również miesiączkowaniem to w pełni naturalny, fizjologiczny proces, który towarzyszy kobietom od okresu …