pac zabaw przedszkole
Place zabaw do przedszkola powinny być przede wszystkim bezpieczne | fot.: stock.adobe.com

Jakie wymagania powinny spełniać place zabaw do przedszkola?

Przy większości współczesnych przedszkoli można znaleźć place do zabaw. To niewątpliwie świetne miejsce rozrywki dla dzieci. Tego typu konstrukcje znacząco się jednak od siebie różnią. Jedne zajmują kilka metrów kwadratowych, a inne kilkanaście. Istnieją też różne warianty – bardziej i mniej rozbudowane. Jak zatem znaleźć idealne place zabaw do przedszkola? Na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Po pierwsze bezpieczeństwo

Place zabaw do przedszkola powinny być przede wszystkim bezpieczne. Wszelkie tego typu konstrukcje powinny posiadać stosowne certyfikaty i atesty zgodności z Polskimi Normami (PN). Dziecko pokonując określony tor przeszkód i poprawnie korzystając z placu zabaw nie może być narażone na rozmaite kontuzje i urazy. Czy to w ogóle możliwe w przypadku wysokich drabinek, zjeżdżalni i ścianek wspinaczkowych? Oczywiście, że tak. Place zabaw do przedszkola produkowane przez znanych i cenionych na rynku producentów nie posiadają żadnych ostrych i kanciastych krawędzi. Najczęściej wszelkie poręcze, daszki i inne elementy konstrukcyjne mają delikatnie zaokrąglone brzegi. Poza tym wyposażone są w antypoślizgowe powierzchnie. Dzięki temu place zabaw do przedszkola są bezpieczne nawet po deszczu. Tego typu konstrukcje powinny też posiadać niezbędne barierki i zabezpieczenia, aby uniknąć upadku dziecka.

Po drugie solidność wykonania

Wybierając place zabaw do przedszkola warto też zwrócić uwagę na solidność ich wykonania. Należy stawiać na konstrukcje wykonane z trwałych i niezawodnych materiałów. Profesjonaliści tworzący tego typu place zabaw stawiają przede wszystkim na mocne płyty HDPE i HPL. One nie tylko są odporne na wszelkie wgniecenia i zarysowania, ale jednocześnie na wilgoć i promieniowanie słoneczne. Poszczególne elementy konstrukcyjne placów połączone są też odpowiednimi śrubami i wkrętami, które zapewniają placom stabilność. Wszelkie wysokie elementy są natomiast umiejscowione w taki sposób, by posiadać optymalne podparcie oraz nie stwarzać żadnego ryzyka dla dzieci.

Po trzecie oryginalny design

Ostatnim istotnym elementem jest design placu zabaw do przedszkola. Jeżeli ma przyciągnąć dziecięce oko, musi być atrakcyjny – kolorowy, z wieloma dodatkowymi elementami i ozdobami. Warto bowiem podkreślić, że intensywne barwy znakomicie aktywizują i pobudzają umysł do działania. Z kolei ciepłe odcienie tworzą radosną i przytulną atmosferę, a jednocześnie działają stymulująco. Czasem place zabaw do przedszkola konstruowane są też w postaci zamków albo posiadają wizerunki ulubionych bajek. Do tego wystarczy odrobina dziecięcej kreatywności, a świetna zabawa murowana.

Materiał partnera

Sprawdź także

laptop vpn

Czym jest VPN i dlaczego warto go używać?

Warto zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci. Jednym z rozwiązań wykorzystywanych do takiej ochrony jest …