drzwi antywłamaniowe
Szczególnie właściciele domów jednorodzinnych powinni zainwestować w drzwi zewnętrzne antywłamaniowe | fot.: materiał partnera

Drzwi antywłamaniowe – dlaczego są takie ważne?

Kupujesz mieszkanie lub dom? A może planujesz ich remont? Przy okazji malowania, cyklinowania, wymiany terakoty przyjrzyj się swoim drzwiom wejściowym. Ile mają lat? 5 czy może 15? To, że wyglądają przyzwoicie o niczym jeszcze nie świadczy. Drzwi wejściowe to nie tylko wizytówka mieszkania lub domu. To przede wszystkim zabezpieczenie naszego majątku, jak i prywatności. Co warto wiedzieć na temat drzwi antywłamaniowych? O tym poniżej.

Kto przede wszystkim powinien zadbać o solidne drzwi antywłamaniowe?

Odpowiedź na tak postawione pytanie jest dość prosta. Szczególnie właściciele domów jednorodzinnych powinni zainwestować w drzwi zewnętrzne antywłamaniowe, gdyż w odróżnieniu od mieszkańców domów wielorodzinnych typu bloki ich domy pozostają bez typowej dla tych ostatnich ochrony w postaci, chociażby dodatkowych wejść do bloku czy obecnych sąsiadów. W przypadki domu jednorodzinnego pozostaje nam liczyć właśnie na drzwi zewnętrzne antywłamaniowe i ewentualnie system alarmowy.

Drzwi antywłamaniowe i ich rola prewencyjna

Nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, że antywłamaniowe drzwi zewnętrzne mają do spełnienia podwójną funkcję. Pierwszą i najważniejszą w przypadku każdych drzwi wejściowych jest oczywiście ochrona. Drugim prewencja. Złodzieje, zanim podejmą próbę włamania dokładnie obserwują swój cel. Znając się na zabezpieczeniach, mogą ocenić próbę włamania przez drzwi jako zbyt czasochłonną. To z kolei oznacza, że nie możemy zaniedbać innych elementów ochrony naszego domu. Warto zainwestować w system alarmowy, który obejmie nie tylko drzwi i okna, ale również bramę garażową i okienka w piwnicy. Pomimo że dziś coraz rzadziej przechowujemy w domach gotówkę czy dzieła sztuki, włamanie każdorazowa oznacza straty, bałagan i ogromny stres.

Na co zwracać uwagę podczas zakupu drzwi antywłamaniowych?

Na pierwszy rzut oka większość drzwi zewnętrznych wygląda dość podobnie. Oczywiście różnią się one kolorem, przetłoczeniami. Niektóre mają tzw. przeszklenia (spotkamy w domach jednorodzinnych). Prawdziwa wartość drzwi ukryta jest jednak w ich wnętrzu. To tutaj ukryte są rygle oraz bolce antywyważeniowe wysuwane w trzech kierunkach co praktycznie uniemożliwia ich naruszenie metodami siłowymi. Drzwi dzielimy na tzw. klasy bezpieczeństwa od 1 do 6, gdzie 1 oznacza tyle, że drzwi chronią bardzo słabe, a 6 praktycznie nie do ruszenia.

Drzwi wejściowe to również dobrej jakości zamki

Najlepsze drzwi nie spełnią swojego zadania, jeśli wyposażymy je w słabej jakości zamki. Z reguły w drzwiach montuje się dwa zamki z odpowiednim certyfikatem, który potwierdza m.in., że jego przewiercenie jest praktycznie niemożliwe. Na koniec nie można zapomnieć o samym montażu. I tu uwaga, samodzielny montaż nie jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ może on nie uwzględnić wszystkich wymogów stawianych przez producenta drzwi. W razie włamania ubezpieczyciel może zwrócić uwagę na niewłaściwy ich montaż, a to z kolei może wpływać na kłopoty z wypłatą odszkodowania. Dlatego też zakup drzwi potraktujmy jako proces od A do Z. Nie warto kupować drogich drzwi i zamków a próbować oszczędzać na ich właściwym osadzeniu. Drzwi wejściowe antywłamaniowe to inwestycja na 10-15 lat. Wydatek na nie należy traktować podobnie jak ubezpieczenie samochodu. To koszt posiadania domu, a nie coś, na czym można oszczędzić.

Materiał partnera