kobieta przed znieczuleniem u stomatologa
Brak bólu zwiększa komfort wizyty oraz zmniejsza intensywność reakcji stresowej, która ma udowodniony negatywny wpływ na przebieg zabiegu i gojenie | fot.: stock.adobe.com

Wizyta u stomatologa nie musi boleć. Na czym polega znieczulenie?

Mimo że w dzisiejszych czasach znieczulenie jest dostępne w każdym gabinecie stomatologicznym, to wielu pacjentów ma obawy przed jego zastosowaniem i odczuwa lęk przed powikłaniami. Świadomość działania i metod znieczulenia pomaga przezwyciężyć strach, a perspektywa bezbolesnej wizyty zachęca do regularnych kontroli.

Jakie są zalety znieczulenia?

Brak bólu zwiększa komfort wizyty oraz zmniejsza intensywność reakcji stresowej, która ma udowodniony negatywny wpływ na przebieg zabiegu i gojenie. Są także procedury, w których znieczulenie jest niezbędne, aby wykonać dany zabieg np. w przypadku usuwania zębów czy leczenia kanałowego.

Jakie mamy rodzaje znieczulenia?

W stomatologii wyróżniamy trzy rodzaje znieczuleń: nasiękowe, przewodowe oraz powierzchniowe. Znieczulenie nasiękowe polega na wstrzyknięciu środka znieczulającego pod błonę śluzową w okolicy, którą będzie obejmował zabieg. W ten sposób blokowane są nerwy zaopatrujące dany ząb. Substancja znieczulająca hamuje przewodzenie bólowe we włóknach nerwowych poprzez blokowanie kanałów sodowych obecnych w komórkach nerwowych, które odpowiadają za depolaryzację. Połączenie to jest odwracalne, a jego długość jest zależna od rodzaju substancji i ilości, która została podana.

Znieczulenie przewodowe polega na wstrzyknięciu substancji znieczulającej w otoczenie pnia nerwu zaopatrującego szerszy obszar. Występuje po nim charakterystyczne „drętwienie” wargi dolnej, bródki oraz języka, a znieczulenie jest silniejsze i dłuższe. Ta technika znieczulenia wykorzystywana jest w stomatologii do znieczulania zębów przed zabiegami z zakresu stomatologii zachowawczej, ekstrakcji zębów, protetyki, periodontologii, a także do pobierania wycinków ze zmian błony śluzowej. Jedyny ból pojawiający się podczas zastosowania znieczulenia to dyskomfort w momencie rozpierania tkanek przez płyn znieczulający.

Jeśli boisz się momentu ukłucia igły, możesz poprosić o znieczulenie powierzchowne w formie kremu rozprowadzanego na śluzówce jamy ustnej. Znieczulenie nasiękowe oraz przewodowe jest wykorzystywane nie tylko w stomatologii. Znajduje ono zastosowanie także podczas szycia ran powierzchownych oraz drobnych zabiegów w okolicy dłoni.

Przeciwwskazania do znieczulenia

Przed przystąpieniem do zabiegu należy poinformować lekarza o przyjmowanych lekach i chorobach przewlekłych. Ważne są leki zarówno te przyjmowane na stałe, jak i te stosowane w ciągu kilku dni poprzedzających wizytę. Niezwykle istotna jest także wiadomość o jakichkolwiek uczuleniach na leki. Dzięki tym informacjom stomatolog będzie mógł dobrać odpowiedni środek znieczulający. Istotne jest również, aby poinformować o możliwej ciąży. Jeśli obawiasz się znieczulenia i zabiegu, warto rozpocząć wizytę od rozmowy na temat wykonywanych procedur. Zmniejszy to lęk i obawy przed nieznanym. Jeśli poszukujesz nowoczesnego i specjalistycznego gabinetu stomatologicznego, zapraszamy do kliniki Better Clinic mieszczącej się przy ul. Kopernika w Warszawie, oferującej usługi z zakresu stomatologii, implantologii, ortognatyki, stomatologii estetycznej oraz chirurgii szczękowo-twarzowej.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

dziewczyna profilaktyka jamy ustnej

Jak dbać o profilaktykę jamy ustnej?

Właściwa higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna, jeżeli chcemy cieszyć się zdrowymi dziąsłami, zębami oraz …