współczesna rodzina obsada w 2012
"Współczesna rodzina" to serial twórców Stevena Leviatan i Christophera Lloyd, który ma charakter pseudodokumentu | fot.: Autorstwa Jenn Deering Davis - Modern Family Cast, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21773640

Współczesna rodzina – najlepszy serial komediowy ostatnich lat

Szukasz serialu na Netflixie, który pozwoli Ci się zrelaksować, ale jednocześnie zachęci do ciekawych refleksji i dyskusji? „Współczesna rodzina” jest tego idealnym przykładem. To wyjątkowa komedia, która poruszyła widzów na całym świecie. Serial zdobył ponad 50 nagród, przy czym 5 z nich to nagrody Emmy za najlepszy serial komediowy. Jak to się stało, że sitcom opisujący z pozoru zwyczajne perypetie wielopokoleniowej rodziny, stał się tak popularny? 

Kilka słów na temat fabuły

„Współczesna rodzina” to serial twórców Stevena Leviatan i Christophera Lloyd, który ma charakter pseudodokumentu. Opowiada o losach amerykańskiej rodziny. Jay Pritchett to głowa dużej i wielokulturowej familii. Sam niedawno poślubił pochodzącą z Kolumbii, młodszą od siebie Glorię, która ma syna z poprzedniego, burzliwego związku. Ponadto, Jay ma córkę – Claire Dunphy, która wraz z mężem wychowuje wspólnie trójkę dzieci o wielobarwnych osobowościach. Tymczasem, brat Claire – Mitchell, zajmuje się adoptowaną córeczką o imieniu Lily, wraz ze swoim wieloletnim partnerem Cameronem. Każda z rodzin mierzy się z wieloma przeszkodami, które pokonują w dość niekonwencjonalny sposób. Problemy te dotyczą akceptacji mniejszości i różnic, odpowiedniego wychowania, dorastania i wielu innych, które sami możemy znaleźć w swoim otoczeniu. Być może dlatego serial tak bardzo przyciąga uwagę widza, ponieważ w humorystyczny i wyważony sposób dotyka trudności, które mogą dotyczyć każdego z nas. 

Serial, który porusza i bawi do łez

Tak jak już zostało wspomniane, „Współczesna rodzina” to komedia, która w zabawny sposób porusza zmagania głównych bohaterów. Znajdziemy w niej wiele ciętych ripost, zwrotów akcji i niezręcznych sytuacji, które wielokrotnie doprowadzają do śmiechu. Serial ma również walory edukacyjne, ponieważ opisuje temat adopcji, homoseksualizmu, czy trudów wychowawczych w bardzo przystępny i lekki  dla widza sposób. Co najważniejsze, mimo wielu konfliktów i ogromu tematów stanowiących kość niezgody, bohaterzy stawiają miłość i rodzinę na pierwszym miejscu. Każda postać czymś się wyróżnia, co pozwala na utożsamienie się z którymś z nich oraz wybranie swojego temperamentalnego faworyta. Wybór nie będzie prosty. Claire jest kontrolująca, uporządkowana i opiekuńcza. Phil – pomocny, beztroski i infantylny. Z kolei Gloria jest wybuchowa, energiczna i bardzo troskliwa. Warto przyjrzeć się bliżej każdej sylwetce, wtedy dość łatwo jest zrozumieć, skąd w tej rodzinie tyle niedopowiedzeń i sprzeczek. Rzadko w produkcjach komediowych mamy aż 10 wyrazistych postaci, które zmieniają się i dokonują wielu przełomowych decyzji w swoim życiu. 

Idealnie dobrana konwencja paradokumentu

Opowieść naszych bohaterów została przedstawiona w tym serialu w formie mockumentary. Mogło być to ryzykowne posunięcie, ponieważ znane są nam wszystkim przerysowane paradokumenty coraz częściej pojawiające się w telewizji. Twórcom „Modern Family” udał się ten zabieg perfekcyjnie, ponieważ jest wyważony i dopełnia przedstawione sceny. Niejednokrotnie pokazuje to kontrast między tym, co dany bohater powiedział lub zrobił, a co tak naprawdę myśli i czuje, a to tworzy jeszcze silniejszą więź z widzem. 

Podsumowanie

Współczesna rodzina to serial, o którym nie da się zapomnieć. Relaksuje po ciężkim dniu w pracy, ale też zachęca do spojrzenia na własne życie z innej perspektywy. Nie jest to bynajmniej zadziwiające, że serial ten jest znany i lubiany przez miliony widzów na świecie. Jest po prostu niezwykle dobrze wykonany – z klasą, ale i przymrużeniem oka.

KMI

Sprawdź także

gabinet osobliwości

„Gabinet osobliwości Guillermo del Toro” – nowe oblicze grozy

„Gabinet osobliwości Guillermo del Toro” to serial, który ukazał się na platformie streamingowej Netflix pod …